امن ترین محله های تهران هنگام زلزله

ارگ قدیم تهران امن‌ترین منطقه تهران هنگام زلزله است. این منطقه امن حد فاصل خیابان شوش، هفده شهریور، انقلاب و کارگر جنوبی را شامل می شود که بازار تهران، خیابان مولوی، میدان بهارستان، میدان امام خمینی، محله امیریه و خیابان جمهوری هم در این محدوده واقع است.

به نظر می رسد که مکان‌یابی حاصل از تجربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منجر به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده، بسیار قابل اعتمادتر از مکان‌یابی سال‌های کنونی در گسترش و احداث شهرک‌های حاشیه‌ای شهر تهران است؛ اما مشكل اصلی اين است كه در اين محدوده‌ها نيز اكثر ساختمان‌ها قديمی است و جزو بافت‌های فرسوده محسوب می شوند.
در حالی كه يكی از خطرناك‌ترين گسل‌های شهر گسل ری است، ۷۰ درصد بافت‌های فرسوده نيز در نيمه جنوبی شهر واقع شده است؛ چنانچه منطقه ۱۵ از نظر ميزان بافت‌های فرسوده چالش‌دارترين منطقه تهران محسوب می شود و پس از اين منطقه به ترتيب مناطق ۱۲،۱۷،۱۰ قرار دارند. اين در حالی است كه در بافت‌های فرسوده شهر، اكثر مدارس و مراكز درمانی هم فرسوده‌اند و در برابر زلزله مقاوم نیستند.
با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب کمتر قسمتی از پایتخت را می توان یافت که در فاصله‌ای مناسب از این سه گسل باشد.
گسل شمال تهران از لشکرک و سوهانک شروع می‌شود و تا فرحزاد و حصارک و از آنجا به سوی غرب امتداد می یابد. این گسل در مسیر خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه را دربرمی گیرد.
گسل ری درجنوب تهران نیز که در صورت فعالیت پرتلفات‌ ترین گسل کشور است از جاده خاوران شروع می‌شود و با گذر از دولت‌آباد و حرکت روی جاده کمربندی تهران در حد نصاب کوره‌های آجرپزی چهار دانگه پایان می یابد. گسل شرق که توانایی قوی ترین زلزله را دارد از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سید خندان امتداد می یابد. بیشترحریم‌های انتقال نیروی شهر تهران نیز روی همین گسل‌های زلزله واقع شده است.
در این میان تک گسل ملاصدرا هم که از خیابان شریعتی تا شهرک غرب انتقال یافته، محلات ونک، میرداماد، سعادت آباد و شهرک غرب را ناایمن ساخته است.

 

دنیای اقتصاد