مسافران عربستان ویروس کرونا (مرس ) را جدی بگیرند !!!

به نقل از دويچه وله، بيشترين مبتلايان به عوارض ويروس مرس در عربستان سعودي هستند، اما در ديگر كشورهاي خاورميانه چون اردن، قطر، امارات عربي متحده، عمان و كويت نيز نمونه‌هايي ديده شده‌اند. همچنين مواردي از ابتلا به ويروس مرس در فرانسه، آلمان، ايتاليا، تونس و بريتانيا نيز مشاهده شده است.


اودو بوخهولتس، يكي از محققان انستيتوي "روبرت كخ" آلمان مي‌گويد بيشتر مبتلايان به ويروس مرس در اين كشورها رابطه‌اي مستقيم با شتر داشته‌اند.


هفته نامه آلماني "اشپيگل" به نقل از نهادهاي بهداشت آمريكا اعلام كرده است كه نخستين مورد ابتلا به ويروس مرس در اين كشور نيز ثبت شده است. اين فرد در بيمارستاني در ايالت اينديانا مداوا مي‌شود. گفته مي‌شود اين مرد حدود يك هفته پيش از راه انگليس و از مبدأ عربستان سعودي وارد آمريكا شده و كمي پس از ورود به خاطر تب، تنگي نفس و سرفه به بيمارستان منتقل شده است.


تاكنون اين ويروس به بدن كاركنان بيمارستان‌ها چون پزشكان و پرستارها نيز منتقل شده است. سازمان بهداشت جهاني (WHO) اعلام كرده كه ۶۰ درصد سرايت‌هاي انسان به انسان ويروس مرس، در ميان كاركنان بيمارستان‌ها و اعضاي خانواده بيماران ثبت شده است.


چهار تن از اعضاي كادر پزشكي بيمارستاني در شهر تبوك، در شمال غرب عربستان سعودي به اين ويروس مبتلا شده‌اند. هراس گسترده نسبت به شيوع اين بيماري حتي موجب بسته شدن بيمارستاني در شهر جده عربستان شد. اين اتفاق پس از آن رخ داد كه چهار دكتر شاغل در اين بيمارستان اخيرا از ترس ابتلا به اين ويروس از معالجه بيماران مبتلا به مرس سر باززدند.


بوخهولتس همچنين به نمونه‌هايي اشاره مي‌كند كه در آنها چند اروپايي در كشورهاي عربي به بيماري‌هاي ناشي از ويروس مرس مبتلا شده و سپس به اروپا آمده و ديگران را مبتلا كرده‌اند.


اين محقق انستيتوي "روبرت كخ" آلمان بر اين نظر است كه رويدادهايي مثل مراسم حج در عربستان سعودي مي‌تواند در انتقال اين ويروس به ديگران به شدت موثر باشد.


مرس كه به "سندروم تنفسي خاورميانه" نيز معروف شده در ابتدا نشانه‌هايي شبيه به سرماخوردگي دارد. اين بيماري در ادامه مي‌تواند منجر به نارسايي‌هاي شديد عصبي و عفونت ريه و از كار افتادن كليه‌ها شود.


گرگوري هرتل، سخنگوي سازمان بهداشت جهاني (WHO) اعلام كرد كه احتمال مرگ مبتلايان به اين ويروس در حال حاضر حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد است.


سخنگوي سازمان بهداشت جهاني در ادامه گفت تا زماني كه ما ماهيت اين ويروس و شيوه فعاليت آن را نشناخته‌ايم و تا زماني كه شيوه‌اي براي برخورد و كنترل آن تهيه نكرده‌ايم، اين ويروس همچنان خطري براي انسان‌ها باقي مي‌ماند.


ويروس مرس به گروه ويروس‌هاي موسوم به "كرونا" تعلق دارد. كرونا خانواده بزرگي از ويروس‌ها است كه از ويروس سرماخوردگي تا سارس در آن قرار دارد. ويروس سارس حدود ۱۰ سال پيش شايع شد. خطر آن اكنون از ميان رفته است.