حبوبات منبعی غنی از مواد مغذی به شمار می روند و به همین دلیل در احادیث بسیاری مصرف آنها توصیه شده است اما مانند هر ماده غذایی باید در مصرف حبوبات نیز مراقب اندازه مصرف باشیم.

امام صادق فرموده اند: خوردن عدس، عطش و تشنگی را که یکی از مشکلات رایج در فصول گرما است را قطع و معده را تقویت می نماید و درمان هفتاد بیماری در آن نهفته است چرا که معده را آرامش می بخشد و درد آن را تسکین می دهد و هر زمانی که یکی از اطرافیان حضرت دچار هیجان (و فشار) خون می شد، به او می فرمودند: عدس بخورید، چرا که پایین آورنده فشار خون است و حرارت زیاد بدن را کم می نماید.

 پیامبر اکرم  (ص) می فرمایند: شما را سفارش به خوردن عدس می نمایم، به خاطر آن که دل را نرم و لطیف و اشک را زیاد می نماید و هفتاد پیامبر آن را مقدس و محترم شمرده اند، همچنین پیامبر بارها در مورد خوردن عدس فرموده اند که قلب را نرم و اشک چشم را زیاد می نماید.

از امیرالمومنین علی (ع) روایت شده است که:  خوردن عدس دل را نازک و نرم و اشک را جاری می سازد.

عدس

هشدار:
همانطور که مصرف هر چیزی اندازه دارد این قانون در مورد عدس هم صدق می کند و باید توجه داشت که عدس جریان خون را کم و خاصیت ارتجاعی دیواره ی مویرگ ها را نیز کم می کند و از این جهت افرادی که یبوست یا نفخ شکم یا نارسایی عروق قلبی دارند؛ بهتر است از مصرف زیاد آن اجتناب نمایند.