آگرا یا آگره (انگلیسی: Agra) سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان است. این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی پایتخت هند، با قطار تنها دو ساعت و نیم، با ماشین ۴ ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد.

نام آگرا به شکل «آگرهبانا» نخستین بار در کتاب حماسی مهابهاراتا آمده و معناشناسان آن را «پردیس» یا «بهشت» معرفی کرده‌اند. در قرن‌های ۱۶ یا ۱۷ میلادی آگرا به راستی تمثالی از پردیس در روی زمین شده بود. آگرا در زمان حکومت اکبر، جهانگیر و شاه جهان اهمیت زیادی یافت. این شهر پایتخت حکومت اکبر، پادشاه بزرگ امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان بوده و در آن زمان تبدیل به مرکز هنر، فرهنگ، تجارت و یادگیری کشور پهناور هندوستان گردید.

قلعه سرخ آگرا

قلعه آگره یا لال قلعه که همچنین به قلعه سرخ یا حصار سرخ نیز مشهور است، در شهر آگره هند و در شمال بنای مشهور تاج‌محل، واقع شده‌است. یکی از مراکز جلب گردشگر در آگرا، قلعه آگرا است که در قرن شانزدهم و به دستور جلال‌الدین محمد اکبر بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند در نزدیکی باغ‌های تاج محل بنا شده است.البته قلعه ای با همین نام  در دهلی نو وجود دارد که با این مکان متفاوت است  و نباید آنها را باهم اشتباه گرفت.
اكبر شاه، برای ساخت عمارت های ارگ آگرا از سنگ ماسه سرخ استفاده كرد و به همین دلیل ارگ آگرا امروزه به ارگ سرخ آگرا نیز معروف است. البته علاوه بر ماسه سنگ سرخ در ساخت بناهای آگرا از مرمر سفید و سنگ های تزئینی دیگر نیز استفاده شده است. ارگ آگرا از نظر تاریخ معماری ارزش بسیاری دارد، چرا كه بعضی از جالب ترین آمیزه های معماری هند و معماری اسلامی ایرانی را می توان در آن مشاهده كرد.
 این قلعه از سال ۱۹۸۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

مسجد جامع آگرا
این مسجد نیز توسط شاه جهان و اینبار برای دخترش ساخته شد. این مسجد نمایی زیبا دارد و با ماسه‌سنگی در سال ۱۶۴۸ ساخت شده است. اوایل حیای بزرگ این مسجد به ورودیِ اصلی قلعه‌ی آگرا متصل بود،  اما خط آهنی که انگلیسی ها در اواسط قرن نوزدهم کشیدند درست از وسط این حیاط گذشت و اتصال دو مجموعه را قطع کرد.

بنای تاج محل آگرا

تاج محل آرامگاهی زیبا که در نزدیکی شهر اگرا واقع شده‌ است و یکی از عجایب هفت گانه جهان نزدیک به شمار می آید و نزدیک به  ۴ قرن  است که به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به یاد همسرش، ارجمند بانو، که بسیار به وی عشق میورزیده و ایرانی بوده است و به‌هنگام وضع حمل فوت کرده بنا شده‌ است.
این بنای یادبود  بر پایه معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌ اند.
متخصصان تاریخ هنر معتقدند که بی گمان شاه جهان یکی از مهندسان و طراحان تاج محل بوده است . تاج محل سالانه تا بیش از ۴ میلیون بازدید کننده دارد.مسجد مطیع آگرا
در میان مکان های مقدس در آگرا، مسجد مطیع دارای جایگاه ویژه ای میباشد و توسط جهان شاه برای عبادت ساخته شده است. آثار هنری و زیبایی آن نشان دهنده هنر هند میباشد.این مسجد بین سال های 1648 تا 1654 و از سنگ مرمر سفید ساخته شده و از 12 قوس از شمال، شرق و جنوب تشکیل شده است. ورودی اصلی در سمت شرق واقع شده  و جایگاه  نماز با طرح های پیچیده و شکوه و جلال تزئین شده است و آن را در نوع خود منحصر به فرد کرده است.

پنج محل آگرا
این مکان که دارای پنج طبقه است در مجموعه قلعه فاتحپور قرار گرفته است و مکانی برای استراحت اکبر امپراتور مغول بوده است. این عمارت از ماسه سنگ قرمز ساخته شده و در بالاترین نقطه در فاتحپور واقع شده است. این بنای تاریخی معماری شگفت پارسی را به تصویر می کشد.
پنج محل محل سکونت ملکه بوده است و ستونهای آن از خارج قابل مشاهده است. طبقه اول دارای 84 ستون، طبقه دوم دارای 56 ستون، طبقه سوم دارای 20 ستون و طبقه چهارم دارای 12 ستون. همه ستون ها با تصاویر زیبا تزیین شده اند و بسیار جذاب است.بلند دروازه آگرا
این دروازه،  یک ورودی برای شهر فاتح پوردر نزدیکی اگرا است که توسط اکبر به مناسبت جشن پیروزی خود درسال 1573 بر پادشاه گجرات ساخته شده .این دروازه  حتی از راه دور قابل مشاهده است و مسافران و گردشگران را شگفت زده میکند.بلند دروازه  در یک دشت مرتفع با ارتفاع حدود 40 متر ساخته شده است. آیات بسیاری از قرآن بر روی نوشته شده است، این چنین است که دکوراسیونی ساده اما زیبا بچشم می خورد.آرامگاه اعتماد الدوله آگرا
یکی دیگر از آرامگاههایی که در آگرا میتوانید ببینید، مقبره اعتماد الدوله، پدر ملکه نور جهان وصدراعظم دربار جهانگیر می باشد که در 5 کیلومتری شهر و مقابل رودخانه یامونا قرار گرفته است
این مقبره اولین بنای مغولی است که از سنگ های قیمتی مرمر ساخته شده است.

 

فاتح‌پور سیکری آگرا

در ۵۰ کیلومتری شهر آگرا می‌توانید، شهری بسیار زیبا به نام فاتح‌پور سیکری را مشاهده کنید. نام این شهر به معنی شهر پیروزی است. این مکان دارای دو بخش تاریخی می‌باشد قسمت سیکری که کاخ پادشاهی بود و فاتح‌پور که مسجد جامع بود تقسیم می‌شد. این شهر توسط اکبرشاه سومین پادشاه مغول هند ساخته شد. بخشهایی مانند تالار شنوندگان، مکان‌ها و مسجد‌ها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوب هستند که از جمله می‌توان پنج محل و بلند دروازه را نام برد. معماری بنا به خصوص نقوش ستون برگرفته از معماری اسلامی، هندو و مسیحی است.

 سیکاندرا آگرا
این بنا متعلق به آرامگاه جلال‌الدین محمد اکبر بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند است که با زیبایی فوق العاده ای  با ماسه سنگ قرمز ساخته شده و با مرمر جواهر نشان تزئین شده است. خود مقبره در مرکزِ باغ  قرار گرفته است و بسیار برای گردشگران میتواند جالب باشد. اکبر ساخت این آرامگاه را قبل از فوت برای خودش در سال ۱۶۰۰ شروع کرد اما این بنا به وسیله پسرش جهانگیر در سال ۱۶۱۳م (۱۰۲۲ ش) به اتمام رسید. این آرامگاه همچون اغلب آثار گورکانی با الهام از معماری ایرانی در مرکز باغی به شیوه ی چهارباغ قرار دارد.

 

منبع : نون و آب