در پی طوفان سهمگین دیروز که با غبار و گردو خاک زیادی همراه بود خسارتهای جانی و مالی را به بسیاری از شهروندان تهرانی وارد کرد.

این طوفان در حالی اتفاق افتاد که متاسفانه از سوی اداره هواشناسی اتفاق چنین طوفانی با این شدت گزارش نشده بود و در سایت هواشناسی کشور آخرین خبری که نوشته شده بود به تاریخ 1393/01/20 در رابطه با احتمال وقوع پدیده ال نینو گزارش شده بود و در قسمت هشدارها نیز در تاریخ 139/03/09 در هشدار 26 این خبر آمده بود..

(براساس نقشه های پیش یابی هواشناسی طی روزهای جمعه و شنبه در مناطق شمال شرق، دامنه های رشته کوه البرز در ساعات بعد از ظهر، رگبار، رعد و برق و گاهی وزش باد شدید و در برخی مناطق شمال شرق کشور بارش تگرگ پیش بینی می شود: بر این اساس روز جمعه در شمال استان خراسان رضوی و بخشهایی از استان خراسان شمالی احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیلها پیش بینی می شود. لذا با توجه به ویژگی بارش های بهاری که به صورت محلی شدید و کوتاه مدت است، توصیه می شود برای پیشگیری  ازخسارات احتمالی ، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها با احتیاط لازم انجام شود و تا حد امکان خودداری گردد.)

در هشدار شماره 27 که در تاریخ 1393/03/12 در ساعت FO-11-03/00 گذاشته شده بود نیز تنها پیش بینی شده بود :

(براساس نقشه های پیش یابی تا چهارشنبه در مناطق شمال غرب، دامنه های البرز، دامنه های زاگرس، مرکز، شمال شرق و شرق کشور در بعد از ظهر و شب رگبار،  رعد و برق و گاهی وزش باد شدید و در مناطق مستعد بارش تگرگ رخ خواهد داد. از سه شنبه بعدازظهر بارش در سواحل شمالی کشور آغاز خواهد شد که با کاهش محسوس دما نیز همراه است. بر این اساس بارشها به شرح زیر پیش بینی می شود:
1- دوشنبه 93/03/12: استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، تهران، البرز، قم، مرکزی، اصفهان و یزد که شدت بارشها در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و خراسان رضوی می باشد.
2- سه شنبه 93/03/13: استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، زنجان، قزوین، تهران، البرز، قم، مرکزی، اصفهان، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد، یزد و کرمان که شدت بارشها بر روی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، دامنه های البرز و جنوب خراسان رضوی است.
3- چهارشنبه 93/03/14: استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شرق گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، سمنان، شرق تهران، خراسان جنوبی، شرق اصفهان، شرق یزد و کرمان که شدت بارشها در مازندران، گلستان، سمنان، شرق تهران و کرمان است.
4- از سه شنبه شب تا روز پنج شنبه دریای خزر و در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه خلیج فارس مواج خواهد بود.
با توجه به ویژگی رگباری بارش های بهاری توصیه می شود برای پیشگیری از خسارات احتمالی از توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها اجتناب شود)       
             

حال امروزمعاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور خبر از وقوع طوفان مشابه در 21 استان کشور طی امروز و فردا هشدار داد ، این هشدار در حالی امروز منتشر شد که در پی طوفان دیروز که تا کنون به این شدت اتفاق نیفتاده بود خساراتی به شهروندان وارد شد که در تصایر زیر آنها را میبیند.

خسارت های ناشی از طوفان دیروز 12 خرداد ماه 1393

تصاویری از خسارت های وارد شده طوفان سهمگین تهران 12 خرداد ماه 1393

خسارت های وارد شده طوفان تهران 12 خرداد ماه 1393

خسارت های وارد شده طوفان تهران

خسارت های وارد شده طوفان تهران