كارگاههای آموزشی جشنواره سی و دوم فيلم فجر
جشنواره سی و دوم فیلم فجر با برپایی ورک شاب ها یا همان کارگاههای آموزشی امسال نسبت به سالهای گذشته پیشرفت قابل توجه ای داشته حضور سرشناسان حرفه های مختلف سینمایی از جهان به عنوان مدرس در این دوره میتواند بازتاب های خوبی داشته باشد.

امسال کارگاههای آموزشی متعددی را در هنگام برگزاری جشنواره شاهد خواهیم بود ، هفته گذشته علیرضا داد در برنامه هفت سینمایی به این امر اشاره کرد و از برگزاری این کارگاها در خانه هنرمندان خبر داد.

ظرفیت کارگاه آموزشی سیلویا اینگمارسدوتر کامل شد

خانم اينگمار تدوين گر مشهور سينمای جهان
یکی از کارگاه های آموزشی که امسال در طول برگزاری جشنواره برگزار میشود ، کلاس آموزشی تدوین توسط سیلویا اینگمار سدوتر میباشد که تنها پس از چند روز از اعلام این کارگاه با استقبال فراوانی همراه شد و ظریفت آن تکمیل شد.

کارگاه آموزشی تدوین خانم سیلویا اینگمارسون از سوی  بخش بین الملل  جشنواره فیلم فجر و با همکاری انجمن تدوینگران خانه سینما برگزار میگردد  خانم اینگمارسون طی بیست و پنج سال هم‌کاری با اینگمار برگمان سینماگر برجسته سوئد و جهان برخی از شاهکارهای جهانی این سینماگر هم‌چون «فانی و الکساندر» را تدوین کرده است.

ورک‌شاپ تدوین ایشان به عنوان یکی از برنامه‌های جنبی بخش بین‌الملل سی‌ودومین جشنواره فیلم فجر با مشارکت انجمن تدوین گران خانه سینما برگزار می شود ، سیلویا اینگمار تدوین فیلم‌های مستند و درام‌های تلویزیونی را نیز در کارنامه دارد و از سال ۲۰۰۰ در رشته تولید محصولات رسانه‌ای و از ۲۰۱۱ در رشته سینما در دانشگاه دالارنا به تدریس مشغول است.

از آثار ایشان به عنوان تدوینگر میتوان از فیلم هایی چون مردی روی بام - سونات پاییزی- مستند فارو - انقلاب مارمالاد، عشق - سالی و آزادی، مونته‌نگرو - فانی و الکساندر - چهرة کارین، بعد از تمرین - کسب و کار مهم - ساختن فانی و الکساندر - کمک و در حضور یک دلقک نام برد.

مردی که برنده 3 اسکار شد در جشنواره

 ویتوریو استرارو فيلمبردار مشهور سينمای جهان
حتما" نام ویتوریو استرارو را شنیده اید ، اسطوره دنیای فیلمبرداری که توانسته در 3 دوره جایزه اسکار را برای آثاری چون "اینک آخرزمان" اثر کارگردانی فرانسیس کوپولا، "سرخ ها" ساخته کارگردانی وارن بیتی و "آخرین امپراتور" به کارگردانی برناردو برتولوچی تصاحب کند ، استرارو که فیلمبرداری فیلم محمد مجید مجیدی را نیز بر عهده دارد در این رابطه گفت : من به پیشنهاد کارگردان فیلم کتابی درباره زندگی حضرت محمد (ص) را مطالعه کردم و در پایان مطالعه کتاب شیفته پیامبر اسلام شدم .

ویتوریو استرارو" در ۲۴ ژوئن ۱۹۴۰ در شهر روم متولد شد ، ایشان در سال ۱۹۶۰ از موسسه فیلم ایتالیا "سنترو اسپریمنتال دی سینماتوگرافی" با عنوان فیلم بردار سینما فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۶۸ در اثری از فرانکو راسی به نام "جیووینزا جیووینزا" فعالیت کرد. این اولین فیلمی بود که راه ابراز خلاقیت هایش را به او نشان داد.

در کارنامه استرارو میتوان همکاری با کارگردانانی همچون لویجی بازونی، داریو آرجنتو، گیوسپ پاترونی گریفی، فابیو کارپی، سالواتور سامپری، جیولیانو مونتالدو، لوکا رونکونی، کیشل اپتد، جان هریسون، آلفونزو آرو و مخصوصا" برناردو برتولوچی ، فرانسیس کوپولا، وارن بیتی، کارلوس سائورا و آلفانزو آرو او را دید.

ایشان که با طرح هایی خلاقانه خود  توانست تحقیقاتش را در راستای نورپردازی تصاویر توسعه دهد ، در جشنواره امسال کارگاههای آموزشی را برای علاقمندان به این حرفه برگزار میکند ، در کارنامه هنری وی بجز دریافت جایزه اسکار میتوان افتخارات ایشان را در آکادمی های دیگر نظیر "دیوید دی دوناتلو" از ایتالیا، "بفتا" از انگلستان، "گویا" از اسپانیا، "امی" از آمریکا، "فستیوال فیلمبرداری" از اروپا و دریافت 4 لوح افتخار لوری از دانشگاه لادز لهستان کسب عنوان سفیر عکس را در روم دید.

استرارو نیز ریاست انجمن فیلم برداران ایتالیا و عضو انجمن فیلم برداران آمریکا از سال ۲۰۰۹، عضو آکادمی فیلم و تلوزیون اروپا، عضو آکادمی علوم هنرهای سینمایی لوس آنجلس، عضو آکادمی سینمای ایتالیا و عضو اس.آی.آ.ای به عنوان نویسنده عکاسی و رییس افتخاری آکادمی نور ایتالیا، رییس و عضو بسیاری از فستیوال های فیلم در دنیا نیز میباشد.

برپایی کارگاه تهیه کنندگی با حضور دکتر حسین نژاد

تهيه كنندگان مشهور كشور كره
از دیگر کارگاه های آموزشی که در نوع خود جدیدتر است میتوان به گارگاه تهیه کنندگی اشاره کرد که تا کنون نسبت به ورک شاب های دیگر کمتر برگزار شده است.

به گزارش مدیر ارتباطات این دوره از جشنواره این کارگاه با حضور آقای دکتر حسین نژاد  تهیه کننده سینمای ایران با حضور تهیه کنندگانی از کشورهای کره چون سئوگن اوه، سونجای چا و جیسوک کیم در طول جشنواره برگزار میشود.

 

منبع : نون و آب

مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منابع بلا مانع است