مهدی رحمانی کارگردان فیلم برف
مهدی رحمانی کارگردان سینمای ایران که در کارنامه هنری خود ساخت فیلم های دیگری و پنهان را دارد ، فیلم برف را که به گفته خودش طیف گسترده تری از مردم را در گیر خودش میکند را با حضور افشین هاشمی در جشنواره سی و دوم به نمایش میگذارد ، فیلم برف با هنرمندی افشین هاشمی ، رویا تیموریان، محمدرضا غفاری، آناهیتا افشار، رابعه مدنی و مینا ساداتی داستان یک خانواده را روایت می‌کند که درگیر ازدواج دخترشان میشوند.

مهدی رحمانی که متولد 1357 و فارغ التحصيل رشته فيلمسازی از دانشكده صدا و سيما در مقطع كارشناسی میباشد ، ایشان عضو انجمن سينمای جوان و عضو انجمن مستند سازان سينمای ايران  و عضو اتحاديه مستندسازان اروپا درباره جدیدترین فیلم خود سخنانی را با سوره سینما داشته که در زیر آنرا میخوانید.

برف یک دغدغه فردی نیست

مهدی رحمانی کارگردان فیلم برف
مهدی رحمانی  کارگردان فیلم برف در گفنگو با سوره فیلم خود اینگونه معرفی منماید ، طی چند سالی که مشغول کارگردانی هستم، بیشتر به دنبال کشف زبان خودم بودم و فکر می‌کنم با برف آن را پیدا کرده ام. البته تاکید دارم که دیگری ، پنهان و برف هر کدام محصول زمان خودشان بودند.

این موضوع به معنی آن است که که من آنها را با توجه به آن شرایط زمانی و حال و هوای خودم ساختم ، همه این فیلم ها در شکل ساختاری با هم متفاوت بودند، اما جنبه یکسانی که در همه شان مشاهده می شود، تلاش برای رسیدن به حال و هوای انسان و جامعه امروز است. فیلم اولم یک فضای روستایی داشت، فیلم دومم سر و شکلی مدرن و شهری به خود گرفته بود و در برف خواستم یک خانواده سنتی را در یک فضای شهری نشان بدهم. الان فکر می کنم زبانی که در برف به آن رسیده ام در آثار بعدی من نیز ادامه دار باشد.

کارگردان فیلم برف در ادامه سخنان خود گفت ، فیلم برف با توجه به موضوعی که دارد، طیف گسترده تری از مردم را در بر می گیرد و افراد زیادی از جامعه ما می توانند آن را ملموس احساس کنند ، می توانم بگویم «برف» یک دغدغه فردی نیست و وجوه اجتماعی بسیار پررنگی دارد.

مهدی رحمانی درباره هنرمندان فیلم خود نیز گفت ، من در فیلم جدیدم باید یک خانواده را در یک مدت زمان کوتاه نشان دادم و از این منظر بسیار برایم مهم بود بازیگرانی انتخاب کنم که به نوعی با یکدیگر دارای سنخیت باشند. یعنی نوعی هماهنگی در بافت تصویری و رفتاری بازیگران برایم اهمیت داشت. این سنخیت که می گویم به معنای وحدت عمل نیست، به معنای نوعی هم خانواده بودن اجتناب ناپذیر است.

من همیشه تلاش دارم از بازیگرهای حرفه ای استفاده کنم و اگر این حرفه ای ها در زمره بازیگران چهره قرار می‌گیرند، دلیل بر این نیست که من تمایل داشته باشم فیلمم را صرفا با حضور بازیگران چهره بسازم. آنجه هدف نهایی من است اصل تاثیرگذاری و وحدت مضمونی است.

من در مورد نامزد جایزه شدن پیش بینی خاصی ندارم. تنها امید دارم فیلمم به خوبی دیده شود و تنها خودش باشد که قضاوت ها را بر می‌انگیزد و نه معیارهای حاشیه ای و نامربوط به آن، البته به دلیل محدود بودن لوکیشن ما در همه رشته ها با دشواری خاصی رو به رو بودیم. مخاطب قصه این آدم ها را تنها در یک روز از زندگی آنان تماشا می کند و این مهم بود که دچار کسالت نشود. فرم تصویری برای من اهمیت داشت و به خصوص تاکید داشتم پلان هایم چشم نواز باشند، نه خنثی. نگه داشتن راکورد نور و همچنین راکورد حسی بازیگران موضوع مهمی بود. خانه ای که لوکیشن کار ما بود، محلی بود که تا سال ها قبل از ورود گروه ما کسی آنجا زندگی نمی کرد. حال ما باید این خانه را محل زندگی خانواده ای نشان می دادیم که ۵۰ سال است پر از زندگی است ، وسواس زیادی به خرج دادم و امید دارم نتیجه کارمان را بگیریم.

تصاویری از پشت صحنه برف از سایت اختصاصی فیلم برف
فیلم برف به کارگردانی مهدی رحمانی فیلم برف به کارگردانی مهدی رحمانی
پشت صحنه فیلم برف اثری از مهدی رحمانی پشت صحنه فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
پشت صحنه فیلم برف اثری از مهدی رحمانی پشت صحنه فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
پشت صحنه فیلم برف اثری از مهدی رحمانی پشت صحنه فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
پشت صحنه فیلم برف اثری از مهدی رحمانی پشت صحنه فیلم برف اثری از مهدی رحمانی


منبع : نون و آب
مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است