موزه مردم شناسی میمند و دزدیده‌ شدن اشیای آن

موزه مردم شناسی میمند و دزدیده‌ شدن اشیای آن !وضعیت نابسامان موزه مردم شناسی میمند و اختصاص نیافتن بودجه به آن و نبود شیشه‌های محافظ برای نگهداری اشیای تاریخی آن سبب شده تا چند شی دزدیده و سایر اشیا در شرایط بدی نگهداری شوند.

بیش از 10 سال از گشایش موزه مردم شناسی روستای تاریخی و صخره‌ای میمند که به منظور حفظ ارزش‌های سنتی و آداب و رسوم این روستا شکل گرفته بود می‌گذرد.
این موزه همزمان با جشنواره کرمان شناسی در محل آتشکده باستانی این روستای سه هزار ساله افتتاح شد.
در موزه مردم شناسی میمند، وسایل زندگی، صنایع دستی، عکس ها و پلان‌هایی از شرایط زندگی مردم روستا نگهداری می شود.
اما آنچه درخصوص این موزه مورد اهمیت است وضعیت نابسمان و بسیار بد اشیای آن است. چنانکه خاک و کاه در همه جای موزه دیده می‌شود و در برخی از نقاط هم روی هم تلنبار شده‌است. البته پوست تخمه‌ها نیز در دیگ‌های قدیمی رخ نمایی می‌کنند که از جمله نازیبایی‌های موزه مردم شناسی میمند است.
از دیگر سو نبود شیشه محافظ و در معرض دسترس بودن اشیای موزه سبب شده تا به گفته «حسین شمس‌الدینی» مسئولا موزه مردم شناسی میمند، تعدادی از اشیای موزه دزدیده شود از این رو برخی از اشیای کوچک برای جلوگیری از مفقود شدنشان در خانه نگهداری می‌شوند.
او افزود: «موزه بودجه ندارد و همچنان توسط دو بانوی محلی تمیز می‌شود که در ازای این کار هم هیچ مزدی دریافت نمی‌کنند. برای محافظت و نگهداری از اشیای موزه درخواست تهیه محفظه شیشه‌ای را داده‌ایم و حتا جای آن نیز در نظر گرفته شده‌است اما تاکنون هیچ پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکرده‌ایم.»
خبرگزاری میراث فرهنگی