اصغر فرهادی

 اصغر فرهادی همزمان با خارج شدن از لیست اولیه اسکار فیلمش گذشته صاحب افتخاری دیگر شد و یک فیلم ایرانی در بین انبوه ساخته های هالیوودی در کشور امریکا اکران شد و تا کنون مورد استقبال مخاطبین هم قرار گرفته است ، گذشته که چندی پیش نامزد دریافت گلدن گلوب هم شده بود در عین ناباوری همگان  از لیست اولیه اکران خارج شد ، اتفاقی که از قبل هم پیش بینی شده بود ، گذشته بوسیله  کمپانی سونی پیکچرز کلاسیک در سینماهای کشور امریکا و در شهرهای لس‌آنجلس و نیویورک اکران شده و میزبان علاقمندان به سینمای ایران و فرهادی  در آن کشور است ،در همین ارتباط فرهادی مصاحبه ای با شبکه CBS آن کشور انجام داده است.

فرهادی در این مصاحبه گذشته را اینگونه معرفی می کند

واکاوی گذشته مساله ای شخصی نیست و می توان آن را به جامعه بسط داد ، آیا جامعه نیز باید به گذشته مراجعه و آن را جستجو کند یا به طور کامل آن را فراموش کند و نگاهش به آینده باشد ، من از جایی می آیم که نگاه به گذشته جزئی از فرهنگ آن است، همانند چیزی که در شخصیت احمد در فیلم می بینیم ، در عین حال شخصیت دیگری در فیلم داریم که گذشته را فراموش کرده و چشم به آینده دارد، اما نمی دانم آیا آنها کاملا گذشته را فراموش می کنند یا در حال فرار از آن هستند و موقعیت متوازن میان این دو چیست..

 ایشان که نمایش گذشته در ایران را یکی از آرزوهایش میدانست و دوست داشته گذشته را در ایران اکران کند تا ایرانی ها آن را ببینند، در جواب سوالی که او را سفیر فرهنگ ایران خطاب میکرد گفت ، من خودم را سفیر فرهنگی ایران نمی دانم، چون واژه سنگینی است و مسئولیت زیادی برایم دارد ، اما خودم را در شرایطی می بینم که می توانم کاری انجام بدهم ، من صدایی دارم برای صحبت با مردمی که می خواهند گوش کنند ، وقتی درباره فیلم آرگو صحبت می کنم، می دانم اگر چیزی بگویم به گوش افرادی که منتظرند چیزی از من بشنوند می رسد.

فرهادی در مورد سوالی که از او شده بود در مورد متن سخنرانی خود در مراسم اسکار سال گذشته احساسات خود را اینگونه پاسخ داد

من از بردن جایزه مطمئن نبودم و نمی دانستم به من تعلق می گیرد، اما هروقت در خیابان قدم می زدم ، از چشمان مردم می فهمیدم که همه از ته قلب دوست دارند جایزه اسکار را ببرم. این یک خواست جمعی بود. به همین دلیل وقتی داشتم به این فکر می کردم که چه متنی بنویسم، فقط می خواستم تصویر خوبی را درباره ایرانی ها در اذهان مردم جهان ایجاد کنم؛ متن سخنرانی ام را هم چند روز قبل از مراسم اسکار در هتل نوشتم. این متن بدون هیچ فشار و سفارشی از طرف دولت نوشته شد، فقط چند همکار پیشنهاد کردند تا مطالبی را به زبان فارسی بگویم.اصغر فرهادی
منبع : نون و آب
مطلب : محمد بيگی
استفاده از اين مطالب با ذكر منبع بلا مانع است