رها کردن مسافران در سرمای ۱۵ درجه زیر صفر

رها کردن مسافران در سرمای ۱۵ درجه زیر صفر!!!اینکه تمامی پروازهای یک فرودگاه بر اثر بارش برف و بوران لغو شود، اتفاقی‌ست که به نظر گریزی از آن نداریم، اما اگر با لغو شدن پروازها، همه چیز به حال خود رها شده و مسافران سرگردان را به حال خود رها کنیم، ماجرا فرق خواهد کرد.

به نقل ازتابناک، در شرایطی که سرمای هوا موجب یخ زدن سطح باند و لغو پروازهای متعددی در روزهای گذشته شده، موجی از بی نظمی و نارضایتی فرودگاه های کشور را در برگرفته است؛ نارضایتی هایی که نه از لغو پرواز، که از مدیریت ضعیف مسئولان و عدم کنترل اوضاع نشات گرفته است.

در تازه ترین نمونه از این دست، پس از آنکه شب گذشته باند فرودگاه شهر زیارتی و پر رفت و آمد مشهد شرایط پرواز را از دست داد و پروازها یکی پس از دیگری لغو شدند، انبوه مسافران جامانده از سفر که قصد برگشت به شهر و اقامت اجباری داشتند، خود را در مقابل مشکلی عجیب یافتند که حل ناشدنی می‌نمود: فقدان تاکسی و دیگر وسایل حمل و نقل!

هفت پرواز لغو شده بود و جمعیت زیادی می‌بایست از فرودگاه خارج می‌شدند و طبیعی بود که تاکسی سرویسهای فرودگاه کفاف جمعیت را نداده و به چشم بر هم زدنی تمام شوند اما هیچ مسئولی یافت نمی‌شد تا شرایط را مدیریت کرده و اقدامی برای جایگزینی صورت دهد تا نهایتا تخلیه فرودگاه چندین ساعت به طول انجامیده و برخی مجبور شوند ساعت ها در سرمای ۱۵ درجه زیر صفر، سوز و سرمای شبانه را تحمل کنند.

صحبت نه از چرایی لغو پرواز است که مقوله‌ای فنی و در صلاحیت متخصصان امر است و نه از پذیرایی ساده و مرسومی که معمولا برای مسافران در صف انتظار پرواز در زمان تاخیر در نظر می‌گیرند اما اثری از آثار آن در فرودگاه مشهد نبوده، بلکه درباره بی تدبیری رخ داده است که نمی‌دانیم در شرایط بحرانی چه مشکلاتی می‌تواند به همراه داشته باشد.

این گزاره زمانی تقویت می‌شود که حرف‌های یکی از مسافران که در انتهای صف انتظار تاکسی مدت ها انتظار کشیده را بشنویم: با تاکسی بی سیم شهر تماس گرفتم تا شاید به این وسیله بتوانم به شهر برگردم و در پاسخ به درخواست تاکسی، گفتند که به فرودگاه تاکسی نمی‌فرستیم چون با ما برخورد می‌کنند.

از انحصار طلبی تاکسی‌های فرودگاهی که از قدیم رایج بوده و تلاشی برای شکستن آن صورت نمی‌گیرد که بگذریم، مشکلات فردای روز لغو پروازها در نوع خود قابل تر است؛ فرودگاهی مملو از مسافرانی که ساعتهای گذشته را در التهاب سپری کرده‌اند و اکنون نمی‌دانند آیا پرواز انجام خواهد شد یا خیر، آیا بلیت می‌توان یافت یا خیر و…؟

اینجاست که آستانه تحمل افراد به شدت پایین آمده و هر از چندگاهی یکبار، از یک گوشه سالن سر و صدا و هیاهویی به گوش می‌رسد. البته همه این مشاجره ها مربوط به حاشیه است چراکه متن کار و جار و جنجال متاسفانه از گذشته‌های دور و دراز با هم عجین شده‌اند؛ کافی است یکبار صف انتظار خرید بلیت در فرودگاه را تجربه کرده باشید تا دست تان بیاید از چه سخن می‌گوییم.

اکنون اگر بیاندیشیم که با حاکم بودن چنین جوی در شهر زائر پذیر و مملو از مسافری مثل مشهد، چه شرایطی در دیگر شهرهای کشورمان می‌تواند حاکم باشد، شاید بد نباشد که از مسئولان فرودگاه های کشور بخواهیم یک آیین نامه برای اداره چنین شرایطی تدارک دیده و برای اجرا، ابلاغ نمایند تا شاید در سایه این اقدام تکریم مسافران در فرودگاه‌ها کمی بهبود یافته و رتق و فتق امور در مواقعی مانند یخ بندان زمستان، مسئول پیدا کند!