هفت حوض

شنیدن نام هفت حوض، شاید تهرانی ها را تنها به یاد میدانی در یکی از محله های شرقی پایتخت بیندازد.

" هفت حوض " نام یکی از بکرترین، زیباترین و منحصربه فرد ترین  پدیده های طبیعی ایران است. البته گوگل هم تقریبا مثل تهرانی ها فکر میکند، بعد از جست و جوی نام این منطقه، اطلاعات چندانی در مورد این منطقه که می تواند توریست های بسیاری را به خود جذب کند، پیدا نمی کنید. دلیل نامگذاری هفت حوض وجود 7 حوض متصل به هم این اثر طبیعی زیبا است.آیا میدانید هفت حوض کجاست؟البته نه هفت حوض تهران!

تصور این که هزاران سال است آب در این حوضچه ها جریان دارد، هر بیننده ای را غذق خیال می کند، به دلیل جریان داشتن آب در طول سالیان دراز و ریزش آن از حوضچه ای به حوضچه دیگر و البته جنس سنگ های آن، به مرور زمان، حوضچه های طبیعی بسیار زیبایی در دل سنگ ها به وجود آمده است.آیا میدانید هفت حوض کجاست؟البته نه هفت حوض تهران!

برای رسیدن به زیباترین پدیده و جاذبه طبیعی شهر مشهد، باید به دل کوه های خلج در اطراف مشهد سفر کنید. این منطقه، حدود 7 کیلومتر از مشهد فاصله دارد. بعد از وارد شدن به شهرک سیدی و جاده خلج، بعد از طی کردن حدود 3 کیلومتر از جاده، به دوراهی می رسید. باید جاده اتوبان و آسفالت سمت چپ را ادامه بدهید تا به میدان مانندی برسید.آیا میدانید هفت حوض کجاست؟البته نه هفت حوض تهران!

بعضی از 7 حوضچه ای که در این منطقه در امتداد هم قرار دارند، به اندازه یک استخر کوچک هستند، آب از حوضچه اول به بعدی و بعدی می ریزد تا به حوضچه آخر برسد. این پدیده طبیعی، حوض ها یا " دولین های " متعدد، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق از در ارتفاعات رو به جنوب بینالود شکل گرفته است.آیا میدانید هفت حوض کجاست؟البته نه هفت حوض تهران!

در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق، مواد آهکی نرم در میان سنگ ها دچار فرسایش شده و شکل های ژئومورفولوژی دولین را ایجاد کرده اند و در واقع از دیدگاه مردم عادی این منطقه، تنها هفت حوض زیبا با چشم اندازی زیباتر ایجاد شده در طی مسیر رودخانه است. بعد از عبور از 7 حوض اصلی که در امتداد هم قرار گرفته اند، به تک حوض های بزرگ می رسید، بکر و دست نخورده بودن این منطقه، پرتردد و پربازدید نبودن و سکوت عجیبی که در حکم فرماست، آرامش عجیبی به شما هدیه می کند، تنها صدای جریان آب، گوش ها را نوازش می دهد.