استاد محمدرضا لطفی

محمد رضا لطفی موسیقیدان بزرگ کشور بامداد روز جمعه 12 اردیبهشت در سن 68 سالگی در ناباوری اهالی موسیقی کشور درگذشت ، استاد لطفی در سال 1325 در شهر گرگان متولد شده بود.

استاد محمد رضا لطفی که بی شک یکی از ارکان ستونهای موسیقی سنتی کشور بود به مدت پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن پرداخت و موسیقی را نزد بزرگانی چون علی اکبر شهنازی - نور علی برومند - عبدالله دوامی - سعید هرمزی و حبیب الله صالحی فرا گرفت ، استاد لطفی که از همان ابتدا مسیر خود در دنیای موسیقی افتخارات زیادی را کسب کرده بود در سال 1343 جایزه نخست موسیقی دانان جوان را به خو اختصاص داد.

استاد لطفی در سال 1353 به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی در آمد و در همین ال همکاری خود را با رادیو آغاز کرد ، ایشان به مدت یکسال و نیم به عنوان مدیریت گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبا تهران بر عهده داشت.

ایشان در سال 1354 با تشکیل گروه شیدا قدمی دیگر را در دنیای موسیقی کشور برداشت و به همراه گروه عارف به سرپرستی حسین علیزاده به بازخوانی و اجرای آثارگذشتگان دنیای موسیقی پرداخت.

از دیگر فعالیت های ایشان در موسیقی را میتوان راه اندازی کانون چاووش با همکاری حسین علیزاده - پرویز مشکاتیان و علی اکبر شکارچی معرفی کرد که با تشکیل این کانون آثاری شناخته شدی چون مجموعه آلبوم های چاووش در جامعه موسیقی کشور به جا مانده است. ازبزرگان موسیقی که با استاد لطفی همکاری داشته اند میتوان از محمد رضا شجریان و شهرام ناظری نام برد.

از آثار خلق شده توسط استاد لطفی میتوان از : به یاد عارف - بیات ترک ، سپیده - ماهور ، جان جان - سه گاه ، چهره به چهره - نوا ، چشم نوش - راست پنجگاه ، رمز عش - ماهور ، بال در بال ، وطنم ایران و بسیاری آثار دیگر یاد کرد.

مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است