آیا به لب ها هم ضد آفتاب بزنیم؟

استفاده از کرمهای ضد افتاب روی لب ها ،شمارا از دو جهت محافظت می کند .اول اینکه چون نور خورشید باعث پیرشدن پوست از جمله لب ها می شود ؛کرم های ضد افتاب لب هایتان را سالم وشاداب نگاه می دارند .دوم اینکه محافظت از لبها در برابر نور افتاب شما را از خطر ابتلا به سرطان پوست یا سایر بیماری پوستی دور نگاه می دارند . آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید باعث از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست می شود ومحافظت نکردن از لب ها در برابر این عارضه صدمات جبران ناپذیری به همراه دارد . همچنین ،لب ها به طور طبیعی پوست نازک تری دارند وآسیب های خورشیدی روی آنها بسیار بیشتر از سایر نقاط بدن خواهد بود.

آسیب اشعه ماورای بنفش خورشید روی لب ها ممکن است شیوع بیماری التهاب لب (actinic chiliastic) منجر شود. در این حالت رنگ لب ممکن است طبیعی تا قهوه ای مایل به قرمز متغییر باشد یا گاهی اوقات هم لکه های سفید رنگ روی پوست دیده می شود .این عارضه ممکن است به یک سرطان شدید پوستی تبدیل شود بنابراین درمان تحت نظر متخصص پوست بسیار مهم وحیاتی است .

اگر می خواهید با استفاده  از انواع برق لب ،درخشندگی لب هایتان را افزایش دهید، بهتر است بدانید که برخی متخصصان پوست متعقدند لب براق بدون spf ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند چون حالت براق این محصولات مانند یک ذربین برای اشعه خورشید عمل میکند .همچنین ممکن است بخواهید از برق لب هایی که spf  بالا دارند استفاده کنید توجه داشته باشید که spf زیر ۳۰ حالت براق بودن را در محصول از بین می برد و آن را به یک رژلب مات تبدیل می کند .
محصولاتی که دارای spf هستند شمارا در برابر اشعه های مخرب خورشید محافظت می کنند .به عنوان مثال spf 15 در حدود ۹۳% اشعه ماورابنفش را دفع می کند وبا انتخاب محصولاتی که spfبالای ۳۰ دارند می توانید ۹۷% از اشعه UVB را دفع کنید . استفاده از محصولات آرایشی لب از محصولات آرایشی لب که فاکتور spf در آنها لحاظ شده است ،حتی در روزهای ابری بسیار حیاتی است باید آن را حداقل هر دو ساعت یک بار تجدید کنید .همچنین بهتر است مطمئن شوید که محصول مورد نظرتان طیف گسترده ای از اشعه های مضر نظیر UVB و UBA را پوشش می هد.

از آنجایی که آسیب های ناشی از نور خورشید به مرور زمان جلوه گر می شود ، هیچ وقت برای آغاز اقدامات اصلاحی واستفاده از محصولات دارای قدرت محافظتی دیر نیست .