ایجاد ۳۰ هزار فرصت شغلی در حوزه فناوری اطلاعات تا پایان سال1393

 به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمود واعظی صبح امروز در چهارمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که در دهه گذشته شاهد رشد چشمگیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا بوده ایم گفت: پیشرفت این حوزه در عرصه های مختلف بشری تاثیر داشته و  استفاده خردمندانه از این ابزار یک اصل است.

​وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد:  براساس آمارهایی که از سوی اتحادیه جهانی مخابرات ارائه شده است ظرف شش ماه آینده تعداد کاربران اینترنت به 3 میلیارد نفر می رسد.

​واعظی میزان  افزایش سالانه حجم اطلاعات الکترونیکی را 40 درصد در دنیا  عنوان کرد و گفت: تعداد مشترکان تلفن همراه براساس گزارش اتحادیه جهانی مخابرات  تا شش ماه آینده به 7 میلیارد مشترک خواهد رسید. همچنین  ظرفیت پهنای باند اینترنت نیز تا سال 2020 تا  هشت برابر افزایش می یابد.

​وی با  بیان این که اگر هر ملتی از این ظرفیت ها بیشتر سریعتر و هوشمندانه تر بهره بگیرد اسباب رشد خود را فراهم کرده گفت: برهمین اساس کشور ما در رشد اقتصادی خود ایجاد و گسترش شبکه پهن باند و بهره گیری از امکانات شبکه ملی اطلاعات را یک الزام می داند.

​وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات استفاده از خدمات حوزه ICT را برای رونق بنگاههای اقتصادی یک شرط مهم دانست و گفت: مطابق برنامه پنجم توسعه موظف به ایجاد شبکه ملی اطلاعات با هدف دسترسی 60 درصدی خانوار ها و صد در صدی کسب و کار ها هستیم که در ابتدای دولت یازدهم 15 درصد این هدف محقق شده بود.

​واعظی با اشاره به جایگاه ایران در منطقه در شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات  گفت: کشور ما در این بعد  تا رسیدن به سطح مطلوب خود فاصله زیادی در پیش دارد و باید تا پایان برنامه پنجم جایگاه دوم منطقه را به خود اختصاص دهد.

وی اهداف دولت تدبیر و امید را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دو جنبه اساسی خلاصه کرد و گفت: در بعد اول توسعه فناوری اطلاعات را به عنوان موتور محرک و توانمند ساز در تمامی امور اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی می دانیم.

واعظی ادامه داد: از بعدی  دیگر نیز هوشمند سازی و چابک سازی دولت را جهت ارتقا خدمات دولتی ،  کاهش هزینه ها و تسهیل دسترسی مردم  به فناوری های نوین، کمک به کسب و کارها و بنگاههای اقتصادی و همچنین شفاف سازی در ارائه خدمات به مردم  را خواهانیم.

​وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با ورود نسل های سوم و چهارم تلفن همراه در کشور در نیمه دوم سال جاری شاهد تحول جدی در شبکه تلفن همراه کشور باشیم.

​وی با تاکید بر لزوم جبران عقب افتادگی ها در کشور  گفت: با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات قادر خواهیم بود در تمام کشور و به ویژه نقاط محروم و کم توسعه یافته و روستاها به اینترنت دسترس داشته باشیم و امروز هم پروژه دسترسی 4100 روستا به شبکه به بهره‌برداری خواهد رسید.

​واعظی همچنین  بازنگری در پروانه‌های حوزه ارتباطات تا پایان امسال اشاره کرد و افزود: قرار است در سال جاری نسبت به صدور پروانه‌های جدید در این حوزه نیز اقدام شود.

​وی همچنین  به راه اندازی پروژه ارتباطی تهران و اصفهان با ظرفیت 400 گیگابیت بر ثانیه اشاره کرد و یادآور شد: در این پروژه از تجهیزات داخلی بهره گیری شده است.

​وزیر ارتباطات با یادآوری این که ایران در مسیر بزرگراه ارتباطی آسیا و اروپا قرار دارد، و به دنبال تبدیل شدن به هاب منطقه است  یادآور شد: در حال حاضر راه ارتباطی این بزرگراه افزایشی چهار برابری خواهد داشت.

واعظی از اتصال هفت دیتا سنتر در مرکز هفت استان خبر داده و اظهار کرد: سیاست ما حمایت از تحقیق و تولید در کشور است و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این ظرفیت را داریم که در این حوزه تا پایان امسال 30 هزار فرصت شغلی و طی دو سال آینده هر سال حدود صد هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین توجه ویژه شورای عالی فضای مجازی و نگاه مثبت حاکم در کشور برای ارائه خدمات الکترونیکی را امری مثبت خواند و گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات را می توانیم به عنوان عامل توانمند ساز در سیاست های  ابلاغی مقام معظم رهبری در اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور مثمر ثمر باشد.

​وی در پایان تاکید کرد که در بخش فناوری اطلاعات  و ارتباطات در هر لایه ای چه تصمیم گیری و چه در لایه های اجرایی باید کنار هم باشیم تا روند  رشد و توسعه آن را تسهیل کنیم.