آیا میدانستید که علت نامگذاری شهرستان قصر شیرین چه بوده؟

کاخ خسرو پرویز یا قصر شیرین یا عمارت خسرو در شهرستان قصرشیرین استان کرمانشاه واقع شده است. این قصر یا کاخ یکی از شاهکارهای زمان ساسانیان بوده است، که با وقوع جنگ 8ساله ایران و عراق و قرار داشتن این کاخ در نزدیکی مرز ایران و عراق آسیبهای جدی و زیادی به آن وارد شده است. این کاخ توسط خسرو پرویز در میان باغ وسیعی برای همسر مسیحی اش "شیرین" ساخته شده است. همینطور حیوانات وحشی با کمال آزادی در این مکان می زیسته اند و آب فراوانی از رودخانه الوند در جدولی مرتفع به این باغ وارد می شده است. قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین

قصر شیرین از شهرهای قدیمی و تاریخی استان کرمانشاه است و بنای آن را در آثار تاریخی و ادبی به خسرو پرویز نسبت می‌ دهند. وی در زمان پادشاهیش باغی وسیع با قصرهایی دلپذیر که متناسب با آب و هوای زمستان این ناحیه بود در این شهر بنا نهاد. پس از حمله اعراب به امپراتوری ساسانیان، قصرهای خسرو پرویز به کلی ویران گشت.

قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین

کاخ خسرو پرویز در حاشیه شمالی شهر قصرشیرین و در نزدیکی آتشکده چهار قاپی، از شاهکارهای دوران ساسانیان است که امروز ویرانه های به جای مانده از آن پذیرای شمار زیادی از گردشگران است. علت نامگذاری این ناحیه به قصر شیرین، احداث همین کاخ یا عمارت برای شیرین بوده است.

اثر به جا مانده از کاخ خسرو در قصر شیرین که در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق نابود شد

این بنا بر روی تپه ای به ارتفاع هشت متر و در جهت شرقی ـ غربی به ابعاد 98 در 285 متر ساخته شده که راه ورود به داخل بنا از طریق پلکان دو طرفه ای بوده است. در قسمت شرقی این کاخ، تالار ستونی مستطیل شکلی وجود دارد که سقف آن به وسیله طاق های آجری پوشش داده شده و در پشت تالار، اتاق گنبد دار بزرگی ساخته شده که راه ورود به آن از طریق درگاهی است که در قسمت غربی تالار ایجاد شده است.

قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین

قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین

قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین

در دو طرف شمال و جنوب اتاق گنبددار، اتاق های مستطیل شکلی وجود دارد که از طریق اتاق گنبد دار قابل دسترسی بوده اند. همچنین در پشت اتاق گنبد دار، حیاطی مربع شکل با رواق ستون دار قرار دارد که ابعاد آن 27 در 27 متر می باشد که دور اطراف این حیاط ستون دار را اتاق های متعددی فرا گرفته است.  در قسمت غربی حیاط نیز ایوانی ساخته شده است که از طریق درگاهی به حیاط دیگر کاخ منتهی می شود.

قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرینقصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین

در مورد این کاخ، مورخین و جغرافی نویسان ایرانی و عرب اظهار می کنند که این کاخ مجلل که شعاع برکه آب مصنوعی جلو آن چشم ها را خیره می نمود در طول شرقی و غربی بنا شده و دارای 342 متر طول و در عریض ترین نقطه دارای 178 متر عرض بوده است.قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین

قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین

قصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرینقصر فراموش شده "شیرین" در قصرشیرین

 

منبع : نون و آب