فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
محمد رضا غفاری هنرمند جوان سینمای ایران که در سال 84 با ایفای نقش در  فیلم رؤیای خیس با کارگردانی پوران درخشنده به سینمای ایران معرفی شد ، امسال در جشنواره سی و دوم فیلم فجر با فیلم برف دیده میشود ، غفاری چندی پیش نیز با حضور در فیلم علیرضا امینی به نام انتهای خیابان هشتم در کنار هنرمندان بزرگ سینمای ایران همچون ترانه علیدوستی و صابر ابر ایفای نقش کرد و با هنرمندی عالی خود به خوبی دیده شد.

محمد رضا غفاری که سال گذشته با فیلم فرشتگان قصاب و قاعده تصادف در جشنواره فجر حضور داشت امسال با ایفای نقش در فیلم برف رحمانی در جشنواره سی و دوم فیلم فجر دیده میشود ، در فیلم برف محمد رضا غفاری در کنار رویا تیموریان ، افشین هاشمی ، شیرین یزدان بخش ، آناهیتا ، رابعه مدنی و میلاد کی مرام در این فیلم ایفای نقش می کند.

محمد رضا غفاری هنرمندی که به گفته خودش یک هنرمند در عرصه بازیگری میتواند در هر سنی سوپراستار شود ، پله های طرقی را با حضور در کنار بزرگان سینمای ایران پشت سر میگذارد تا به تجربه های خود بیافزاید.

البته محمد رضا غفاری همانند بیشتر هم رده های خودش که حاضر به ایفای نقش در هر فیلمی برای تنها دیده شدند میشوند این روش را دنبال نکرده و بیشتر در فیلمهای درجه یک و با پتانسیل بالا حضور داشته حتی اگر حضوری کوتاه و کمرنگی را در این آثار ایفای نقش کند.

غفاری که در سال گذشته با حضور در فیلم قاعده تصادف ایفای نقش خوبی را به نمایش گذاشت ، نشان داد که میتوان نقش های به مراتب در گیرانه تری با داستان را به او سپرد و امسال او در فیلم برف مهدی رحمانی همین مسیر را دنبال می کند ، تا شایستگی های خودش را نشان دهد ، محمد رضا غفاری در آستانه نمایش فیلم برف در جشنواره مصاحبه ای را در این رابطه با خبرگزاری مهر انجام داده که متن آن را در زیر با هم میخوانیم.

مصاحبه محمد رضا غفاری درباره فیلم برف با مهر
محمد رضا غفاری در صحنه ای از فیلم برف
از نقشی که در "برف" بازی کردهاید بگویید. این کاراکتر چه ویژگی دارد؟
کاراکتری که در "برف" بازی کردم امید صادقوزیری نام داشت. این کاراکتر همه آنچه که یک نقش جذاب میبایست داشته باشد برای من داشت.

برای رسیدن به این کاراکتر چه روندی را در نظر گرفتید؟ نقش سختی بود؟
قبل از کار و زمان فیلمبرداری درباره امید و ویژگیهایش با مهدی رحمانی کارگردان اثر صحبت میکردیم. البته اصولا من سعی می کنم خودم را به نقشی که قرار است بازی کنم، نزدیک کنم و تا نقش اول برای خودم باورپذیر باشد. البته این حرفم بدین معنا نیست که من کاملا امید بودم اما امید با حال و هوای من سازگار بود. یک ماه زمان فیلمبرداری برف من با امید و گروه دوست داشتنی زندگی کردم. یک زندگی زیبا.

در "برف" با بازیگران با سابقه ای همبازی بوده اید. این همکاری چطور بود؟ بسیار لذتبخش بود. وقتی فضای کار صمیمی باشد، وقتی همه حرفه ای هستند ناخودآگاه به این باور می رسید که چقدر کار لذتبخش است. کار کردن با رویا تیموریان بی نهایت خوب بود. مثل مادر خودم دوستشان داشتم و همین کافی بود و البته کمکهایی که به من می کردند را فراموش نمی کنم. گروه بازیگران "برف" همه برای من مثل خانواده بودند و از هیچ کمکی به من دریغ نکردند.

مهدی رحمانی ویژگی خاصی در کارگردانی "برف" داشت که کاملا متمایز با دیگر کارگردانهایی که با آنها کار کردید باشد؟ من همه فیلم ها و کارگردانهایی را که تا به حال با آنها کار کردم، دوست داشتم، البته دروغ چرا یکی از آنها را نه (خنده). ولی کار کردن با مهدی رحمانی برای من خیلی لذتبخش بود. فضا کاملا دوستانه بود و او مثل یک لیدر هدایت خوبی داشت. برای من همین کافی بود که روزهای فیلمبرداری "برف" برای من صبح بیدار شدن و سر کار رفتن نبود، کاملا زندگیام بود.

فکر میکنید بتوانید با "برف" نامزد دریافت سیمرغ شوید؟ نظرتان را درباره به خانه بردن جایزهایی مثل سیمرغ بگویید. اگر فیلم به جشنواره فجر برود و من هم نامزد دریافت جایزه شوم که یکی از قشنگترین اتفاقهاست. اصولا همیشه بعد از هر فیلم به این مساله فکر می کنم و این مساله به من امید و هیجان می دهد. اما در مورد این فیلم بیشتر فکر کرده ام. به هر حال "برف" جزو فیلمهایی است که در این سن خیلی دوست داشتم این نوع و سبک را بازی تجربه کنم. برای همین خود "برف" برای من مثل یک جایزه بود. یک یادگاری خوب از 27 سالگیام.

اگر سالهای بعد خواستید "برف" را یاد کنید، چگونه از آن یاد می کنید؟ روزهای خوب. گروه خوب. حال خوب و خوش. امید و "برف" را خیلی دوست دارم.

از حال و هوای خودتان در روزهای تولید "برف" بگویید. گویا گروه خیلی منتظر آمدن برف در تهران شد.
 بله خیلی. ما هوای ابری می خواستیم و برای سکانس آخر هم برف. اما واقعا آفتابیترین زمستان را امسال داشتیم. فیلمبرداری تمام شده بود و همه منتظر برف برای سکانس آخر ماندیم. دو هفته بعد از پایان کار یک شب ساعت حدود یک در خانه بودم که سوز سردی را حس کردم. رفتم دم پنجره دیدم چه برفی دارد می بارد. آقای رحمانی همان موقع زنگ زد. آن شب تا صبح برف سنگینی آمد و ما هم سکانس را گرفتیم.

حس نمیکنید بازیگران همسن شما برای رسیدن به جایگاه ویژه در بازیگری با هم رقابت دارند؟ این رقابت را چگونه میبینید و فکر میکنید چقدر پیشبرنده است؟ من هم باید همان جمله معروف را بگویم که رقابت اگر سالم باشد اشکالی ندارد. از شوخی گذشته اما واقعا خیلی وقتها هم اینطور نیست و تعداد آدمهای سالم هم زیاد است. می توانم مثال بزنم از فیلم "قاعده تصادف" که ما 8 بازیگر جوان بودیم که نه تنها رقابت نداشتیم بلکه از کار کردن کنار یکدیگر چند ماه لذت بردیم.

هر بازیگری به دنبال یک کیفیت ویژه در بازیش است. چیزی که او را از دیگر بازیگران متمایز کند. مثلا حامد بهداد خودش یک کاراکتر ویژه است. نظرتان در این باره چیست؟ تا به حال به کاراکتر خودتان فکر کرده اید؟ سینما خود زندگی است و چون زندگی را روایت می کند هر کس می تواند یک کاراکتر داشته باشد. من راستش دنبال چیز خاصی نیستم. بیشتر دوست دارم در زندگی خودم و در خلال کارهایم زندگی کنم. یک زندگی خوب. خوب به این معنی که تجربه کنم. معاشرت کنم. آدمهای جدید را بشناسم تا بتوانم سر کار بعدی تجربه زندگی جدیدتر را داشته باشم که همان محمدرضای سال قبل نباشم در غیر این صورت تکراری می شوم.

تا آنجایی که می دانم به غیر از بازیگری کار گرافیک هم انجام می دهید. چه ارتباطی بین گرافیک و بازیگری میتوان متصور شد؟ تحصیلاتم گرافیک است اما کار گرافیک را خیلی حرفه ای دنبال نمی کنم. بعضی وقتها نقاشی می کنم، یا حتی کارهای دیگری مثل موسیقی و یا پیاده روی و ... همه اینها می شود تجربه زندگی که برای بازیگری مهم است. حتی شاید یک تجربه تلخ هم بخشی از کار بازیگری باشد.

از ابتدای شروع بازیگری تا امروز از روند کیفی کارنامه بازیگریتان راضی بودهاید؟ خدا را شکر از همه کارهایی که تا الان انجام دادهام، راضی هستم. چون همه آنها فیلمهایی بوده که خودم انتخاب کردم. واقعا شاید دو تا را به عنوان فیلم دلخواهم انتخاب نکنم اما حتی از آنها هم ناراضی نیستم چون در آن فیلمها هم نقشهایی بوده که باید تجربهشان میکردم. من با کارگردانهایی کار کردم که دوستشان داشتم و از کار کردن با آنها لذت بردم.

فیلمی هست که از اینکه آن را بازی کرده اید پشیمان باشید؟
بله یک فیلم. اما پشیمان نیستم. فقط شاید دلم برایش تنگ نشود. چون آن موقع به آن فیلم و آن نقش نیاز داشتم و میخواستم که تجربهاش کنم.

فکر می کنید می توانیم بازیگر ستاره در سن شما و هم نسلانتان داشته باشیم؟ نمیدانم دقیقا چطور این سوال را جواب بدهم. اما اگر از بیرون نگاه کنم به عنوان یک بیننده میگویم بله؛ چراکه نه. در هر سنی میشود اما بستگی به تعریف سوپراستار دارد.

داستان فیلم برف یک روز زندگی است

فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
فیلم برف داستان یک روز زندگی خانوادهای شهری را روایت میکند که درگیر مراسم خواستگاری دخترشان میشوند ، فیلم برف با توجه به موضوعی که دارد ، طبقات مختلفی از مردم را در بر می گیرد و افراد زیادی از جامعه ما می توانند آن را احساس کنند.

محمد رضا غفاری در این فیلم نقش پسر سرباز خانواده را ایفای نقش میکند که درگیر مسائل خانواده خود است و در خانه ای زندگی میکند که پر از حس زندگی است ، ایشان در توصیف خود از این فیلم و شرایط بازی در آن به ذکر خاطرهایی از انتظار برای بارش برف صحبت کرد.

 تصاویری از جدیدترین اثر مهدی رحمانی از سایت  فیلم برف
تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی
تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانی تصاویری از فیلم برف اثری از مهدی رحمانیمنبع : نون و آب
مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است