دیدنی های شهرستان لاهیجان در استان گیلان 

این شهرستان  كه از شمال به درياي خزر،از جنوب به شهرستان سياهكل،از شرق و جنوب شرقي به شهرستان لنگرود و از غرب به شهرستان آستانه اشرفيه محدود مي شود .مساحت اين شهرستان 7/436 كيلومتر مربع است كه از نظر مساحت رتبه هفتم استان گيلان را دارا است .
اين شهرستان سرزميني هموارو جلگه اي است كه حاصل رسوبات به جاي مانده از سفيد رود است .جلگه لاهيجان به علت زيبايي و قدرت حاصلخيزي اراضي و وجود فر آورده هاي كشاورزي و منابع اقتصادي امتياز خاصي در بين شهرهاي استان كسب كرده است .هموارترين نقطه اين سرزمين درقسمتهاي شمالي مقابل درياست و هر چه از شمال به طرف جنوب پيش مي رويم به ارتفاع آن افزوده مي شود .
كوههاي اطراف لاهيجان شامل بخش غربي كوههاي البرز است .در طرف مشرق وجنوب آن كوههاي پر درخت وبا صفايي است كه شيطان كوه ،گمل و آهتا كوه ناميده مي شود شيب تند دامنه ها به طرف درياي خزر و شيب كم آنها به طرف دره شاهرود است .ازقله هاي مهم اين ناحيه مي توان درفك (آشيانه عقاب) ،تالش كوه و خشتچال را نام برد .اقليم لاهيجان به طوركلي در تابستان گرم و مرطوب و درزمستان بادهاي گرم شديدي شروع به وزيدن كرده و پساز آن برف مي بارد .ميزان رطوبت نسبي در اين شهر 79تا76 درصد و گاه نيز به صد درصدمي رسد .شهرستان لاهيجان شامل دو بخش، مركزي و رودبنه ،7دهستان ،رودبنه ،شيرجوپشت،آهندان ،بازكيا گوراب،لفمجان،ليالستان،ليل ونيز 188 آبادي است.جمعيت آن براساسسرشماري سال 85 بالغ بر 162898 نفر مي باشد .اهالي اين شهرستان گيلك بوده و به زبان گيلكي و گويش لاهيجي صحبت مي كنند. ازنظر اقتصادي ، وجود درآمدهاي توريستي،رونق باغداري دربخشهاي چاي ومركبات ، فرصت استفاده از دريا و صيادي ،وجود جاليزهايي مانند هندوانه و نيز پرورش كرم ابريشم در كنار توليد برنج ،باعث پر رونق و شكوفا شدن اقتصاد اين منطقه شده است..

 فهرست جاذبه های طبیعی شهرستان لاهیجان

 تالاب بین المللی امیر کلایه و استخر لاهیجان

در ضلع جنوب شهر لاهیجان و مشرف به استخر و آبشار شیطان کوه بام سبز و تله کابین لاهیجان قرار دارد . براي دسترسی از میدان کاشف با تابلو مسیر مشخص شده و مبلغ 500 تومان ورودي می گیرند.بام سبز مسطح و داراي مغازه هاي صنایع دستی و فروشگاه مواد غذایی و پارکینگ است. سایت حرکت تله کابین در این محل قرار دارد . این مکان تحت عنوان تله کابین احرار در سال 1384 شمسی راه اندازي گردید. تله کابین دو ایستگاه دارد . ایستگاه اول از بام سبز به ایستگاه دوم به تاج خروس معروف است . 5 دکل در مسیر قرار دارد که فاصله دو دکل 3 و 4 با هم نزدیک به 650 متر ارتفاع با زمین 102 متر است. طول مسیر 1500 متر است . شرکت دویل مایر اتریش و بخش خصوصی شرکت احرار اداره می شود. در ایستگاه اول غرفه هاي صنایع دستی و خوراکی ایجاد شده در ایستگاه دوم کافی شاپ دارد. تعداد کابین ها 33 کابین ایستگاه اول 123 متر و ایستگاه دوم 313 متر است. میانگین سفر روزانه تعداد جابجایی 1000 نفر در ساعت . ساعت کار از 8 صبح تا 8 شب بسته به مسافر و بازدید کننده 1 تن ژنراتور دارد که برق به هیچ وجه قطع نمی شود. / دارد. هر کابین 6 نفر ظرفیت دارد تا 480 کیلو 5 ایستگاه دوم فاز اول تله کابین لاهیجان که از فراز بام سبز آن آغاز شده و به کوه فلاح خیر ختم می شود در این ایستگاه کافی شاپ و آلاچیق وجود دارد و توقف در آن براي مسافران و بازدید کنندگان محدودیت زمانی ندارد. از دکل 1 متر تا 5 متر در ثانیه دکل ها و سیستم / 4 کلاً زمین مال تله کابین است. دره 102 متر ارتفاع دارد. سرعت از 5 هوشمند است کافی شاپ واگذار شده به بخش خصوصی روزانه تا 700 نفر مسافر هم بود. در تعطیلات معمولی 2 الی 3 هزار مسافر دارند. زمستان روزانه 100 تا 150 نفر را دارد 3 نفر نگهبان شب 2 نفر نظافت 2 نفر .

 فهرست جاذبه های فرهنگی، تاریخی شهرستان لاهیجان

 1- پل خشتی لاهیجان
 این پل درغرب لاهیجان در محلّه پرده سر قرار دارد و متعلّق به دوره کیاییان است. در ساخت مجدد این پل در زمان 5 متر و ارتفاع تقریبی آن 11 / قاجاریه، "حاجی  عفرخان" بنا را تعمیر کلّی کرد. طول این پل 50 متر و عرض آن 4 متر است. پل داراي دو دهانه بزرگ با طاق جناقی است. در قسمت پایه میانی پل، سیل برگردان وجود دارد. پل داراي
یک سطح عابرروي مسطّح و دو سطح شیب دارِ جانبی است که با سنگ قلوه اي سنگ فرش شده است. وضع موجود : در ضلع غربی لاهیجان واقع است که ادامه آن به خیابان کاشف غربی وصل می شود. در ضلع شرقی پل، امامزاده عاقلیه قرار داد. بنایی قدیمی با کاشی هاي سبز چمنی تزئین شده و سقف آن سفالی است. محوطه سازي است سرویس بهداشتی و آب قرار دارد. میدان میوه و تره بار عاقلیه در اینجا واقع است.
 2-موزه تاریخ چای ایران
 بناي موزه در زیربنایی به مساحت 512 متر مربع در انتهاي خیابان کاشف شرقی واقع شده است. این موزه داراي سه قسمت است : قسمت آرامگاه که بابرجی مرتفع و  چهارگوش در غرب و سالن اصلی که با دو اتاق به ابعاد حدود 14 متر مربع در شرق جاي دارد.                                                                                   
  3-آرامگاه کاشف السلطنه
  لاهیجان یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهاي استان گیلان است که به "شهر چاي" اشتهار دارد، زیرا چاي کاري در ایران براي نخستین بار به همت "حاج محمدمیرزا کاشف السلطنه چاي کار" در سال 1319 ه.ق در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریاي مازندران توسعه یافت. بناي موزه تاریخ چاي اسکلتی از بتون و سنگ تیشه در زیربنایی به مساحت 512 متر مربع در انتهاي خیابان کاشف شرقی لاهیجان و در دو طبقه در کنار برج، آرامگاه بنا شده است. لاهیجان مهم ترین مرکز کشت و تولید چاي ایران بشمار می رود و کلمه چاي در ایران با نام این شهر همراه است. قدمت استفاده ازچاي و کشت و تولید آن در جهان حدود 5000 سال می باشد ، اما ایرانیان چاي را نخست بعنوان یک ماده دارویی می شناختند و تا حدود قرن 11 و 12 (صفوي تا قاجار) نام آن را در کتابهاي پزشکی و داروشناسی فهرست کرده بودند. البته هنوز هم چاي به عنوان یک ماده داروئی مورد استفاده قرار می گیرد. انتقال چاي ابتدا از جاده ابریشم توسط چینی ها انجام می شد و به تدریج کشت و تولید آن در هندوستان رونق یافت و از راههاي بازرگانی جنوب به ایران نیز وارد می شد. براي اینکه کشت و مصرف چاي در همه طبقات عمومی شود سختی ها و محدودیت هاي زیادي کشیده شد تا سرانجام حاج محمد میرزا قوانلو ملقب به کاشف السلطنه به تشویق مظفرالدین شاه به این امر همت گمارد. کاشف السلطنه در سال 1244 هجري شمسی در تربت حیدریه به دنیا آمد. وي در 16 سالگی به استخدام وزارت امور خارجه در آمد و با سمت دبیر دومی عازم پاریس شد ودر رشته حقوق دانشگاه سوربن فرانسه به تحصیل پرداخت  سپس در سال 1272 هجري شمسی به عنوان ژنرال کنسول ایران به هند رفته آنجا علاوه بر وظایف محوله به یادگیري فن چایکاري و تهیه چاي پرداخت.او طی دو سال شیوه کشت چاي را با جدیت تمام فرا گرفت و با استفاده از موقعیت سیاسی خود توانست در مراحل مختلف 3000 اصله نهال چاي و چندین صندوق تخم چاي را به همراه نهال هاي دیگر به ایران وارد نماید. او که قبلا موقعیت و حاصلخیزي زمین هاي گیلان را بررسی نموده بود لاهیجان و تنکابن مناسب کشت این محصول دیده 9 و به همین سبب بذرها و نهال هاي چاي را به این دو شهر منتقل نمود و نخستین باغهاي چاي در سال 1279 شمسی احداث گردید. امروزه کشت چاي از تنکابن تا رضوانشهر تالش گسترش یافته است.چند سال بعد اولین کارخانه چاي کشور به پیشنهاد کاشف السلطنه در مجلس تصویب شد. او کتابی به عنوان رساله دستورالعمل زراعت چاي به چاپ رساند و به صورت عملی مراحل کشت و تولید چاي – نحوه چیدن چاي- انتخاب و درجه بندي – مالش خشک کردن و چشش چاي را به کارگران آموخت. سرانجام سال 1308 شمسی هنگام بازگشت از چین و ژاپن در حالی که تجربیات تازه اي به دست آورده بود، در راه بوشهر در یک حادثه کشته شد. به پاس رنج ها و تلاشهاي وي، 6 او را پدر چاي ایران لقب داده اند . براي قدرشناسی از او جنازه وي به لاهیجان حمل شد و در آرامگاهی که خود زمین آن را خریداري کرده بود در میان مزارع چاي طبق وصیتش به خاك سپرده شد. این مقبره در حال حاضر یکی از دیدنی هاي شهر است که در کنار موزه تاریخ چاي قرر دارد. این موزه در سال 1375 به همت سازمان میراث فرهنگی با شماره 1769 ثبت وتبدیل به موزه شد. این موزه از صبح ساعت 8 تا 6 غروب به غیر از دوشنبه ها براي بازدیدعموم باز است
4-حمام گلشن
 بخشی از حمام گلشن لاهیجان با گسترش شهرسازي و لزوم احداث خیابان و میدان، ویران شده است. بناي حمام، پلان کثیرالاضلاع داشت و براي ساخت آن از آجر قرمز محلّی، ساروج و گل آهک استفاده شده است. در تعمیرات اخیر پس از زلزله گیلان، براي استحکام بنا از مصالح جدید استفاده شد. درِ سنگ کاري شده امروزي حمام در کوچه اي در ضلع جنوب آن واقع شده است. با گذر از ورودي به رخت کن می رسیم. طول رخت کن، حدود 10 متر و در سمت راست آن، اتاقکی در سطحی پایین تر واقع شده که به "گرمخانه" معروف است. در شمال رخت کن، صحن حمام با ده ستون قرار دارد و وسیع ترین قسمت بنا به شمار می رود. کف گرمابه با موزاییک و ازاره دیوارهاي جانبی تا ارتفاع 180 سانتی متر کاشی کاري جدید شده است. گنبد میانی در حدود 8 متر ارتفاع دارد و حباب هایی بر روي آن کار گذاشته شده که نورِ داخلِ حمام را تأمین می نماید. در فواصل طاق هاي جناقی و دیوارهاي جانبی، گنبدهاي کوچکی به صورت کاسه برگردان به ارتفاع 3 متر، فضاي فوقانی را مسقّف می سازد. در شمال شرقی صحن، دو هشتی وجود دارد. اضلاع مقابل / حدود 5 5 متر است. در ضمن در دیوارهاي هر ضلع، طاق نمایی به / 4 متر و ارتفاع گنبد آن ها، 5 / هشتی ها حدود 5 چشم می خورد. کانال کوچک با شیاري، آب مصرف شده دوش ها را به صحن حمام هدایت می کند. در جنوب هشتی دوم، خزانه یا مخزن آب گرم قرار دارد. در قسمت هاي مختلف حمام، معمار با استفاده از اسلوب هاي خاص و با انواع آجرچینی به مسقّف کردن بنا همت گماشته است. گرمخانه یا فضاي بالاي صحن حمام در قسمت فوقانی ستون هاي هشت گانه میانی داراي کاربندي هشت ونیم هشت است. در بالاي کاربندي ها، گنبدي دیده می شود که فضاي اصلی این قسمت را مسقّف می سازد. این گنبد بزرگ ترین و بلندترین گنبد در بناي فعلی حمام است. سقف چهارهشتی که دوبه دو در شمال غربی و جنوب غربی بناي حمام واقع شده، گنبدي شکل است. خزانه یا مخزن آب گرم حمام نیز که بین هشتی ها قرار گرفته، داراي گنبد با فیلپوش هایی در چهار کُنج است. حمام گلشن، متعلّق به دوره صفویه بوده و داراي شماره ثبت ملّی 1442 سازمان میراث فرهنگی و گردشگري کشور است.
5-بقعه  چهارپادشاهان
در فاصله چند متري مسجد جامع و حمام گلشن قرار دارد . این محل مقتول به سال 647 « سید خورکیاء » یا « سید خرم کیا » ابتدامرقد قمري بود. چون سایر سادات کیایی را در جوار مرقد سید کیا به خاك سپردند این محل به نام چهار پادشا هان ؛ مدفن برادران سید هادي کیا یعنی سید علی ، سید حسن و سایر شهدایی است که در سال 791 هجري قمري در جنگ رشت کشته شدند. 
6-مسجد اكبريه
 
7-مرقد مطهر شيخ زاهد گيلاني