رها سازی یک عدد زرده بر در پارک ملی کویر

به گزارش خبرگزاری فارس، محمود رضا خسروی با اعلام این خبر، گفت: در هفته گذشته یک عدد زرده بر توسط یکی از شهروندان دوست‌دار محیط زیست به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین تحویل داده شد.

مسئول منطقه حفاظت شده کویر به اشاره به اینکه زرده بر جزء حیوانات وحشی و بومی منطقه است، افزود: این حیوان پس از تیمار اولیه و اطمینان از شرایط سلامت و آمادگی جهت رهاسازی در طبیعت در محدوده پاسگاه شکرآباد در منطقه حفاظت شده کویر به زیستگاه طبیعی خود بازگردانده شد.

گفتنی است زرده بر از خانواده راسوها است و زیستگاه این حیوان مناطق استپی و بیابانی و اراضی باز است، رنگ آن مشکی و در نواحی سر، پشت و دم لکه‌های زرد رنگی وجود دارد همچنین این حیوان از جوندگان تغذیه می‌کند.

به گزارش فارس، «زرده بر» ˈ یا « عروس موش » از گونه‌های نادر و با اهمیت پستانداران کوچک در استان مرکزی در فهرست سرخ سازمان جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) و در طبقه آسیب پذیر ثبت شده است.

اندازه بدن «زرده بر» 25 تا 27 سانتیمتر و طول دم آن 12تا 200 سانتیمتر است و غذای این پستاندار کوچک با 34 دندان به طور معمول از جوندگانی چون موش، سنجاب، پرندگان، مارمولک وحشرات تشکیل شده است.