جشنواره سی و دوم فیلم فجر
جشنواره سی و دوم فیلم فجر در حالی از 4 روز دیگر آغاز میشود که حضور چهره های سینمای جهان در این دوره بازتاب زیادی داشته است ، برگزاری کارگاه های آموزشی و حضور کارگردانان بین المللی با فیلم هایشان میتواند جشنواره امسال را جذابتر کند.

امسال کارگاههای آموزشی متعددی را در هنگام برگزاری جشنواره شاهد خواهیم بود ، هفته گذشته علیرضا داد در برنامه هفت سینمایی به این امر اشاره کرد و از برگزاری این کارگاها در خانه هنرمندان خبر داد.

جولین پولسلر با فیلم دیوار در جشنواره امسال

فیلم دیوار ساخته جولین پولسلر
به گزارش مدیریت ارتباطات سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، فیلم «دیوار» به کارگردانی و نویسندگی جولین پولسلر و نقش آفرینی مارتینا گدک بر مبنای رمان «دای واند» اثر مارلن هاشوفر که در سال ۱۹۶۳ برای اولین بار به چاپ رسید، ساخته شده است.
در این فیلم داستان یک زن که به همراه ۲ تن از دوستانش (هوگو و لوییس) به کلبه‌ای شکاری در بخشی از ارتفاعات آلپ در اتریش سفر کرده، روایت می‌شود. وی در آنجا از دوستانش جدا می ماند و از فردای آن روز به همراه سگ وفاداری (لینکس) پیاده در مسیر دهکده حرکت می کنند. در طول مسیر او به ناگاه متوجه دیواری نامرئی که مانع از پیشرفت او به سمت دهکده می شود. زن بعد از تلاشهای بی نتیجه تصمیم می گیرد به کلبه برگردد. در آنجا به همراه لینکس، یک گربه و یک گاو تلاش می کند تا در جنگل دوام بیاورد و در این بین مستندات ذهن خود را همراه با ترس ها و سختی ها به ثبت می رساند؛ هرچند که شاید هرگز کسی آنها را نخواند.
رمان «دای واند» به بیش از ۱۷ زبان ترجمه شده است. جولین پولسلر در سال ۲۰۱۲ در مکانی به نام «سالزکامرگوت» از توابع رشته کوه‌های آلپ در اتریش، فیلم «دیوار» را می سازد. ساختار این فیلم بیانگر ارتباط انسان با طبیعت، حیوانات و خود او است که در دنیای امروز به مراتب کمتر دیده می‌شود.
جولین پولسلر متولد ۱۹۵۴ در کوهستان «کرز برگ» در اتریش است. او کارگردانی را در دانشگاه موسیقی و فیلم وین آموخت و کار را در کنار کارگردانانی همچون «اکسل کورتی» یاد گرفت. پولسلر از سال ۱۹۹۰ فیلم های متعددی را برای تلویزیون کارگردانی کرده است و کارگردانی چندین اپرا هم در کارنامه کاری او دیده می‌شود.

پولسلر سال ها به تدریس در موسسه «علوم کامپیوتر و رسانه» در دانشگاه وین مشغول بوده و فیلم «دیوار» اولین فیلم سینمایی این کارگردان است.
فیلم «دیوار» در فستیوال‌ها و جشنواره‌های متعددی شرکت و جوایز متعددی را هم از آن خود کرده است که برخی از این حضورها و جوایز دریافت شده به شرح ذیل است:

جشنواره «بمبی» ۲۰۱۲ ، کاندیدای بهترین بازیگر زن.
فستیوال بین المللی فیلم «بمبی» ۲۰۱۲، کاندیدای دروازه طلایی برای بهترین کارگردانی.
فستیوال بین المللی «برلین»، برنده جایزه هیات داوران در بخش سینمای جهان.
جشنواره «فیلم آلمان» ۲۰۱۳، برنده جایزه بهترین صدا، کاندیدای بهترین بازیگر نقش اول زن، کاندیدای بهترین فیلم برجسته.
جشنواره «انجمن منتقدین فیلم آلمان» ۲۰۱۳، برنده جایزه بهترین بازیگر زن.
فستیوال بین المللی «وین» ۲۰۱۳، کاندیدای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر زن، بهترین بازی روی صفحه نمایش، بهترین مسیر هنری.
فستیوال «رومی گالا» اتریش ۲۰۱۳، برنده جایزه بهترین کارگردانی، کاندیدای بهترین بازیگر زن.

سردان گلوبوویچ از جنگ بوسنی با فیلم حلقه

فیلم حلقه‌ها اثر کارگردانی سردان گلوبوویچ
سردان گلوبوویچ با فیلم «حلقه‌ها» در این دوره از جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کرده است. «حلقه‌ها» روایت داستانی از دوران جنگ شهر بوسنی در سال ۱۹۹۳ را روایت می‌کند که طی آن مارکو که یک سرباز بوسنیایی است، شاهد تجاوز وحشیانه ۳ تن از سربازان هم تیپ خود به یک شهروند مسلمان به نام هریس می‌شود.

مارکو سعی در مداخله و نجات هریس دارد ولی هریس به شدت از دست سربازان خشمگین آسیب دیده است. در سال ۲۰۰۸ با وجود اینکه جنگ به پایان رسیده، ولی همچنان زخم‌های درگیری‌ها باز است.

سردان گولوبوویچ متولد ۱۹۷۲ در بلگراد یوگوسلاوی است. او کارگردانی را در دانشکده هنرهای دراماتیک بلگراد آموخت. اولین فیلم سینمایی گولوبوویچ «صد مطلق» در بیش از ۳۰ جشنواره بین المللی از جمله «سن سباستین»، «تورنتو»، «تسالونیکی»، «کوت باس»، «روتردام» و «پوسان» نمایش داده شد و بیش از ۲۰ جایزه بین المللی و داخلی را از آن خود کرد.

فیلم دوم او با نام «تله» که در سال ۲۰۰۷ در برلین اکران شد نیز توانست بیش از ۲۰ جایزه بین المللی را دریافت کند. «حلقه‌ها» که آخرین کار گولوبوویچ است، تا کنون در فستیوال‌ها و جشنواره‌های متعددی شرکت و جوایز بسیاری را دریافت کرده است.
برگزیده جایزه «جهان‌نمای» داوران فستیوال بین‌المللی فیلم «برلین» آلمان در سال ۲۰۱۳، جایزه بینندگان و جوایز بهترین فیلم، بهترین طراحی صحنه و بهترین تدوین فسیتوال بین‌المللی فیلم «سوفیا» بلغارستان در سال ۲۰۱۳، جایزه بزرگ بهترین فیلم در فستیوال فیلم اروپایی «بری» ایتالیا در سال ۲۰۱۳جایزه بهترین کارگدرانی فستیوال فیلم "گو ایست" آلمان در سال ۲۰۱۳ و جایزه بهترین فیلم فستیوال بین‌المللی فیلم «هیمت» اتریش در سال ۲۰۱۳ از موفقیت‌های بین‌المللی فیلم «حلقه‌ها» هستند.

فیلم دیوار ساخته جولین پولسلر
منبع : نون و آب

مطلب : محمد بیگی

منبع اصلی خبر :www.fajrfilmfestival.com
استفاده از این مطالب با ذکر منابع بلا مانع است