فرامرز قریبیان فرامرز قریبیان


فرامرز قریبیان هنرمند و کارگردان محبوب سینمای ایران که امسال جزء هیئت انتخاب برترین های سی و دومین جشنواره فیلم فجر بود پس از پایان مراسم اختتامیه سخنانی را در مورد انتخاب بهترین بازیگر مرد این دوره از جشنواره را بازگو کرد.

در جشنواره سی و دوم فیلم فجر در بخش بهترین بازیگر مرد جشنواره رضا عطاران به همراه آرش آصفی - حامد بهداد و نوید محمد زاده هنرمند فیلم عصبانی نیستم به کارگردانی رضا درمیشیان نامزدهای انتخاب بهترین بازيگر مرد این دوره از جشنواره بودند که سرانجام رضا عطاران به این مهم دست یافت و سیمرغ بلورین به ایشان اهدا شد.

نکته قابل توجه اینجاست که در ابتدای آغاز مراسم اختتامیه سی و دومین جشنواره فیلم فجر نامه ای از سوی کارگردان فیلم عصبانی نیستم رضا درمیشیان قرائت شد که در این نامه انصراف خود را از بخش رقابتی جشنواره اعلام کرد که این نامه تعجب همگان را برانگیخت حال پس از گذشت چند روز از مراسم اختتامیه فرامز قریبیان در مصاحبه ای که با سایت تخصصی کافه سینما انجام داده مسائلی را از روند این اتفاق بازگو کرده که در زیر با هم میخوانیم.

مشکوک بودن غیبت قریبیان و نامه انصراف درمیشیان

فرامرز قریبیان فرامرز قریبیان


فرامرز قریبیان بازیگر و کارگردان سرشناس سینمای ایران که یکی از اعضای مستقل هیئت داوران جشنواره سی و دوم فیلم فجر بوده است ، هیئت داورانی که در روزهای گذشته کانون بیشترین اعتراضات از سوی علاقه مندان سینما بوده اند.

متن گفتگو فرامز قریییان با حسین لامعی در کافه سینما
فرامز قریییان در گفت و گو با کافه سینما با اعتراض به اتفاقات پیش آمده در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر، و ندادن "سیمرغ نقش اول مرد" به نوید محمدزاده(بازیگر عصبانی نیستم!) گفت: سیمرغ "نقش اول مرد" تنها رشته ای بود که هیئت داوران در موردش رای گیری انجام ندادند. زیرا به به اتفاق آرا تمامی اعضای داوران نظرشان مبنی بر انتخاب آقای نوید محمدزاده به عنوان بهترین بهترین بازیگر مرد بوده است. من این بازیگر جوان را از قبل نمی شناختم و چیزی از او در سینما ندیده بودم، اما حضور درخشان این جوان در فیلم آقای درمیشیان باعث تعجب من و تمامی اعضای داوران شده بود. به همین دلیل بی درنگ سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای ایشان کنار گذاشتیم.

قریبیان در ادامه در گفتگو با کافه سینما افزود: البته این وسط دبیرخانه جشنواره فجر بازی هایی را هم سر ما در آورد. وقتی آخرین نشست هیئت داوران به پایان رسیده بود، دبیرخانه جشنواره به ما گفت فردا روز استراحت است و پس فردا دوباره همه جمع شوید، برای اتخاذ تصمیمات نهایی. اما این وسط ماجرای عجیبی رخ داد. فردای آن روز که قرار بود روز استراحت ما باشد، ساعت 2 و 5 دقیقه بعد از ظهر به من زنگ زدند که اعضای هیئت داوران از ساعت 10 صبح در جلسه هستند اما شما غایب هستید! من هم متعجب به آنها گفتم مگر شما دیروز به ما نگفتید که امروز جلسه ای برگزار نمیشود و جلسه نهایی پس فردا برگزار میشود؟ گفتند جلسه امروز صبح اضطراری بوده و ما با موبایل شما تماس گرفتیم اما خاموش بود. در جواب گفتم من که از قبل به شما گفته بودم وقتی منزل هستم موبایلم را خاموش میکنم، چرا با تلفن منزل تماس نگرفتید؟ که در آخر جواب درستی ندادند و طفره رفتند.
به هر حال من ساعت 3 بعد از ظهر وارد جلسه نهایی داوران شدم و دیدم همان طور که قرار ما بود، آقای نوید محمدزاده و خانم مریلا زارعی به اتفاق آرا به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد و نقش اول زن انتخاب شدند. با این حال خبرهایی به ما رسیده بود مبنی بر اینکه ممکن است در مراسم اختتامیه، به دلایلی که خودتان میدانید، جایزه نفش اول مرد را به نوید محمدزاده ندهند و به شخص دیگری بدهند. من و دیگر اعضای هیئت داوران در واکنش به این شنیده ها دبیرخانه را تهدید کردیم که اگر جایزه نقش اول مرد به کسی غیر از نوید محمد زاده داده شود، ما به نشانه اعراض روی سن نمی رویم و مراسم اختتامیه را ترک میکنیم. همین سبب شد آقایان عقب نشینی کنند و جرات این را نداشته باشند ما را تحت فشار قرار دهند.

قریبیان در انتها بیان کرد: همان طور که می دانید در ابتدای مراسم اختتامیه نامه ای از طرف کارگردان فیلم "عصبانی نیستم!" خوانده شد که ایشان به طور داوطلبانه از بخش رقابتی جشنواره کنار کشیدند. این نامه باعث تعجب من شد و من هنوز این نامه و اتفاقات پیش امده در مراسم اختتامیه مشکوک هستم. چرا یک فیلمساز باید به یکباره از بخش رقابتی جشنواره کناره بکشد و در اخرین لحظه سیمرغ بازیگر نقش اول مرد فیلم اش را به دیگران ببخشد؟ این اتفاقات از نظر من مشکوک و غیرقابل قبول است.

منبع : نون و آب

مطلب : محمد بیگی

منبع مصاحبه : کافه سینما

استفاده از این مطالب با ذکر منابع بلا مانع است