پرونده تجاوز به حریم ارگ‌ کریم‌خانی امروز و فردا می‌شود

پرونده تجاوز به حریم ارگ‌ کریم‌خانی امروز و فردا می‌شود!مدیر کل میراث‌فرهنگی استان فارس می‌گوید،ساخت و ساز طبقه فوقانی هتل آسمان متوقف شده است اما هنوز مشخص نیست که ارتفاع غیرمجاز این هتل که حریم منظری مجموعه زندیه و ارگ‌کریمخانی را مخدوش کرده از بین می‌رود یا خیر؟ مصیب امیری با اینکه نسبت به کوتاه شدن طبقات فوقانی هتل آسمان خوشبین است اما تصمیم‌گیری‌ نهایی مربوط به تخطی هتل آسمان به حریم منظری ارگ‌کریمخانی را به جلسات آینده میراث‌فرهنگی با مالک هتل واگذار می‌کند.

ساخت و سازهای گسترده در اطراف مجموعه زندیه و ساخت هتلی با ارتفاع 50 متر  در یکی از خیابان‌های نزدیک و حریم منظری ارگ کریمخانی موضوع تازه‌ای نیست. بیش از یک سال است که خبرگزاری میراث‌فرهنگی نسبت به این اقدام حساسیت داشته و با انتشار گزارش‌های متعدد از واکنش اعتراض‌آمیز کارشناسان و فعالان میراث‌فرهنگی خبر داده است.


با این حال، مدیران میراث‌فرهنگی تاکنون نتوانسته‌اند برای معضلات مجموعه زندیه و ساخت و ساز اخیر آن (هتل آسمان) چاره‌ای بیندیشند. پیگیری‌های CHN از  مدیر کل استان‌ فارس هنوز به نتیجه مثبتی و قانع‌کننده‌ای نرسیده است. مصیب امیری با اینکه از توقف ساخت و ساز در طبقه فوقانی هتل آسمان خبر می‌دهد اما در میان صحبت‌هایش از جلسات و تعاملات‌ اداره میراث‌فرهنگی استان فارس با سازنده هتل می‌گوید. جلساتی که نتایج‌اش هنوز مشخص نیست و اینطور که به‌نظر می‌رسد هیچ پیش‌بینی مثبتی هم نسبت به کوتاه کردن طبقات اضافی وجود ندارد.
به‌گفته «مصیب امیری»، درحال‌حاضر ساخت و ساز در طبقات فوقانی هتل آسمان متوقف شده است اما برای بستن پرونده هتل آسمان دنبال یک راهکار هستیم تا موضوع آن را به‌طور کامل حل شود.
او معتقد است، ساخت و ساز هتل آسمان مربوط به سالها پیش می‌شود و همین زمان طولانی مانع از آن می‌شود که ارتفاع غیرمجاز آن به سرعت از بین برود. با این وجود در طبقات فوقانی هتل هیچ فعالیتی صورت نمی‌گیرد تا موضوع به‌طور کامل بررسی شود.
ساخت هتل آسمان شیراز درحالی در خیابان رودکی و در حریم ارگ کریمخانی مراحل پایانی‌اش را طی می‌کند که  کارشناسان میراث‌فرهنگی و مجریان پرونده ثبت جهانی مجموعه زندیه، همچنان ارتفاع هتل را غیرمجاز و مانعی جدی برای ارسال پرونده به یونسکو عنوان می‌کنند. این درحالی است که طی سالهای اخیر به‌دلیل کوتاهی متولیان میراث‌فرهنگی، ساخت و سازهای گسترده‌ای در پیرامون مجموعه زندیه اتفاق افتاده است.
خبرگزاری میراث‌فرهنگی