سفر ویروس «مرس» از عربستان به امارات و لبنان

شیوع گسترده بیماری «مرس» که از عربستان سعودی آغاز شده، اکنون با 117 مورد به سایر کشورهای عرب منطقه رسیده و امارات و لبنان را نیز گرفتار کرده‌است.

شیوع گسترده بیماری مرس در کشورهای عرب منطقه خلیج فارس که از عربستان سعودی آغاز شده، اکنون با 117 مورد که تنها در این کشور شناسایی شده، به سایر کشورهای عرب منطقه رسیده لبنان را نیز گرفتار کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی به نقل از خبرگزاری لبنانی "نهارنت " مقامامت بهداشتی لبنان ادعا کرده‌اند که فرد بیمار به تازگی از سفر به کشورهای منطقه شاخاب پارس به لبنان بازگشته است. وزارت بهداشت لبنان همچنین به مسافرانی که از کشورهای عرب منطقه شاخاب پارس دیدن می‌کنند هشدار داده نسبت به علایم و نحوه انشار این ویروس توجه کنند.
 
از دیگر سو مقامات رسمی در لبنان تایید کردند که شاهد نخستین مورد از ابتلا به سندرم مرس هستند که  از سوی مقامات وزارت بهداشت این کشور شناسایی شده است.
 
این درحالی است که مقامات بهداشت عربستان سعودی نیز اعلام کرده‌اند که شاهد 40 مورد جدید از ابتلا به این بیماری تنها در شهرهای ریاض، جده ، تایف و مدینه بوده‌اند.
 
علاوه بر این مواردی از ابتلا به این ویروس که تاکنون سبب مرگ 117 نفر در عربستان سعودی شده، در کشورهای قطر، کویت، اردن و امارات و عمان دیده شده است. این ویروس همچنین درکشورهای بریتانیا و آلمان و فرانسه و ایتلایا و نیز یونان تونس مالزی و فیلیپین نیز دیده شده است.
 
تا کنون منشا انتشار ویروس براساس ردپای موارد ابتلا که از سوی سازمان بهداشت جهانی 495 مورد آزمایشگاهی آن تایید شده به شبه جزیره عربستان می‌رسد که ازآنجا به دیگر کشورهای منطقه منتقل شده است. این بیماری از طریق تماس نزدیک و زندگی با افراد مبتلا منتقل می‌شود.