شب چله استوایی!

تدارک دیدن برای این آئین کهن آن هم کیلومترها دور از وطن، حال و هوای دیگری دارد. از انار اسپانیایی، چینی و هندی تا خرمالوهای کره‌ای در کنار هندوانه‌ های زرد و سرخ مالزیایی بازار در انتظارند تا زینت بخش سفره چله باشند. هرچند در مالزی سرما نیست اما ایرانیان ساکن در این کشور تلاش می‌ کنند این آیین کهن را زنده نگه‌ دارند.
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه گردشگری ـ بین‌الملل ـ رفتن به استقبال شب یلدا آن هم در یک سرزمین استوایی شاید تنها حسنش این باشد که همیشه هندوانه، آن هم رنگ به رنگش در دسترس است! سرزمینی که اندازه روزها و شب‌هایش در طول سال فرقی ندارد و تنها تفاوت فصلی آن، پرباران و کم باران بودن ماه‌هاست.
 اما تدارک دیدن برای این آئین کهن آن هم کیلومترها دور از وطن، حال و هوای دیگری دارد. هرچند که اینجا از "به" خبری نیست اما سیب‌های نیوزیلندی و انگورهای امریکایی با میوه‌های رنگ به رنگ استوایی هم بخشی از خوردنی‌ های این شب را تشکیل می‌ دهند و آجیل تند هندی گاهی جای گزین آجیل شیرین سنتی می‌ شود.
 اما ایرانیان در سرزمینی که در آن نه برفی هست و نه زمستانی چگونه شب یلدا را جشن می‌گیرند؟
در کنار گروهی که تمام سعی خود را به کار می‌بندند تا این آئین را هرچند دور از وطن و خانواده زنده نگاه دارند عده‌ای دیگر هم معتقدند شب چله آن هم در جایی که هیچ خبری از سرما و زمستان نیست چندان لطفی ندارد.
برخی هم نگاهی جهانی دارند و با روز پیش می‌روند و درخت کریسمسی را هم در کنار بساط شب چله خود قرار می‌دهند.
به هر روی هرچند که شاید گاهی برپایی این آئین کهن در میان نسل جوان تر چندان جدی گرفته نشود اما هم چنان اغلب ایرانیان در هر کجای دنیا که باشند شب چله را بهانه‌ای می‌کنند برای گردهم آمدن و به رخ کشیدن فرهنگ کهن خویش. با زمستان و بی زمستان، با هندوانه و بی هندوانه و حتی با انار چینی. آنچه ماندنی است دور هم نشستن و نفالی به حافظ زدن است و شب دراز و قصه گیسوی یار ...