ایلای والاک در فیلم خوب بد زشت در کنار کلینت ایستوود

آنهایی که عاشق سینما و فیلم های وسترن چند دهه قبل هستند حتما" فیلم خوب بد زشت را با هنرمندی کلینت ایستوود را به خاطر دارند ، در آن فیلم ایلای والاک نیز در کنار ایستوود ایفای نقش کرد.

ایلای والاک که با ایفای نقش در فیلم خوب ، بد ، زشت به کارگردانی سرجیو لئونه در نقش توچو یا همان زشت به شهرت رسید یکی از ستاره های ماندگار دهه 1960 بود ، این هنرمند در ردهوک بروکلین بدنیا آمد ، پسر یک یهودی لهستانی مهاجر به نام برتا و آبراهام والاک بود. در همسایگی خانواده‌شان اکثراً ایتالیایی تبارها زندگی می‌کردند.

 والاک در سال ۱۹۳۶ از دانشگاه تکزاس  در آستین با مدرک رشته تاریخ فارغ‌التحصیل شد ، او اولین تجربیات متد خود را در مدرسه Neighborhood Playhouse (تماشاخانه محلی) در نیویورک کسب کرد و وقتی که به دانشگاه  رفت با یکی از بازیگران مشهور آن شریدان و یکی از خبرنگاران شبکه سی بی اس به نام والتر کرونکایت در تئاتری ایفای نقش کرد.

ایلای والاک کلاس‌های بازیگری خود را در آموزشگاه کارگردان آلمانی اروین پیسکاتور با نام دراماتیک گذراند ولی بعد از مدتی به آکتور استودیو که تازه تاسیس شده بود پیوست.

ایلای والاک در سن 94 سالگی

والاک در این آموزشگاه در کنار بزرگانی چون مارلون براندو ، سیدنی لومت و آن جکسون که در سال ۱۹۴۸ با او ازدواج کرد زیر نظر رابرت لوئیز یکی از مدیران آموزشگاه بازیگری را فراگرفت ، ایشان پس از مدتی در سال 1945 با ایفای نقش در تئاتر برادوی اولین حضور خود روی صحنه را تجربه کرد.

از دیگر تئاترهایی که والاک در آن ایفای نقش کرده میتوان از نمایش رز تابلو اثری از تنسی ویلیامز و آقای رابرتز و سرگرد باربارا اشاره کرد ، والاک در نمایش ملاقات آقای گرین نیز در نقش اصلی ظاهر شد. 

فیلم بیبی دال که در سال 1956 اثر الیا کازان که یکی از آثار جنجالی در آن زمان به شمار میرفت با اولین حضور والاک را در سینما همرا شد ، که آغازگر یک دوره پربار در سینما برای او بود گر چه به ندرت نقش‌های اول در سینما به وی می‌رسید ، از آثاری که والاک در آنها ایفای نقش کرده میتوان به فیلم‌هایی چون برنامه ساخته دان سیگل ، نخاله ها ساخته جان هیوستن و هفت دلاور اثری از جان استرجس اشاره کرد که والاک در این فیلم با استیو مک کوئین همبازی بود  ، والاک در سالهای بین 1960 تا 1968 در چندین فیلم وسترن اسپاگتی ایفای نقش کرد از مشهورترین آنها میتوان به فیلم هایی چون خوب ، بد ، زشت و  تک باشکوه اشاره کرد.

علاقمندی والاک به فیلم های وسترن شاید از حضور موفق او در فیلم خوب ، بد ، زشت در نقش توچو آغاز شد که در کنار کلینت ایستوود هنرنمایی فوق العاده ای را در کارنامه خود ثبت کرد.

والاک در مرکز یکی از بدنام ترین قضایای بازیگری دههٔ ۵۰ که مربوط به مشهور شدن یکی از شخصیت‌های بزرگ و افسانه‌ای قرن بیستم آمریکا یعنی فرانک سیناترا قرار گرفت ، از اتفاقات مهمی که برای این ستاره هالیوودی رخ داده  میتوان به سال 1953 اشاره کرد و آن هم زمانی بود که والاک خود را برای ایفای نقش در فیلم از این جا تا ابدیت آماده میکرد از  که قبل از شروع فیلمبرداری، فرانک سیناترا جایگزین او شد که همین امر باعث شد تا سیناترا جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را بدست بیاورد که بعدها چگونگی بدست آوردن این نقش توسط سیناترا الهام بخش شخصیت  جانی فانتین در فیلم پدرخوانده شد .

والاک در ادمه فعالیت های خود در مجموعه بتمن در نقش آقای فریز ظاهر شد ولی هیچوقت نتوانست جایزه اسکار را به خود اختصاص دهد آما در 2010 در سن ۹۴ سالگی به خاطر یک دهه حضور در سینما جایزه افتخاری آکادمی اسکار را به خود اختصاص داد.

 مطلب : محمد بیگی
استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است