جنگل ابر شاهرود

آیا تا کنون در دل خود آرزوی این را داشته اید که بر روی ابرها راه بروید؟! اگر سری به شهرستان شاهرود در استان سمنان بزنید این رویا به حقیقت می پیوندد. جنگل زيبا و خوش آب‌و هوای ابر در 50 کيلومتری شمال شرق شاهرود و در مسير جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد و ادامه جنگل‌ های سرسبز شمال کشور و رشته کوه همیشه پایدار است. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است. جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین تقاط شهرستان شاهرود می‌باشد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت با وجود همیشگی ابرها جنگل ابر نام گرفته است.در جنگل ابر شاهرود راه رفتن بر روی ابر را تجربه کنید!

از شاهرود نگين چهارفصل استان سمنان استانی كه خود بيشترين، پرجاذبه‌ ترين و متنوّع‌ ترين اندوخته‌ گاه‌ های زيست‌ سپهر ايران را در خود جای داده است، در سول مسیر پس از عبور از آرامگاه بايزيد بسطامی و شيخ خرقان ناگهان احساس خواهي كرد كه سوار بر لوبيای سحرآميز آسمان را شكافته‌ اید و بر روی فرش پنبه‌ ايی سفيد‌ رنگی قرار دارید كه تاكنون نه نظيرش را ديده‌اید و نه گمان می كردید چنين چشم‌ انداز بديعی را می توانی در ايران سرزمينی كه با كويرهايش شهرت جهاني يافته است، ببينید!در جنگل ابر شاهرود راه رفتن بر روی ابر را تجربه کنید!در جنگل ابر شاهرود راه رفتن بر روی ابر را تجربه کنید!

راه رفتن روی ابرها رؤيايی است بدون جدا شدن روح از بدن می شود ميان ابرها راه رفت، خوابيد و بر ابر سوار شد. در جنگل ابر آسمان به زمين می آيد. هر وقت دلشان بخواهد مي‌آيند هر وقت هم كه دلشان بخواهد می روند. مجاورت دو ناحيه كم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمين انرژی می گيرد ابرها جابه‌ جا شوند. ابرها در حال جوششند، انگار كه زمين سماوری است بزرگ و جوش آمده، كه بخار آب با فشار از آن بيرون می زند. متوسط حداکثر دما ۲۰ و حداقل دما شش درجه سانتی‌گراد است.از چشمه های دایمی منطقه می توان به چشمه آلوچال، آب شرش و آبشار اشاره كرد.در جنگل ابر شاهرود راه رفتن بر روی ابر را تجربه کنید!

طرح جنگل کاری احیا و غنی سازی جنگل های مخروبه ابر و قطری از سال ۱۳۷۰ به اجرا در آمده است که وسعتی برابر ۱۱۲۱۶ هکتار از دامنه های شمالی را شامل می شود. همچنین بیش از ۲۰۰ هکتار از مناطق فوق قرق و عملیات نهال کاری با کاشت گونه هایی مانند بلوط، افرا، شیردار، توسکا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز وتعدادی سوزنی برگ از جنس لاریکس و کاج جنگلی و بذرکاری با گونه های ون، ممرز، بلوط، گلابی وحشی انجام شده و عملیات فوق همچنان ادامه دارد. مشهورترین درخت منطقه اورس است. درختی با ریشه‌های بلند که روی زمین می‌خزد.در جنگل ابر شاهرود راه رفتن بر روی ابر را تجربه کنید!

از گونه های جانوری اين منطقه می توان خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش كل و بز ،شوكا و مار و از پرندگان كبک، كبوتر جنگلی، بلدرچين، عقاب جنگلی، كركس، شاهين، فاخته و قرقاول را نام‌ برد.در جنگل ابر شاهرود راه رفتن بر روی ابر را تجربه کنید!

آب و هوای خاص این جنگل، درختان متفاوتی را در خود پرورش داده که برخی از این درخت‌ها با شکل خاص خود روی زمین خزیده‌اند و منظره زیبایی پدید آورده‌اند. جنگل ابر یکی از بانک‌های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است، که همه ساله مشتاقان و علاقه مندان را از گوشه کنار جهان به سوی خود دعوت می‌کند.در جنگل ابر شاهرود راه رفتن بر روی ابر را تجربه کنید!

 

منبع : نون و آب