موبایل قاپان پایتخت را شناسایی کنید

با دستگیری باند موبایل قاپان تهرانی پلیس آگاهی تهران بزرگ از مردم خواست تا در صورت داشتن اطلاعات لازم از افراد این گروه جهت تکمیل پرونده با این پلیس همکاری داشته باشند. به گزارش سرویس حوادث جام نیوز، با دستگیری باند موبایل قاپان تهرانی پلیس آگاهی تهران بزرگ از مردم خواست تا در صورت داشتن اطلاعات لازم از افراد این گروه جهت تکمیل پرونده با این پلیس همکاری داشته باشند.

در روز 21 شهریور سال جاری فردی با مراجعه به کلانتری ۱۰۹ بهارستان به مأموران اعلام کرد که گوشی تلفن همراهش توسط سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت و به شیوه "قاپیدن" سرقت شده است. با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "موبایل قاپی" و به دستور دادیار شعبه پنجم دادسرای ناحیه ۲۷ تهران ، پرونده جهت رسیدگی در اختیار کارآگاهان اداره هجدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

مالباخته پس از حضور در اداره هجدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در ساعت ۱۹:۰۰ مورخه ۲۱/۰۶/۱۳۹۲ در خیابان ۱۷ شهریور – به سمت میدان خراسان در حال تردد بودم که یک نفر جوان حدودا ۲۰ الی ۲۵ ساله اقدام به سرقت گوشی تلفن همراه از دستم کرد و به همراه یک موتورسوار ، از محل متواری شد.

در لحظه ای که سارق قصد داشت تا سوار موتورسیکلت شود, توانستم لباس او را بگیرم که ناگهان او چاقوی بزرگی را از زیر لباسش خارج و ضربه ای را به سمت من پرتاب کرد که چاقو دقیقا از مقابل صورتم رد شد.

همزمان با تشکیل پرونده ی اولیه در خصوص سرقت گوشی تلفن همراه در خیابان ۱۷ شهریور ، پرونده مشابه دیگر به اداره هجدهم ارجاع شد که طی آن سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت پالس اقدام به سرقت گوشی تلفن همراه یکی از شهروندان در مقابل شعبه بانکی کرده بودند.

مالباخته جدید پس از حضور در اداره هجدهم، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در خیابان فردوسی، مقابل شعبه بانک چهارراه کوشک در حال مکالمه با تلفن همراه بودم که ناگهان جوانی گوشی را از دستم قاپید و به سرعت سوار یک دستگاه موتورسیکلت شد و همراه موتورسوار و در خلاف جهت خیابان از محل فرار کرد. با توجه به اظهارات مالباخته ، تصاویر دوربین های مداربسته بانک شعبه چهارراه کوشک مورد بررسی و بازبینی قرار گرفت و کاراگاهان موفق به شناسایی تصویر سارق در لحظه سرقت شدند ؛ با توجه به چهره نگاری انجام شده از اولین مالباخته و احتمال ارتکاب سرقت توسط یک نفر ، از این شخص جهت شناسایی تصویر سارق دعوت به عمل آمد و او نیز پس از حضور در اداره هجدهم و مشاهده صحنه سرقت ، تصویر سارق را مورد شناسایی قرار داد. با توجه به شناسایی سارق توسط دو نفر از مالباختگان، بلافاصاله بانک اطلاعات مجرمین سابقه دار مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا متهم سابقه دار اداره هجدهم به نام "مجید. الف" ( ۲۲ ساله ) که بارها توسط پایگاه های پلیس آگاهی تهران به اتهام کیف قاپی دستگیر شده، مورد شناسایی قرار گرفت. بررسی سوابق مجید. الف نشان داد که وی پس از آخرین دستگیری توسط پایگاه هشتم آگاهی و تحمل دوران زندان، در مورخه ۲۰/۰۵/۱۳۹۲ از زندان آزاد و مجددا سرقت های خود را آغاز کرده است.

با شناسایی "مجید . الف" به عنوان یکی از اعضای گروه سارقین گوشی های تلفن همراه ، مخفیگاه وی در محدوده میدان خراسان شناسایی شد و کارآگاهان پس از اطمینان از حضور متهم ، وی را دستگیر و به اداره هجدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند. با انجام مواجهه حضوری میان متهم و مالباختگان ، مجید توسط آنها مورد شناسایی قرار گرفت که در اظهارات اولیه منکر هرگونه سرقت شد اما پس از مشاهده صحنه سرقت در مقابل شعبه بانک چهارراه کوشک، صراحتا به سرقت از مالباختگان و ارتکاب سرقت های مشابه اعتراف کرد.

"مجید . الف" در اعترافات خود صراحتا به دهها فقره سرقت گوشی تلفن همراه در مناطق مختلف شهر تهران به ویژه در مناطق مرکزی اعتراف و عنوان داشت که سرقت های خود را توسط تعداد دیگری از مجرمین سابقه دار به نام حسن . الف ( ۲۰ ساله ) ، حسین . الف ( ۲۲ ساله ) محمدرضا . م ( ۲۳ ساله ) ، پدرام . س ( ۲۲ ساله ) و میثم . الف ( ۲۳ ساله ) انجام و پس از سرقت گوشی های تلفن همراه مدل بالا و گران قیمت، آنها را به یک سوم قیمت به خریدار گوشی های تلفن همراه می فروختند.

با شناسایی دیگر اعضای این گروه از سارقین گوشی های تلفن همراه، هماهنگی های لازم با مقام قضایی انجام و تمامی آنها در چند عملیات مشترک و همزمان ، دستگیر و به اداره هجدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.

سرهنگ کارآگاه علی غیاثوند ، معاون مبارزه با سرقت های پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اشاره به شناسایی دهها مالباخته در پرونده و همچنین شناسایی و دستگیری خریدار گوشی های تلفن همراه و کشف دهها گوشی تلفن همراه دارای سابقه سرقت، در پایان این خبر گفت: با توجه به اعترافات صریح متهمان به دهها فقره سرقت در مناطق مختلف شهر تهران و شناسایی دهها مالباخته و احتمال افزایش تعداد جرایم ارتکابی، دستور انتشار بدون پوشش تصاویر متهمان از سوی مقام محترم قضایی صادر شده؛ لذا از کلیه شهروندان محترم که موفق به شناسایی تصاویر متهمان شدند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به اداره هجدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه نمایند.