نشريه پنجره نشريه پنجره به مديريت عليرضا زاكانی چندی پيش مصاحبه ای غير منتظره ای را با هوارد گوردون تهیه‌کننده سریال‌های 24 و هوملند در نشريه خود منتشر كرد كه تعجب همگان را در پی داشت ، به گفته مديران نشريه همه چيز از طرح پيشنهادي سردبير هفته‎نامه براي تدوين پرونده‎اي با موضوع «ايران‎هراسي» در سينما و تلويزيون غرب آغاز شد ، ايده‎ای که از همان گام اوليه به‎عنوان دبير فرهنگي هفته‎نامه مي‎دانستم در صورتي قابليت پرداخت دارد که حرفي تازه‎ براي گفتن‎ درباره‎اش داشته باشيم و اگر بخواهيم خود را محدود به تکرار مکرارت و گفت‎وگو با چهره‎‎هاي کليشه‎اي کنيم، از پيش بازنده‎ايم.

عليرضا پورصباغ كه گويا پيشنهاد اوليه اين مصاحبه را ايشان طراحی كرده است ، در ادامه شكل گيری اين موضوع طرح مصاحبه با خالق هوملند را روی ميز گذاشته و آن را عملی كرد ، در خلاصه اين مصاحبه به گفته هوارد گوردون  پیشنهاد ساخت این سریال از جانب اوباما بوده است ، هوملند يا همان ميهن داستان يك تروريست را روايت می كند كه در فيلم با نام ناصر حجازی اسطوره ورزش ايران معرفی ميشود .

اصغر فرهادی در مسير اين مصاحبه

اصغر فرهادی كارگردان مطرح سينمای ايران
در ادامه مصاحبه جنجالی با تهيه كننده سريال منفور هوملند در بين ايرانيان گوردون در ادامه سخنان خود در رابطه با اسکار گرفتن فیلم جدایی اصغر فرهادی نیز سخنانی را مبنی بر سفارشی بودن این جایزه ایراد کرده بود و فعالیت‌های خانه سینما در دوره ریاست جواد شمقدری و جعفری جلوه، نگاه تحقیر‌آمیز آمریکایی‌ها به ایران و... پرداخته شده بود.

حال مشخص نيست اين مصاحبه كه به گفته مدير مسئول نشريه پنجره كه در راستای موضوع ايران هراسی و اصل داستان درباره توليد سريال منفور هوملند برنامه ريزی شده بوده است كه قابل ستايش و تحسين است ، چه رابطه ای به اسكار گرفتن اصغر فرهادی كارگردان خوش نام سينمای ايران داشته ، مشخص است كه حتما" سوالاتی در رابطه با اسكاری شدن ايران از هوارد گوردون پرسيده شده كه او اينگونه پاسخ داده است.

حال سوال اينجا است كه چه لزومی داشته است كه اصغر فرهادی را در مسير اين مصاحبه قرار داده اند و دوباره بحثی كه پايه و اساسی روشن تا كنون نداشته است و قبلا" هم از سوی مديران سينمایی و منتقدان سينمای فرهادی به اسكار گرفتن يك ايرانی كه به جرات ميتوان گفت افتخاريست برايمان برچسب برنامه ريزی شده ميزنند به آن پرداخته شود و آن هم از زبان يك تهيه كننده هاليوودی در يك نشريه ايرانی حال افتخار پرسيده شدن اين سوالات درباره اصغر فرهادی در اين مصاحبه است يا دريافت اسكار توسط يك ايرانی كه سينمای ايران را در جهان به مسير واقعی خود قرار داد و ي تحقيير كردن افتخار ايرانی از نگاه يك تهيه كننده هاليوود .

سريال منفور هوملند از نگاه باشگاه خبرنگاران جوان

سريال هوملند
در پی بخش سريال هوملند كه گفته ميشود يك سريال ضد ايرانی است ، باشگاه خبرنگاران جوان تحليل خود را درباره چگونگی ساخت و داستان اين سريال منتشر كرده است كه در اين قسمت به آن ميپردازيم.

داستان سریال از کجا شروع می شود؟
داستان کلی سریال «هوملند» درباره یکی از نیروهای آموزش دیده ارتش آمریکاست که ظاهراً هشت سال پیش در عراق ربوده شده و از سرنوشتش هیچ اطلاعی در دسترش نیست. در یک روز عادی اتفاقی عجیب همه را شگفت‌زده می‌کند و طی یک عملیات نیروهای ویژۀ آمریکا در عراق،‌‌ همان نیروی ویژه پیدا می‌شود که هشت سال پیش مرگش اعلام شده بود. مردی که محاسنش بلند شده و از تمدن برای چندین سال دور بوده است.

پس از مدتی مشخص می شود او در این هشت سال اسیر نیروهای القاعده بوده و به صورت تصادفی توسط نیروهای ویژه پیدا می‌شود.
موجِ شادی در میان مردم آمریکا می‌خروشد... سربازِ وطن به آغوش میهن بازگشته، حتی رئیس جمهور هم این بازگشت را به وی خوشامد می‌گوید. اما آیا همه چیز به همین سادگی است؟
مطمئناً چنین نیست و اندکی بعد‌تر یکی از مأموران سیا به او شک می‌کند و در مسیر داستان مشخص می‌شود که وی در این هشت سال اسارت، شست و شوی مغزی شده و قصد دارد عملیات‌های تروریستی در خاک آمریکا انجام دهد.

داستان‌های فرعی متعدد این سریال که ظاهراً از یک سریال کوتاه‌تر اسرائیلی برداشته شده، تماماً حول این شخص چیده شده‌اند که البته برخی از این داستان‌ها نیز متوجه کاراکترهایی است که هویتشان متعلق به ایران، ونزوئلا و دیگر کشورهایی است که رابطه خوبی با آمریکا ندارند.

واکنش های کاربران شبکه های اجتماعی
درفصل سوم از سریال آمریکایی "هوملند" یک ایرانی به نام "مجید جوادی" را به عنوان تروریست اصلی حمله به سازمان جاسوسی اعلام می کند اما نکته مهم در این میان آن است که این تروریست قصد دارد با نام ناصر حجازی کار خود را انجام دهد.

این سریال که برپایه اسلام هراسی و ایران هراسی ساخته شده هنوزمشخص نیست که به چه دلیل به سراغ استفاده از نام یک ستاره فوتبال ایرانی به عنوان تروریست رفته است.

مرحوم ناصر حجازی طرفداران فراوانی در ایران دارد و فعالیت های گسترده ای برای بهبود شرایط فوتبال ایران انجام داده است  از این رو میان بزرگترین ورزشکاران تاریخ ایران به حساب می آید.

پس از رسانه ای شدن این اتفاق کاربران ایرانی که در شبکه های اجتماعی مختلف مشغول فعالیت هستند واکنش های شدید نشان داده و به صفحه این سریال درشبکه های اجتماعی رفته و با گذاشتن کامنت های مختلف علاقه خود را به ناصر حجازی نشان داده و حرکت توهین آمیز سریال را محکوم کردند.

 
باشگاه خبرنگاران جوان
منبع : نون و آب
مطلب : محمد بیگی
منابع اصلی خبر : مشرق نيوز
استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است