احمد رضا درویش در اختتامیه جشنواره سی و دوم فیلم فجر سیمرغ بلورین خود را به آرش آصفی اهدا کرد (عکس از مجید جهان)
اختتامیه سی و دومین جشنواره فیلم فجر در حالی برگزیدگان خود را در بخش های مختلف معرفی کرد که جای احمد رضا درویش کارگردان فیلم روز رستاخیز را بنا به دلایلی خالی می دید.

نبود احمد رضا درویش در حالی در جشنواره احساس می شد ، که فیلم روز رستاخیز توانست سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی - سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد - سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن - سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌برداری - سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی - سیمرغ بلورین بهترین فیلم - سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس - به خود اختصاص دهد.

درویش آرش آصفی را دید ولی داوران ..

آرش آصفی به همراه تقی علیقلی‌زاده تهیه کننده و مجید میرفخرایی طراح لباس فیلم روز رستاخیز بر روی فرش قرمز اختتامیه در کاخ جشنواره (عکس از مجید جهان)
درخشش آرش آصفی در فیلم روز رستاخیز باعث شد تا داوران او را برای بخش بهترین بازیگر نقش اول نامزد کنند ولی ایشان را برای بهترین بازیگر جشنواره انتخاب نکردند تا این احمد رضا درویش باشد که سیمرغ خود را که در بخش بهترین کارگردانی به ایشان تعلق گرفته بود را بوسیله تهیه کننده خود به هنرمند اول فیلمش آرش آصفی تقدیم کند تا باز هم همانند سال گذشته این حدس که داوران به بازیگران نقش اولی  سیمرغ نمی دهند ، امسال هم قوت بگیرد و دلیل ندادن سیمرغ به آرش آصفی را هم نقش اولی بودنش بدانند.

متاسفانه در سینمای ایران به هنرمندان نقش اولی زیاد اهمیت نمی دهند حتی اگر در فیلمی خوب ظاهر شوند و در جشنواره فیلم فجر بدرخشند و مخاطبین اصلی سینمای ایران بیشتر دوست دارند تا هنرمندان شناخته شده و معروف به این عنوان دست پیدا کنند ، این اتفاق تنها در یک دوره از جشنواره فیلم فجر اتفاق افتاد و آن هم انتخاب ترانه علیدوستی با وجود نقش اولی بودنش در فیلم من ترانه پانزده سال دارم در دوره بیستم بود که در آن زمان هم تعجب خیلیها را برانگیخت و در آن دوره بود که شجاعت داوران تحسین شد.

آرش آصفی هم همانند نازنین بیاتی و بهرنگ علوی که در سال گذشته شاید به خاطر همین فرمول نتوانستند به سیمرغ برسند نتوانست در جایگاه اصلی خود در جشنواره قرار بگیرد ولی ایشان در هنگام دریافت سیمرغ از احمد رضا درویش گفت که همین که در فیلم روز رستاخیز و در بین بزرگان قرار دارم برای من افتخار است.

شاید دلیل انتخابهای نه اشتباه بلکه مصلحتی انتخابهای نادرست دوره های قبلی جشنواره باشد که به هنرمندان در زمان اصلی که باید به خاطر درخششان سیمرغ دریافت میکردند آنها را انتخاب نکردند ، مثلا" رضا عطاران در دوره های قبلی به خاطر درخشش در فیلم ورود آقایان ممنوع- حمید فرخ نژاد برای چهار شنبه سوری - هانیه توسلی برای شب های روشن  و ... که هر کدام از این هنرمندان اگر در آن زمان سیمرغ میگرفتند در هر دوره از جشنواره این مسئله عنوان نمیشد که به خاطر چند سال فعالیت هنری و داشتن لقب پیشکسوت این هنرمندان در گرفتن سیمرغ مقدم تر هستند.

البته این نکته ها هیچ چیزی از توانائیهای رضا عطاران و حمید فرخ نژاد و هانیه توسلی کم نمیکند آنها هم لیاقت تصاحب سیمرغ را داشته اند ولی سوال اینجاست چرا در زمانی که 100% میبایست سیمرغ میگرفتند انتخاب نشده اند.

 

منبع : نون و آب
مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است