خشکی زاینده‌ رود، میراث فرهنگی اصفهان را در معرض نابودی قرار داده است

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت:خشک شدن زاینده‌رود علاوه بر کشاورزی، صنعت، گردشگری، میراث فرهنگی و محیط زیست اصفهان را نیز در معرض خطر نابودی قرار داده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان به نقل از اتاق بازرگانی اصفهان، خسرو کسائیان در چهل و یکمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق اصفهان اظهار کرد: زاینده‌رود به عنوان شریان حیاتی استان اصفهان، همواره در بخش‌های کشاورزی، صنعت، میراث فرهنگی و زیست محیطی نقش موثری داشته و امروز این شریان حیاتی تمدن اصفهان را در معرض نابودی قرار داده است.

وی خواستار احیای آب در رودخانه زاینده‌رود شد و گفت: اتاق بازرگانی با تشکیل اتاق فکر آب راهکارهای اجرایی احیای این رودخانه را در کوتاه مدت و بلند مدت به اطلاع مسئولان می‌رساند.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان بیان کرد: خشک شدن این رودخانه نباید به عنوان موضوع طبیعی و عادی برای مسئولان کشور تلقی شود زیرا تمدن ایجاد شده در فلات مرکزی ایران مدیون برکت این رودخانه بوده و حیات این فلات به حیات زاینده‌رود وابسته است.

وی با اشاره به پیگیری اتاق اصفهان در ایجاد بندر خشک در  شرق اصفهان گفت: مجوزهای لازم برای این بندر و همچنین تخصیص زمین در مرحله پایانی بوده و اتاق اصفهان به عنوان رئیس هیئت مدیره بندرخشک اصفهان انتخاب شده است.

کسائیان راه‌اندازی کارگو ترمینال را یکی از برنامه‌های اتاق اصفهان برشمرد و گفت: در جلسات کارشناسی با حضور استانداری و سازمان‌های دولتی، راهکارهایی اجرایی راه‌اندازی این پایانه صادراتی بررسی شده و در صدد رفع موانع است.

نائب رئیس اتاق اصفهان نیز در این جلسه خواستار استفاده از مشاوران خارجی برای احیای این رودخانه شد و گفت: نباید موضوع آب، عامل تنش بین استان‌ها را به وجود آورد و مسئولان استان همجوار نباید به این بحران دامن بزند.

محمود اسلامیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت کمیسیون تشکل‌های اتاق اصفهان گفت: کمیسیون طرح و برنامه با همکاری سایر کمیسیون‌ها  با استناد به آیین‌نامه‌های اتاق ایران می‌تواند شرح وظایف کمیسیون‌ها را مشخص کند.

نائب رئیس دوم اتاق اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به تاثیر خشکی زاینده‌رود بر صنعت، کشاورزی و گردشگری استان اصفهان گفت: برداشت غیر اصولی آب در بالادست سبب شده که در پایین دست آبی برای کشت محصولات استراتژیک نباشد، همچنین سال گذشته بیشترین خسارت بیمه به باغات بادام بالادست  اختصاص یافته است.

سید عبدالوهاب سهل‌آبادی به اهمیت کمیسیون تشکل‌های در اتاق اصفهان اشاره کرد و گفت: اتاق خواستار عضویت تشکل‌های اقتصادی استان بوده و تا کنون سازمان دهی 200 تشکل قانونی که در اداره  تعاون، کار و رفاه اجتماعی  صورت گرفته است.