کاخ گلستان در یک قدمی حذف از فهرست جهانی !

سرای دلگشا از ثبت ملی خارج شده و از طرف دیگر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی مجوز این ارتفاع را امضا کرده‌ بودند و بر اساس این مجوز شهرداری نیز اقدامات بعدی را انجام داده است.

هفته میراث فرهنگی سال 93 فرا رسید و هنوز غائله سه ساله سرای دلگشا ادامه دارد. این غائله که به دنبال یک سلسله تخلف‌های حقوقی و کوتاهی در سازمان میراث فرهنگی و شهرداری اتفاق افتاده است، اکنون دامن کاخ گلستان و حتی مجموعه میدان مشق را گرفته است. کارشناسان می‌گویند در صورت ادامه پیدا کردن این ساخت و ساز تنها به دلیل سود شخصی سرمایه‌گذار، حق ملی مردم از بین می‌‌رود.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، رئیس شورای شهر در بازدیدی که به همراه معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و نمایندگان شهرداری از این مجتمع تجاری در بافت تاریخی داشت، تاکید کرد که در حال حاضر شهرداری و سازمان میراث فرهنگی خواستار کم شدن ارتفاع این ساخت و ساز در بافت تاریخی و حریم کاخ گلستان هستند. امیدواریم که این خواست جمعی به نتیجه برسد.

 احمد مسجد‌جامعی با بیان اینکه ما باید از حیثیت بنای ملی مان دفاع کنیم، گفت: «در گذشته خطایی‌هایی از سوی سازمان میراث فرهنگی و شهرداری انجام شده، ما امروز آن را کنار می‌گذاریم و برای همین به بازدید از این ساخت و ساز آمده‌ایم که موانع بر سر راه جهانی ماندن کاخ گلستان را از سر راه برداریم.»

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی نیز با اعتراض به وضعیت موجود رو به نمایندگان شهرداری گفت: «مالک توانسته در یک روز از شهرداری مرکز نه شهرداری ناحیه مجوز ساخت و ساز با ارتفاع 17 متر را بگیرد. این برای من عجیب است. برای اینکه اگر من در این شهر معمار باشم و بخواهم مجوز ساخت و ساز بگیرم مدت‌ها طول می‌کشد.»

حضرتی، یکی از نماینده‌‌های شهرداری در پاسخ به معاون میراث فرهنگی گفت که سرای دلگشا از ثبت ملی خارج شده و از طرف دیگر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی مجوز این ارتفاع را امضا کرده‌ بودند و بر اساس این مجوز شهرداری نیز اقدامات بعدی را انجام داده است.

معاون میراث فرهنگی گفت: «امروز با وجود همه مشکلات و انحراف‌هایی که در گذشته افتاده ما باید به هم کمک کنیم که کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج نشود. برای اینکه این اتفاق باعث می‌شود دیگر اثری در تهران مورد تایید یونسکو قرار نگیرد. این اتفاق مجموعه مشق را هم در خطر قرار می‌دهد. برای اینکه وقتی اثری در یونسکو ثبت می‌شود، دو جنبه را در برمی گیرد. یکی ارزش‌های اثر و دیگری مدیریت اثر. ادامه این ساخت و ساز مدیریت آثار جهانی در ایران را با اما و اگرهای بسیاری همراه می‌کند.»

 محمدحسن طالبیان با بیان اینکه به زودی زمان دادگاه تجدید نظر پرونده سرای دلگشا  فرا می‌رسد، گفت: این موضوع، تنها موضوع شهر تهران نیست، بلکه موضوع دولت جمهوری اسلامی است.

در این بازدید نه تنها مسئولان شورای شهر، شهرداری و میراث فرهنگی بودند، بلکه مالک هم حضور داشت. البته مالک پشت حصارهای قرمز و سیاه دور مجتمع تجاری قرار داشت. او یکی از حلقه‌های گم شده و مهم این پرونده است. سرمایه‌گذاری که توانسته تا کنون اهداف و برنامه‌های خود را به راحتی پیش ببرد. او که مالک پاساژها و مجتمع‌های تجاری بسیاری در تهران از جمله پاساژ رضا در بازار است،

 به صورت اتفاقی جلوی سرای دلگشا در مواجه با چند خبرنگار حوزه میراث فرهنگی قرار گرفت و گفت: من با مجوز سازمان میراث فرهنگی ساخت و ساز در این بخش را آغاز کرده ام.او که یک پوشه زرد رنگ از کپی مدارک خود را به دست داشت، عنوان کرد: مستاجرهای این ملک وقتی فهمیدند که من می‌خواهم اینجا را بخرم اقدام به ثبت این بنا کردند. نگاه کنید، این بنا ظرف سه روز ثبت ملی شده است.

مالک دلگشا در اعتراض خبرنگاران به وضعیت این ساخت و ساز و به خطر افتادن منافع ملی گفت که من ارتفاع را از این بالاتر نمی‌برم اما در مورد یک متر جلوی پاساژ قولی نمی‌دهم!