اعتراض خیابانی حامیان عبدالله به تقلب سازمان یافته

هزاران افغان خشمگین روز گذشته در حمایت از عبدالله‌عبدالله، نامزد دور دوم انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان در نزدیکی کاخ ریاست‌ جمهوری افغانستان تظاهرات کردند. «رای ما، عزت ماست»، «عاملان تقلب باید محاکمه شوند»، «قیام ما در برابر تقلب گسترده است» و «نتایج عملکرد کمیسیون انتخابات را مردود می‌شماریم» شعارهایی بود که دیروز معترضان در تجمعشان سر دادند و آنطور که خودشان می‌گویند تا آخرین قطره خونشان از رای خود دفاع می کنند. عبدالله‌عبدالله هم با احمدخان، معاون‌اول خود در جمع معترضان حاضر شد و گفت باید جلو تقلب گرفته شود.

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی و عضو گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی، محمود کرزای برادر رییس‌جمهور کرزای و صلاح‌الدین ربانی، رییس شورایعالی صلح نیز در جمع معترضان حاضر شدند. به گزارش رویترز، عبدالله‌عبدالله، نامزد دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان معتقد است تقلب گسترده‌ای در جریان دور دوم صورت‌گرفته که از سوی سازمان‌دهندگان و مقام‌های دولتی بوده است. او همچنین بار دیگر اسناد جدیدی را از تقلب صورت‌گرفته منتشر کرد. در جریان افشاگری پیشین وی، رییس کمیسیون مرکزی انتخابات افغانستان مجبور به کناره‌گیری شد.
اسناد جدیدی که گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی ارایه ‌کرده است، شامل فایل صوتی منسوب به والی میدان وردک و یک افسر ارتش ملی افغانستان است که در نشست خبری روز پنجشنبه پخش شد. جبار شلگری، عضو ستاد انتخاباتی عبدالله‌عبدالله که در یک نشست خبری درباره این مدارک توضیح می‌داد، گفت بر اساس این مدارک، «مقام‌های محلی دولتی و نیروهای امنیتی در تقلب به‌نفع اشرف‌غنی احمدزی دست داشته‌اند.» 

شلگری گفت این مدارک، ادعاهای تیم «اصلاحات و همگرایی» مبنی بر اینکه در دور دوم انتخابات «تقلب سازمان‌یافته و گسترده» صورت گرفته است را مستند می‌کند. او گفت: «این تقلب از سوی 20،10تن نیست بلکه شبکه منظمی است که از اول تشکیل شده و راس آن در کمیسیون مستقل انتخابات است. با ارایه این مدارک، تاکید ما بر این است که امرخیل تنها فرد متقلب نیست، او در راس یک شبکه تقلب درکمیسیون قرار داشت و ریشه این تقلب به خیلی جاهای دیگر می‌رسد.» مدارک تازه‌ای که ستاد انتخاباتی عبدالله‌عبدالله منتشر کرده شامل یک فایل ویدیویی است که افرادی را در یک اتاق نشان می‌دهد که لباس نیروهای امنیتی افغانستان را به تن دارند و مشغول پرکردن صندوق‌‎های رای به‌نفع اشرف‌غنی احمدزی هستند. هنوز مکانی که این ویدیو در آن ضبط شده روشن نیست و ستاد آقای عبدالله هم نگفته که این فیلم را چگونه به‌دست آورده‌ است. مدرک دومی که روز گذشته از سوی ستاد عبدالله منتشر شد، فایل صوتی یک مکالمه تلفنی است که این ستاد ادعا می‌کند منسوب به مجید خوگیانی، والی ولایت میدان وردک است و او به طرف مقابل که ادعا شده یک افسر ارتش ملی افغانستان است، سفارش می‌کند تا برای حل مشکلی، با اعضای ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی در میدان وردک تماس بگیرد.

در این فایل فردی که ستاد عبدالله‌عبدالله ادعا می‌کند خوگیانی است، به طرف مقابل می‌گوید هر دو نامزد برایش یکسان هستند اما چندبار بر پشتون‌بودن خود و طرف مقابل تاکید می‌کند اما مشخص نیست که هدف او از این تاکید چیست. شلگری تاکید کرد مردم، حکومتی مبتنی بر آرای تقلبی را نمی‌خواهند و ادعا کرد که «وقتی آرای پاک حساب شد، آرای اشرف‌غنی احمدزی به اندازه نیمی از آرای عبدالله‌عبدالله نخواهد بود.»

این در حالی است که اشرف‌غنی احمدزی، رقیب عبدالله در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، گفته است آرایی که به او داده شده «پاک» است و از رقیبش خواسته تا به روند انتخابات بازگردد و اعتراض‌هایش را از مرجع قانونی آن پیگیری کند. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفته‌اند با هر دو نامزد در تماس هستند و برای حل مشکلات به وجود ‌آمده تلاش می‌کنند. این کمیسیون همچنین اعلام کرده آرای ده‌ها محل رای‌گیری را به دلیل وجود سوءظن در مورد آنها به بازشماری و تفتیش گذاشته است.

 

شرق