حمله پلیس عربستان به یک زن راننده

حمله پلیس عربستان به یک زن راننده!به گزارش نون و آب به نقل از قدس آنلاین،  پلیس عربستان سعودی به بانوی راننده حمله ور شد و وی را متوقف کرد.

پلیس عربستان سعودی در راستای اجرای قانون منع رانندگی بانوان، یک بانو را پس از دقایقی رانندگی در شهر جده متوقف کرد که این اقدام اعتراض فعالان آزادی زنان را بر انگیخته است. "ایمان النفجان" یکی از این فعالان سعودی در این باره گفت: تنها پس از 10 دقیقه که تامادور الیامی پشت فرمان خودروی خود نشست، پلیس وی را متوقف کرد. این فعال سیاسی، همچنین افزود که این بانوی سعودی دارای گواهینامه بین المللی است اما پلیس خودرو را متوقف کرد و با فراخواندن همسر وی، از وی خواست تا تعهد نامه ای را امضا کند که به موجب آن، وی اجازه ندارد بدون در اختیار داشتن گواهینامه سعودی رانندگی کند.

این درحالی است که بانوان اجازه ورود به آموزشگاه های رانندگی را ندارند و به آنان گواهینامه رانندگی داده نمی شود. از بیش از ۱۰ سال پیش تاکنون،روزهای شنبه به عنوان روز نمادین برای نشان دادن مخالفت مردم برای حق رانندگی بانوان است. فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی می گویند قانونی درمورد منع رانندگی زنان وجود ندارد ولی زنان نمی توانند درخواست دریافت گواهینامه رانندگی بدهند. مقامات دولتی نیز این امر را مطابق با روح و خواسته های مردم می دانند. فعالان زن سعودی 12 تصویر ضبط شده را در یوتیوب منتشر کردندکه زنان را در حال رانندگی نشان می داد.

فعالان حقوق زنان در عربستان از ماه سپتامبر (شهریور/مهر) حساب کاربری در یوتیوب باز کردند که بیش از 16 هزار نفر با امضای دادخواستی از آن حمایت کرده اند.اما حساب کاربری انگلیسی و پایگاه مجازی این گروه روز جمعه (3 آبان) هک شد. مبارزه برای حق رانندگی زنان اقدامی نادر در مخالفت با سیاست های ریاض است. اولین مبارزه برای رانندگی زنان درسال 1995 آغاز شد،حدود 50 زن درحال رانندگی بازداشت و برای یک روز زندانی شدند. گذرنامه های آنان توقیف شد و شغل خود را از دست دادند. به نوشته ایرنا، درسال 2011 حدود 40 زن همزمان در شهرهای مختلف رانندگی کردند تا مخالفت خود را با دستگیری زنی نشان دهند که تصاویر ضبط شده از خودش در حال رانندگی را در فضای مجازی منتشر کرده بود.