میشائیل شوماخر سلطان اتومبیلرانی
مايکل شوماخر سلطان بی چون و چرا فرمول یک که سال 2012 از مسابقات حرفه‌ای کناره گيری کرد، در یک حادثه و خارج از پیست اتومبیلرانی دچار حادثه شد، مایکل شوماخر با ثبت رکورد 91 پيروزی موفق ترين راننده مسابقات فرمول يک به شمار می‌رود.

جریان از این قرار است که مایکل شوماخر به همراه پسر خود برای اسکی به یکی از پیست های کشور آلمان رفته بود که در هنگام اسکی به علت برخورد با صخره به شدت دچار مصدومیت شد و بلافاصله به بیمارستان انتقال یافت که متاسفانه خبرها از به کما رفتند او به علت ضربه وارد شده به سر او دارند ، گفته میشود وی در هنگام رسیدن ماموران امدادی در پیست اسکی هوشیار بوده است اما شدت ضایعات باعث شد در بیمارستان به کما فرو رود،  شوماخر که مدتها در دنیای اتومبیلرانی دچار حادثه این چنیتی نشده بود با این حادثه دوستدارنش را در شوک فرو برد.

تصویر مایکل شوماخر در بیمارستان

داستان زندگی مایکل شوماخر

مایکل شوماخر که بعد از خداحافظی از دنیای اتومبیلرانی به عنوان یک خیر در جهان شهرت یافت در بسیاری از مراسم های خیر خواهانه نقش پر رنگی را ایفا کرد ، شوماخر در سال 2005 در برنامه نیکوکاری تلویزیون رسمی کشور آلمان مبلغ ۱۰ میلیون دلار را به آسیب‌دیدگان زمین لرزه و سونامی اقیانوس هند اهدا کرد.

بعداً اعلام شد که محافظ شوماخر، برکهارد کامر و دو پسرش در طول تعطیلات در تایلند مرده‌اند. میزان کمک او از هر ورزشکاری، اغلب تیم‌های ورزشی و بیشتر شرکت‌های جهانی بیشتر بود. او با ترتیب دادن چند بازی فوتبال دوستانه به همراه دیگر رانندگان فرمول یک نیز مبالغی را برای اهداف خیرخواهانه جمع‌آوری کرده است. شوماخر یکی از سفیران ویژه یونسکو است که ۳ میلیون دلار هم به این تشکیلات اهدا کرده است. او سرمایه پروژه‌هایی را نیز تأمین کرده، من‌جمله؛ ساخت مدرسه‌ای در سنگال، درمانگاهی در سارایوو و مرکزی برای کودکان خیابانی در پرو. او حتی در حرکت نادری به سارایوو رفت تا وضعیت سرمایه‌گذاری روی پروژه را دنبال کند.

میشائل شوماخر که قرار بود به عنوان راننده فرمول ۱ برای فراری به این ورزش بازگردد، به خاطر مشکلات جسمی انصراف داد. دلیل شوماخر برای انصراف به چند ماه پیش برمی‌گردد. او می‌گوید: "پس از تصادف ماه فوریه که موجب شکستگی سر و گردن من شد، هنوز بهبود نیافته‌ام. به همین خاطر گردنم نمی‌تواند فشارهای زیاد فرمول ۱ را تحمل کند. این را در جریان آزمایش‌هایی که در دو هفته گذشته بارها تکرار کردم، متوجه شدم. آزمایشی که بعدازظهر دیروز انجام دادم هم به وضوح بر این وضع صحه می‌گذارد ، جمله معروف : شوماخر من عمیقاً ناراحت هستم ، از جوانان فراری و همه هوادارانش عذرخواهی می‌کنم. یک بار دیگر باید بگویم هر آنچه در توانم بود انجام دادم، اما نشد، خیلی دوست داشتم با فلیپه مسابقه دهم.

میشائیل شوماخر سلطان اتومبیلرانی
ایشان در روز ۳ ژانویه سال ۱۹۶۹ میشائیل از مادر و پدری به نام‌های الیزابت و رالف متولد شد. وی در ۴ سالگی صاحب یک اتومبیل پدالی شد و پدرش برای افزایش سرعت آن یک موتور روی آن نصب کرد و او در اولین حادثه زندگی خود با تیر چراغ برق برخورد کرد. او در این سن به عنوان کوچکترین عضوباشگاه اتومبیلرانی به حساب می آمد. یک سال بعد پدر یک اتومبیل مجهز و دسته دوم برای او خرید. و او توانست در سن ۶ سالگی اولین قهرمانی خود را بدست آورد. حضور میشائیل در مسابقات اتومبیل‌رانی محلی باعث شد خانواده شوماخر دوستان زیادی پیدا کنند یکی از این دوستان یورگن دپلک بود که یک ماشین جدید به میشائیل هدیه کرد.

او توانایی خود را در چندین درس نظیر ریاضیات و زبان انگلیسی و ورزش هایی مانند جودو و فوتبال به اثبات رسانید. وقتی به سن ۱۱ سالگی رسید بر سر دوراهی ماند که جودو را انتخاب کند یا اتومبیلرانی را، که او جودو را انتخاب کرد؟ و در مسابقات جودو به مقام سومی رسید و راه رفته را بازگشت. او در سن پانزده و شانزده سالگی به ترتیب به مقام قهرمانی آلمان و نایب قهرمانی جوانان جهان دست یافت.

میشائیل شوماخر میشائیل شوماخر


وی بیشتر وقت خود را صرف اتومبیل‌رانی می کرد ولی به مدرسه نیز می رفت . میشائیل پس از اتمام دوران مدرسه در گاراژی در نزدیکی محل سکونتش کار خود را آغاز کرد. کار در گاراژ باعث شد تا او از عملکرد اتومبیل اطلاعات بیشتری کسب کند. او پس از یکسال محل کار خود را تغییر داد و به گاراژ ویلی رفت. در این گاراژ ماشین های سرعتی تعمیر می شدند. او با کار در این محل دوره مکانیکی خود را تکمیل کرد ، مدیر برنامه های میشائیل شوماخر است که همکاری آنها از فرمول ۳ آلمان شروع شد.

میشائیل و ویلی بدینگونه که می خوانید با هم آشنا شدند: ویلی به دنبال راننده می گشت تا او را جانشین یواخیم وینکل هوک بکند ، او نکات مثبتی در وجود میشائیل دید و از او خواست تا در فرمول ۳ شرکت کند و میشائیل گفت نمی‌توانم چون پول آنرا ندارم. و ویلی به او گفت نگران نباش و فقط بران ، ایشان در سال ۱۹۸۹ او کار خود را رسماً در فرمول ۳ آلمان آغاز کرد، او دو حریف سر سخت داشت که به همراه آنها به راه اندازی تیم جوانان مرسدس بنز دست زد.

در سال ۱۹۹۱ اولین مسابقه فرمول یک خود را در پیست بلژیک و در تیم جوردن-فورد به انجام رساند در آن سال جانشین برتراند گاشوت (او به خاطر پاشیدن اسپری نوعی گاز اشک آور در صورت یک راننده تاکسی در لندن زندانی شده بود) شد و پس از یک مسابقه به تیم بنتون فورد  منتقل شد و در مجموع ۴ امتیاز در جدول رانندگان کسب کرد، در سال ۱۹۹۲ قهرمان گرندپری بلژیک شد و در جدول کلی رانندگان در پایان فصل در رده چهارم قرار گرفت. سال ۱۹۹۴ سالی غمبار برای میشائیل بود. در این سال دو دوست و همکار خود را به نام های رولند راتزنبرگر و آیرتون سنا را در پیست انزو دینو فرراری ایمولا سن مارینو از دست داد. و همچنین در این سال حادثه ای برای کارل وندلینگر در موناکو رخ داد که سالی پر از اندوه را برای او رقم زد ، ایشان در سال ۱۹۹۴ اولین قهرمانی جهان خود را با تیم بنتون رنو و فلاوی بریاتوره کسب کرد و در مسابقه پایانی دامون هیل نزدیکترین رقیبش را شکست داد و به این عنوان نائل شد و همینطور در سال ۱۹۹۵ دومین عنوان قهرمانی جهان خود را با بنتون به دست آورد ! او با همراهی هم تیمی‌اش جانی هربرت، بنتون را به اولین عنوان سازندگان مسابقات قهرمانی نایل کرد.

میشائیل شوماخر سلطان اتومبیلرانی
در سال ۱۹۹۶ به فراری ملحق شد و در آن فصل به مقام سوم جهان رسید در سال ۱۹۹۷ به مقام دوم جهان دست یافت ولی بعد از درگیری با ژاک ویلنوو  قهرمان آن سال در مسابقه پایانی، از رده بندی خارج شد، در سال ۱۹۹۸ مقام قهرمانی را به میکا هاکینن  در پیست سوزوکا واگذار کرد.

شوماخر در سال ۱۹۹۹ بعد از شکستگی پا در گرندپری سیلوراستون در بریتانیا، در مالزی به پیست بازگشت و به فراری در کسب عنوان قهرمانی تیمی که از سال ۱۹۸۳ در حسرت آن بود کمک کرد. در سال ۲۰۰۰ در یک رقابت بی نظیر و زیبا با میکا هاکینن فنلاندی توانست سومین مقام قهرمانی جهان خود را بدست آورد. در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ هم میشائیل شوماخر بزرگ قهرمانی خود را تکرار کرد و با رکورد خوان مانوئل فانجیو (در دهه ۵۰ ، ۵ بار قهرمان فرمول یک شده بود) برابری کرد. در سال ۲۰۰۳ توسط مونتویا تحت فشار قرار گرفت. بعد از شروع ضعیف در آغاز فصل توانست به مسابقات برگردد و ششمین عنوان قهرمانی خود را کسب کند. در این سال شومی در حالی که در سه مسابقه اول فصل نتیجه خوبی نگرفته بود در مسابقه چهارم در ایمولا در حالی که مادرش را از دست داده بود به مقام قهرمانی رسید و آن را به مادرش تقدیم کرد.

در سال ۲۰۰۴ در یک فصل با حاکمیت مطلق فراری از ۱۸ مسابقه سال در ۱۳ مسابقه به قهرمانی رسید و تنها در مسابقه موناکو از دور مسابقه حذف شد. در سال ۲۰۰۵ در رده سوم رانندگان قرار گرفت و عنوان خود را به فراندو آلونسو از رنو واگذار کرد وتیم فراری هم به مقام سوم تیمی رسید.

در سال ۲۰۰۶ در یک رقابت فشرده با آلونسو در حالی که ۲۵ امتیاز عقب بود با تلاش فراوان این اختلاف را جبران کرد ولی با بدشانسی به دلیل از دست دادن موتور در سوزوکا و مشکل سوخت‌رسانی و پنچری در اینترلاگوس عنوان قهرمانی را برای دومین بار به آلونسو واگذار کرد ،در این سال بعد از قهرمانی خاطره انگیز در پیسا مونتسا اعلام کرد که برای همیشه در پایان این فصل از دنیای فرمول یک خداحافظی میکند و در نهایت افسانه شوماخر با یک نمایش بی نظیر در برزیل به کار خود خاتمه داد. رانندگی شوماخر در برزیل نمایشی از شوماخر فصل ۲۰۰۰ بود. بی گمان هیچکس سبقتهای زیبا و جانانه او در اینترلاگوس را در آخرین گراندپری عمرش فراموش نمی‌کند.

وی در آگوست ۱۹۹۵ با کارینا (Corinna Betsch) ازدواج کرد (کارینا پیش از آن همسر هاینز هارولد فرنتزن  بود) اولین فرزند وی جینا-ماریا نام گرفت که در ۲۰ فوریه ۱۹۹۷ به دنیا آمد. فرزند دوم میشائیل یعنی مایک نیز در ۲۲ مارس سال ۱۹۹۹ متولد گردید. میشائیل و کارینا به همراه دو فرزندشان هم اکنون در سوئیس در نزدیکی دریاچه ژنو زندگی می‌کنند. شوماخر به شدت حامی زندگی خصوصی خود است و هر کاری می‌کند تا خانواده‌اش را از کانون توجه دور نگه دارد. برادرش رالف (Ralf) شش سال از او کوچک‌تر است و همانند او راننده فرمول یک میباشد.

میشائیل شوماخر سلطان اتومبیلرانی
منبع : نون و آب 
مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است