اوزه‌بیو اسطوره فوتبال پرتقال و جهان
اوزه‌بیو داسیلوا فریرا مهاجم تیم ملی پرتقال بود، از وی به عنوان بهترین فوتبالیست و اسطوره فوتبال پرتقال نام برده می‌شود ، اوزه‌بیو اولین برنده توپ طلای فوتبال و آقای گل جام جهانی 1966 لندن بود.

اوزه بیو در تاریخ ۲۵ ژانویه سال ۱۹۴۲ در لورنزو مارکز موزامبیک به دنیا آمد ، اوزه بیو فوتبال را در ۱۵ سالگی در باشگاه اسپورتینگ لورنزو مارکز زیر مجموعه باشگاه اسپورتینگ پرتغالاستارت زد ، در آن زمان تیم بنفیکا بزرگ‌ترین رقیب تیم لیسبون بود که پس از رفتن به جام اروپا مربی تیم بلا گاتمن اوزه‌بیو را به تیم خود دعوت کرد و بعدها کاشف مروارید سیاه یعنی اوزبیو لقب گرفت ، اوزبیو در سال‌های مختلف در لیگ پرتقال آقای گل شد تا در سال های  ۱۹۷۳، ۱۹۶۸ بابه ثمر رساندن جمعا" 82 گل کفش طلا را به عنوان برترین گلزن لیگ‌های اروپایی تصاحب کند ، ایشان اولین بازیکنی بود که به خاطر به ثمر رساندن 42 گل در یک فصل توپ طلا را تصاحب کرد ، همچنین ایشان در جام جهانی 1966 انگلستان با به ثمر رساندن 9 گل توانست آقای گل آن دوره از مسابقات بشود.

اوزه بیو مروارید سیاه

اوزه‌بیو اسطوره فوتبال پرتقال و جهان
تخصص اوزه بیو  شوت‌های از راه دور و دریبل‌های عالی و سرعتی بسیار بالا بود و به همین دلیل به او لقب یوزپلنگ سیاه و مروارید سیاه را دادند تا از او در آفریقا به عنوان یکی از اولین ستاره‌های جهانی فوتبال این قاره تجلیل شد، دیدار مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی در مقابل تیم شگفتی آفرین کره شمالی که پیش از آن ایتالیا را حذف کرده بود فراموش نشدنی است. در این بازی پرتغال با سه گل از حریف عقب بود،‌ هم تیمی‌های اوزه‌بیو شکست را پذیرفته بودند که اوزه‌بیو همه چیز را عوض کرد ، او چهار گل زد و یک گل نیز ساخت تا در نهایت پرتغال با نتیجه ۵ بر ۳ پیروز میدان شود.

اوزه بیودر سال ۱۹۷۰ به عنوان اولین فوتبالیست جایزه مرد سال اروپا را دریافت کرده و در سال ۱۹۷۳ نیز این افتخار را تکرار کرد تا در سال ۱۹۷۵ به تیم بوستون مینتمن در لیگ فوتبال آمریکای شمالی برود ولی او در آن تیم روز های خوبی نداشت و تنها بعد از هفت بازی و زدن دو گل به تیم مکزیکی سی. اف. مونترینقل مکان کرد.

اوزه بیو در تیم مکزیکی هم مدت زیادی باقی نماند و در سال ۱۹۷۶ به لیگ آمریکای شمالی برگشت و به عضویت تیم تورونتو متروس-کرواتیا درآمد و برای این تیم کانادایی ۱۸ گل را در ۲۵ مسابقه به ثمر رساند و قهرمانی آمریکای شمالی را به آنها هدیه کرد تا به روزهای طلایی خود برگردد ، اوزه پس ازیک فصل حضور در تیم ورونتو مترو به تیم بیرا مار پرتغال رفت ، اوزه بیو در تیمهای لاس وگاس کوئیک سیلور ، تومار پرتغال و دومی نیوجرسی آمریکن در دسته دوم لیگ آمریکا بازی کرد.

اوزه‌بیو پس از آویزان کردن کفشهای خود در سال ۱۹۸۰ به پرتغال برگشت و مربی تیم جوانان بنفیکا شد تا مسیری باشد برای حضور در تیم اصلی این باشگاه ، ایشان در سال ۱۹۸۷ کمک مربی تیم بزرگسالان شد و با این تیم درسال‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۰ به فینال جام باشگاه‌های اروپا رسید و از سال ۱۹۹۲ اوزه‌بیو به عنوان مشاور برای بنفیکا و نیز برای فوتبال پرتغال فعالیت کرد اوزه بیو فوتبالیستی بود که در پرتغال و نیز خارج از مرزهای این کشور محبوب بزرگان کنونی و قبلی جهان از جمله فیگو و روی کاستا و نسل طلایی پرتقال محسوب می شد ولی در روز گذشته ستاره سیاه چرده فوتبال جهان بر اثر مشکلات تنفسی و قلبی در سن ۷۱ سالگی در شهر لیسبون در گذشت.

 اوزه بیوه اسطوره ای برای هموطنش کیروش

کارلوس کیروش مربی فوتبال ایران کارلوس کیروش مربی فوتبال ایران


در همین ارتباط کارلوس کی روش سرمربی تيم ملی فوتبال ايران، دستيار اولش سيموئز، کادر فني و بازيکنان تيم ملي و همچنين فدراسيون فوتبال کشورمان درگذشت اوزه بيو اسطوره فوتبال پرتغال را تسليت گفتند ، کارلوس کیروش در سخنان خود اوزه را اسطوره خود و بسیاری از شاگردانش معرفی کرد ، کی روش خاطر نشان کرد هنوز هم پیام های اوزه بیو را در ذهن دارم که در لحظات حساس زندگی بتوانم از آنها کمک بگیرم و در مشکلاتم پیروز شوم. این پیام ها در مراحل سخت زندگی به شما دل گرمی می دهد.

سخنان بزرگان فوتبال درباره اسطوره فوتبال اوزه بیوه
خوزه مورینیو : او جاویدان است.

خوزه مورینیو
کریستیانو رونالدو : او را جاودانی خواند

کریستین رونالدو
 سپ بلاتر : جای اوزه بیو همواره در میان بزرگان خواهد ماند.
 سپ بلاتر
الکس استپنی : او یکی از بهترین های نسل بزرگان فوتبال بود.

الکس استپنی
 لوئیز فیگو : او به عنوان بزرگترین بازیکن تاریخ این کشور است.

 لوئیز فیگو
 رود گولیت : یک بازیکن بزرگ ما را ترک کرد ،از او به خاطر لحظات زیبایی که خلق کرد، تشکر می کنم.

رود گولیت
فرانس بکن باوئر : یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ فوتبال از میان ما رفت. با خانواده او ابراز همدردی می کنم.

فرانس بکن باوئر
بابی چارلتون : او یکی از آماده ترین بازیکنانی بود که تا کنون دیده ام ،چندین بار بعد از خداحافظی از فوتبال با او ملاقات کرده بودم. از دوستی و رقابت با او احساس غرور می کنم.

 بابی چارلتون
باشگاه بنفیکا : ما استعداد و شخصیت او را به عنوان الگویی برای فوتبال پرتغال به یاد خواهیم آورد. زندگی اوزه بیو میراث آنهایی است که فوتبال را عاشقانه دوست دارند. بنفیکا خانه او بود. او بنفیکا را به چیزی بیش از یک باشگاه تبدیل کرد. یاد و خاطره او همیشه در بین ما باقی خواهد ماند. 
اوزه بیوه اسطوره باشگاه بنفیکا
همچنین تیم فوتبال رئال مادرید به همین مناسبت مسابقه دوشنبه شب خود مقابل سلتا ویه گو را با یک دقیقه سکوت آغاز خواهد کرد و بازیکنان آن قرار است بازوبند مشکی ببندند.

اوزه‌بیو داسیلوا فریرا اسطوره فوتبال پرتقال
منبع : نون و آب
مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است