هنرمندان ایران در برزیل

پس از آنکه در قرعه کشی جام جهانی برزیل تیم ایران با تیم آرژانتین همگروه شد و جریانی در صفحه شخصی لیو مسی به او بی احترامی کردند و همین امر باعث شد تا وجهه ایرانی ها را برای او بد شود ، مسئولین فرهنگی باشگاه استقلال برنامه ای را ترتیب دادند که جمشید مشایخی به نمایندگی از ایرانیان برای دلجویی از مسی به اسپانیا سفر کند.

در این برنامه که علی فتح الله زاده و باشگاه استقلال آنرا ساپورت میکرد قرار بود تا جمشید مشایخی هنرمند تئاتر، سینما و تلویزیون به عنوان سفیر صلح و دوستی ایران برای دلجویی از لیونل مسی به اسپانیا سفر کند ، اتفاقی که هیچ وقت عملی نشد اما استارتی بود برای شکل گیری پروژه ای دیگر بنام یار دوازدهم تیم ملی ، که در این پروژه تعدادی از هنرمندان برای تشویق و حمایت از تی کشورشان و ساخت مستندی راهی برزیل شوند.

جمشید مشایخی

داستان از این قرار بود که این پروژه قرار بود تا با سرمایه گذاری هومن طالبی با تهیه کنندگی سید جواد هاشمی و کارگردانی محمد حسین لطیفی با حضور تعدادی از هنرمندان علاقمند به فوتبال برای ساخت مستند و تشویق تیم ملی به برزیل سفر کنند که با نزدیک شدن به آغاز این سفر این پروژه وارد حاشیه های زیادی شد.

قهر کردن یا کنار گذاشتن تعدادی از هنرمندان و گلایه آنها همانند الهام چرخنده و محمد رضا گلزار و مطرح شدن هزینه چهار میلیاردی این پروژه و بحث اختلافات رهبری آن از حاشیه های مهم این امر بود که این آخری گویا هنوز هم از بحث های داغ این پروژه عجیب است.

در همین راستا هومن طالبی که در اولین نشست خبری «یار دوازدهم» نامش به عنوان سرمایه گذار این پروژه معرفی شده بود بحثی را در رسانه ها مطرح کرده مبنی بر اینکه از سید جواد هاشمی شکایت دارد و می گوید هاشمی بی آنکه حرفی بزند بدون هماهنگی و با بودجه شخصی هنرمندان را به برزیل برده است در پی این اتفاق سایت انتخاب نوشت:

هنرمندان در جام جهانی برزیل

به گزارش انتخاب، «یار دوازدهم» عنوان طرحی است که قرار بود جمعی از هنرمندان و ورزشکاران با بودجه ای ۴ میلیارد تومانی برای تشویق تیم ملی در جام جهانی و تهیه مستند راهی برزیل شوند. سید جواد هاشمی به عنوان تهیه کننده و محمد حسین لطیفی به عنوان کارگردان این پروژه را همراهی می کردند اما از همان ابتدا با حرف و حدیث های بسیاری که بر سر این پروژه وجود داشت تغییرات بسیاری در آن ایجاد شد.

از جمله اینکه لطیفی از همراهی گروه انصراف داد و سید جواد هاشمی با هزینه شخصی جمعی از هنرمندان را با خود به برزیل برد. از شماره ابتدایی مسابقه ای هم که هاشمی و طالبی قول آن را داده بودند که به شبکه نمایش خانگی بیاید و قرار بود مجری احتمالی اش محمدرضا گلزار باشد هم خبری نشد.

هومن طالبی پس از انتشار خبر انصرافش از این پروژه گفت: سید جواد هاشمی به عنوان تهیه کننده، به صورت صوری با ما قرارداد بست و تا مجوز فیلمبرداری برای ۶ مستند و یک مسابقه ۵۲ قسمتی را از وزارت ارشاد برای ما دریافت کنند. قراردادی رسمی هم با ما امضا کردند که در آن تمام حق و حقوق مستندها را به ما واگذار کردند.

هنرمندان ایرانی در جام جهانی برزیل

او ادامه داد: هاشمی بعد از این کار خود را با هنرمندان همراه کرد و در انتهای کار زمانی که دوستان قرار بود به جام جهانی اعزام شوند با اعلام انصراف من، خودش همراه آژانس «تعطیلات رویایی» هنرمندان را به جام جهانی برد. در حالی که ورزشکاران و جانبازانی هم که قرار بود در این کاروان همراه هنرمندان باشند، برده نشدند. ما تا روز چهارشنبه با آقای هاشمی در تماس بودیم و مشکلی وجود نداشت اما یک بامداد پنجشنبه با همه بازیگران تماس می گیرند که برای دریافت مدارک خود به آژانس مراجعه کنید.

طالبی درباره انصراف جمع زیادی از هنرمندان از این پروژه توضیح داد: محمدرضا گلزار و محمد حسین لطیفی و تعدادی از هنرمندان از این پروژه به دلیل همین موضوع کناره گیری کردند اما تعدادی از هنرمندان هماهنگ با سید جواد هاشمی با هزینه شخصی وی عازم برزیل شدند. آقای هاشمی قرار است هزینه های سفر هنرمندان را خود پرداخت کند و چکی به آژانس تعطیلات رویایی داده تا منزل خود را بفروشد و هزینه را پرداخت کند.

او با بیان اینکه سردار عزیز محمدی هم به این اتفاقات معترض است، تصریح کرد: ایشان الان در کنار من هستند و به این اتفاقات اعتراض دارند. ما به زودی شکواییه خود را به مجمع صنفی تهیه کنندگان، حراست صدا و سیما، حراست ارشاد و سازمان میراث فرهنگی می دهیم چرا که حق و حقوق این پروژه طبق قرارداد تا ابد در اختیار ما است و آقای هاشمی حقی در این باره ندارد و مبلغ ۴۰ میلیون تومان از قرارداد ۲۹۰ میلیونی خود را هم دریافت کرده است.

سرمایه گذار اولیه «یار دوازدهم» افزود: سام درخشانی و کامران تفتی شب اعزام با من تماس گرفتند که با ما تماس گرفته شده چه کنیم؟ من هم گفتم شما از سفر لذت ببرید ما که نمی توانیم مقابل سفر شما به برزیل بایستیم و در واقع ما اجازه پخش فیلم را نخواهیم داد، چون این حق در اختیار ما است. من برای چند مراسمی که پیش از رفتن هنرمندان برگزار شد و مبلغی که به برخی هنرمندان از جمله محمدحسین لطیفی، سید جواد هاشمی و … پرداخت کردم بالای یک میلیارد تومان از دست دادم. مستند ما بلاتکلیف خواهد ماند چون باید با حضور پیشکسوتان داوری و ورزشی ساخته می شد نه اینکه عده ای هنرمند برای خوشگذرانی به برزیل بروند.

حال باید دید که خروجی این سفر با این همه حاشیه چه خواهد بود آیا مستندی که قبل از سفر تیم ملی از آن صحبت میشد در آنجا در حال ساخته شدن است و یا هنرمندان ایرانی تنها برای تشویق تیم ایران همانند یک تماشاگر معمولی در برزیل حضور پیدا کرده اند.

گفتنی است که در این سفر هنرمندانی چون محمد رضا شریفی نیا ، رضا یزدانی، حسام نواب‌صفوی، پژمان جمشیدی، سیاوش خیرابی، همران غفوریان ، فاطمه گودرزی، مهراب قاسم‌خانی، سید جواد هاشمی، محسن تنابنده، لیندا کیانی، نرگس محمدی، کامران تفتی و .. حضور دارند که تصاویر آنها را در زیر میبینید.

هنرمندان ایرانی در اولین مسابقه ایران در برزیل

هنرمندان ایرانی در اولین مسابقه ایران در برزیل

کامران تفتی در اولین مسابقه ایران در برزیل

پژمان جمشیدی در اولین مسابقه ایران در برزیل

لیندا کیانی - محمد رضا شریفی نیا و نرگس محمدی در اولین مسابقه ایران در برزیل

مهران قاسم خنی و کامران تفتی در اولین مسابقه ایران در برزیل

فاطمه گودرزی - نرگس محمدی - لیندا کیانی در اولین مسابقه ایران در برزیل

مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است