پرزیدنت اوباما و هشدار بی سابقه کاخ سفید

پرزیدنت اوباما و هشدار بی سابقه کاخ سفید در مورد تحریم ایرانکاخ سفید درباره تصویب تحریم های جدید علیه ایران به مجلس سنای آمریکا هشدار داد.

به گزارش نون و آب به نقل از رویترز، کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد طرح تحریم های جدید علیه ایران، تلاش های دیپلماتیک در ارتباط با پرونده هسته ای ایران را مختل خواهد کرد. علاوه بر این، تحریم جدید ایران می تواند به سرعت، شکست را بر تلاش ها برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران تحمیل کند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در نشست رسانه ای گفت:"ما معتقدیم هم اکنون زمان تصویب تحریم های جدیدی علیه ایران نیست."

وی افزود:"این خیلی مهم است که از دست زدن به اقداماتی که می تواند در فرصت حل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران اختلال ایجاد کند دوری شود."

سخنگوی کاخ سفید تهدید کرد: در صورتی که کنگره، قانونی را برای تحریم جدید ایران تصویب کند رئیس جمهور آمریکا آن را وتو خواهد کرد.

او گفت:" ما فکر می کنیم تحریم جدید ایران ضروری نیست. ما فکر می کنیم چنین اقدامی انجام نشود. اگر این اتفاق روی دهد رئیس جمهور آمریکا آن را وتو خواهد کرد."

تعدادی از سناتورهای آمریکایی روز پنجشنبه طرحی را برای افزایش تحریم ها علیه ایران ارائه کردند تا در صورتی که این کشور شرایط توافق ژنو را رعایت نکند تحریم های جدیدی علیه تهران اجرا شود.

طرح های اعضای کنگره برای اجرایی شدن نیازمند تصویب دو مجلس نمایندگان و سنا و سپس امضای رئیس جمهور آمریکا هستند.

سناتور دموکرات روبرت منندز رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، سناتور دموکرات چارلز  و سناتور جمهوری خواه مارک کرک به علاوه 23 عضو دیگر مجلس سنا روز پنجشنبه طرحی را ارائه کرده اند که براساس آن با هدف جلوگیری از تامین مالی برنامه هسته ای ایران، صادرات نفت این کشور با موانعی روبه رو خواهد شد.

مخالفت سران 10 کمیته سنای آمریکا با تحریم ایران
10 سناتور دموکرات آمریکا با تحریم جدید ایران مخالفت کردند.

گروهی متشکل از 10 سناتور آمریکایی با طرح ارائه شده در روز پنجشنبه در سنا برای تحریم جدید ایران مخالفت کردند.
همه این افراد، رؤسای کمیته های مجلس سنای آمریکا از جمله کمیته های بانکداری، اطلاعاتی - امنیتی، نیروهای مسلح، قضایی و انرژی هستند.

آنها گفتند که ارائه طرح تحریم جدید علیه ایران در حال حاضر، نشان می دهد که چه کسی مشتاق دیدن شکست مذاکرات هسته ای با ایران است.

این 10 سناتور برجسته آمریکایی همچنین با ارسال نامه ای خطاب به هری رید سناتور دموکرات از ایالت نوادا و رهبر اکثریت در مجلس سنای آمریکا از وی خواستند قبل از هر گونه تحریم جدیدی علیه ایران، این موضوع با آنها مورد بررسی قرار گیرد.