شهری‌ با دو شهردار

با انتصاب شهردار شهر زیر زمینی نوش آباد(اویی) ایده یک شهر با دو شهردار برای اولین بار در کشور اجرایی شد.

شهردار نوش آباد درحالی از انتصاب عباس شافعی به عنوان شهردار شهرزیرزمینی این شهر خبر می‌دهد که با انتصاب شهردار شهر زیرزمینی نوش‌آباد ایده یک شهر با دو شهردار برای اولین بار در کشور اجرایی می‌شود.

علی اصغر شقایقی ضمن اعلام این خبر گفت: توجه به شهر زیرزمینی و توسعه گردشگری در نوش آباد از اهمیت بالایی برخوردار است که به منظور رسیدن به پیشرفت بیشتر پس از تصویب شورای اسلامی شهر نوش آباد برای شهر زیرزمینی نوش آباد شهردار مستقل انتخاب و معرفی شد.
وی افزود: از آنجایی که شهر زیرزمینی نوش آباد به عنوان یک اثر منحصر به فرد قابلیت ثبت جهانی را دارد و برای این منظور باید دارای مدیریتی مستقل باشد؛ پس از رایزنی های مختلف و بررسی سوابق گزینه های متعدد در شورای اسلامی شهر نوش آباد و با بررسی پشینه آقای عباس شافعی نوش آبادی در زمینه های مختلف فرهنگی ، اجتماعی،گردشگری و عمرانی و سابقه سالها فعالیت در شهرداریهای مختلف ایشان به عنوان شهردار شهر زیرزمینی نوش آباد منصوب شدند.
علی اصغر شقایقی تاکید کرد: شهر نوش آباد از این پس با دو شهردار اداره می شود که کلیه امور شهر جدید نوش آباد به عهده شهرداری نوش آباد و کلیه امور تاریخی و میراث فرهنگی و گردشگری به عهده شهرداری شهرزیرزمینی خواهد بودکه این تفویض اختیار و تفکیک وظایف مزیت اصلی نوش آباد به عنوان یک شهر گردشگری را تقویت خواهد کرد.
شهر زیرزمینی نوش‌آباد اثری منحصر به فرد است که در عمق حدود 14 متری زیر زمین واقع شده و تا 18 متر هم ادامه دارد. اثری دست‌کند که به آن اویی می‌گویند و بیش از 1500 سال قبل با کاربری جان‌پناه در دل کویر ساخته شده‌است. شهر زیرزمینی امروز یکی از مهمترین مراکز گردشگری نوش‌آباد است و همچنان ناشناخته‌های زیادی دارد که در صورت تداوم کاوش‌های باستان‌شناسی، آشکار می‌شوند. نوش‌آباد در 10 کیلومتری کاشان و در استان اصفهان واقع‌ شده‌است.