هشدار برای تهران نشینان

هشدار برای تهران نشینان!شهروندان تهرانی اولین روزهای زمستان سال 1392 را در شرایطی پشت سر می گذارند که با عبارت های «هوای تهران در شرایط هشدار» و «بیماران قلبی از خانه بیرون نیایند» بیش از گذشته مانوس شده اند.

به گزارش ایرنا، سازمان هواشناسی اعلام کرده است که آلودگی هوای پایتخت روز جمعه به مرز هشدار رسیده و این وضعیت تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.

این برای چندمین بار است که در ماه های اخیر وضعیت هوای تهران به مرز هشدار می رسد و کمیته اضطرار برای این موضوع جلسه تشکیل می دهد تا تصمیمی برای کاستن از آلودگی هوای پایتخت اتخاذ کند.

تعطیل کردن مدارس ابتدایی در گام اول یکی از تصمیم های این کمیته است. گام بعدی تعطیلی مدارس راهنمایی و سپس دبیرستان ها و دستگاه های اداری، از راهکارهای دیگر کمیته اضطرار برای کاهش آلودگی هوا در تهران و سایر شهرستان ها است.

این تصمیم های موقتی می تواند تسکینی برای شهروندان باشد تا از آسیب های هوای آلوده در امان بمانند، اما هرگز درمان نخواهد بود. زیرا تعطیل کردن مدارس خسارات علمی جبران ناپذیری را به ساحت علم جامعه و دانش آموزان وارد خواهد کرد. اگرچه این تصمیم ناگزیر باید اتخاذ شود. پس راه حل چیست؟ شاید بهترین تسکین موقت برای تهران و شهرهایی که در طول سال شهروندان آن، همواره از الودگی هوا رنج می برند، اجرای بدون تعلل پیشنهادهای معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست باشد.

معصومه ابتکار پیشنهاد کرد که اگر امکان تولید بنزین با استاندارد یورو 4 در کشور میسر نیست، بهتر است برای مدتی به منظور مقابله با آلودگی هوا بنزین استاندارد وارد کشور شود.

معاون رییس جمهوری افزود: استفاده از سوخت استاندارد تاثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا و داشتن هوایی سالم دارد از این رو اگر سوخت با کیفیت در کشور تولید نمی شود بهتر است تا فراهم شدن زمینه تولید سوخت استاندارد، واردات بنزین داشته باشیم .

وی اظهار داشت: اگر در زمینه تامین گاز از منابع داخلی و گازرسانی کامل به صنایع نیز مشکل وجود دارد پیشنهاد می شود تا گاز هم وارد کشور شود زیرا در زمان اوج سرما گاز مصرفی صنایع که سهم زیادی در آلودگی هوا دارد ، قطع می شود و به مصارف خانگی اختصاص می یابد از این رو صنایع مجبور به استفاده از سوخت مازوت می شوند که آلایندگی بسیار بالایی دارد.

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: برای مقابله با آلودگی هوا، باید سوخت پاک و استاندارد در اختیار شهروندان، نیروگاه ها، صنایع و صاحبان خودرو قرار گیرد، در غیر این صورت هوای سالم نخواهیم داشت.