زمستان برج آزادی را از پا در می آورد !

زنگ‌های خطر درباره تخریب مهمترین بنای تاریخ معاصر ایران به صدا در آمد. مدیر برج آزادی هشدار داد که اگر برج مرمت و ساماندهی نشود، نمی‌تواند در برابر بارندگی‌های زمستان امسال تاب بیاورد. نماد پایتخت ایران سال هاست به دلیل نبود حفاظت‌های لازم دچار آسیب شده و از زمستان سال گذشته رطوبت به جان آن افتاده است. هرچند مسئولان مربوطه بارها بارها وعده مرمت و ساماندهی برج را داده‌اند اما تا کنون هیچ کدام از آن‌ها اجرایی نشده است.

مدیر برج آزادی زنگ‌های خطر را به صدا در آورده و هشدار می‌دهد:« من از حالا می‌گویم تا مسئولان بدانند، وضعیت برج آزادی خوب نیست. نیاز به مرمت جدی دارد و اگر ساماندهی نشود، زمستان امسال را تاب نمی آورد.»

 
این در حالی است که چند سال پیش سازمان زیباسازی با صرف هزینه‌های کلان رنگ رخسار برج آزادی را سر و سامان داد تا خبر از سر درون آن ندهد اما این ظاهر سازی بی فایده بود. برج روزگار خوبی را پشت سر نمی گذارد و رطوبت به جان آن نفوذ کرده‌ و این برج را برابر هر بارندگی سست و لرزان کرده است.
 
غلامحسین شاه‌علی حالا از مسئولان میراث فرهنگی می‌خواهد که به این مسئله رسیدگی جدی کنند و بدانند که اگر فردا با فرا رسیدن زمستان دوباره پیکر برج آزادی مورد آسیب قرار بگیرد، دیگر ما جوابگوی مردم نیستیم.
 
نفوذ نم و رطوبت به جان برج آزادی
 
او در پاسخ به سوال که مگر مسئولان شهرداری و سازمان میراث فرهنگی طی همکاری دو جانبه وعده مرمت و ساماندهی برج را نداده بودند، می‌گوید:« متاسفانه آن‌ها وعده هایی دادند اما هیچ اتفاقی نیافتاده است، به رغم اینکه ما و رسانه ها خیلی تلاش کریم که این معضل به وجود آمده را به جامعه نشان بدهیم، اما متاسفانه نشد، اقدامات جدی برای مرمت و ساماندهی برج انجام شود.»
 
شاه‌علی می‌گوید که اگر به صورت مسکن و مقطعی هم اقداماتی انجام شده از سوی بنیاد رودکی و وزارت ارشاد بوده است.
 
او با بیان اینکه در حال حاضر هم شهردار و اعضای شورای شهر در جریان وضعیت برج هستند، اعلام می‌کند:« امروز همه آن‌ها که باید بدانند، می دانند که برج آزادی نیاز به مرمت و ساماندهی دارد.»
 
مدیر برج آزادی در پاسخ به این سوال که پس چرا در این زمینه اقدامی صورت نمی‌گیرد، می‌گوید:« یک مسئله‌ای اینجا وجود دارد که ناراحت کننده است. مسئولان شهرداری می گویند که اگر برج آزادی در اختیار ما باشد، ما آن را درست می کنیم. ولی سوال اینجاست که اگر پول پول بیت المال است، چه فرقی می کند، دست شما باشد یا دست بنیاد رودکی ؟ اینجا  یکی از بناهای تاریخی بسیار مهم تاریخ معاصر است.»
 
برج آزادی که امروز از طرف بسیاری از مردم نماد شهری ایران به شمار می رود، سال‌هاست که در اختیار بنیاد رودکی و وزارت ارشاد است. سوال اینجاست که چرا وزارت ارشاد اقدامی برای ساماندهی این بنای تاریخی انجام نمی‌دهد.
 
مدیر برج آزادی می‌گوید که وزارت ارشاد و بنیاد رودکی تلاش خود را انجام می دهد اما نمی تواند از پس هزینه های تجهیز و مرمت این برج تاریخی بر آید. به عنوان مثال نوار کاشی های دیوارهای برج نیاز شدید به مرمت دارد و مسئول مرمت این بخش سازمان میراث فرهنگی است. سازمان میراث فرهنگی می تواند برای مرمت آن اعتبار بگیرد اما ما نمی توانیم.
 
به گفته او، بارها و بارها نمایندگان مجلس و اعضای کمسیون فرهنگی و اعضای شورای شهر تهران و شهرداری منطقه 9  برای بازدید از این بنای تاریخی آمده‌اند اما همه این بازدیدها بی حاصل بوده است.
 
او در پاسخ به این سوال که چندی پیش رییس شورای شهر نامه‌ای برای گرفتن اعتبارات به شهرداری داده بود، می گوید:« بله، آقای مسجد جامعه نامه را به شهرداری داده بودند و کارشناسان شهرداری آمدند و مطالعاتی انجام دادند، اما من نمی دانم که این مطالعات کی به نتیجه می رسد؟»
 
محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی تهران درباره وضعیت برج آزادی می گوید که سازمان میراث فرهنگی در حال پیگیری این مسئله است.
 
به گفته او، قرار شده که طی توافقی با شهرداری کل مجموعه آثاری که متعلق به دوران معاصر است، از جمله تئاترشهر، برج آزادی و ... مورد مرمت و ساماندهی قرار بگیرد.
 
به رغم این وعده‌ها باز هم به نظر می‌رسد که همچنان وضعیت برج آزادی، چراغ قرمز خطر است و تا زمانیکه اقدامی جدی برای مرمت و ساماندهی آن صورت نگیرد، نمی‌توان تنها به وعده‌ها دل خوش ساخت.
 
فاطمه علی اصغر
 
خبرگزاری میراث فرهنگی