طرز تهیه زولبیا و بامیه

زولبیا

مواد لازم برای زولبيا:

 

نشاسته 200 گرم
ماست 200 گرم
آرد 20 گرم
زعفران حل شده يك قاشق سوپ خوری
روغن جامد يك قاشق چايخوری
جوش شيرين يك دوم قاشق چايخوری
آب يا گلاب يك قاشق سوپخوری

طرز تهیه

ابتدا باید نشاسته و ماست را با یکدیگر مخلوط کرد سپس حدود 20 گرم از آرد را به آن اضافه می کنیم و خوب به هم می میزنیم تا مایع مورد نظر خوب صاف شود، آنگاه یک قاشق چایخوری روغن جامد را به آن اضافه می کنیم و دوباره مایع را به هم می زنیم سپس آب یا گلاب را همراه جوش شیرین و زعفران به مایع اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم . سپس مایع را در قیف مخصوص می ریزیم و روی روغن داغ فرم می دهیم ، پس از این که کمی سرخ شد ، آنها را پشت و رو می کنیم و داخل شربت قرار می دهیم و بعد از 10 دقیقه آن را خارج می کنیم .

مواد لازم برای شربت:

 

شكر دو فنجان
آب يك فنجان
گلاب دو قاشق سوپ خوری
زعفران حل شده يك قاشق مرباخوری
آبليمو يك قاشق مربا خوري

 

 
طرز تهيه شربت :
آب و شكر را روی حرارت ملايم قرار می دهيم تا بجوشد. بعد گلاب و زعفران را اضافه كرده، سپس آبليمو را می ريزيم. پس از چند جوش، شربت آماده شده را از روی شعله بر می داريم.
يادآوری: برای سرخ كردن باميه و زولبيا از روغن مايع استفاده كنيد، چون روغن جامد باعث سفت شدن آنها خواهد شد.

بامیه

مواد لازم برای باميه:

 

 

آرد
200 گرم
آب
300 گرم
تخم مرغ
سه عدد
روغن جامد
يك قاشق سوپ خوری
شكر نيم كيلو
نمك يك سوم قاشق چايخوری
آب 150 گرم
آبليمو دو قاشق سوپ خوری
گلاب كمی

طرز تهیه

 ابتدا آب را جوش می آوریم ، با شعله ملایم آرد را اضافه می کنیم و هم می زنیم تا خمیر نسبتا سفتی به دست آید ، سپس روغن را به آن اضافه می کنیم و مرتب هم می زنیم ( حدود 3 دقیقه ) به طوری که خمیر به صورت سفت در بیاید . پس از این که خمیر کمی سرد شد ، تخم مرغ ها را یکی یکی به آن اضافه می کنیم تا خمیر خوب ورز بخورد و نرم شود . برای اینکه بامیه رنگ زیباتری به خود بگیرد بهتر است از شربت بامیه یک قاشق سوپخوری به خمیر بامیه اضافه کنید. سپس خمیر را در قیف می ریزیم و به صورت دایره دایره در ظرف روغن داغ می ریزیم . بایمه ها را هنگام سرخ شدن مرتب به هم بزنید تا به یکدیگر نچسبند ، بامیه هار ا از روغن خارج کرده و داخل شربت می ریزیم و چند دقیه در شربت نگه می داریم. طرز تهیه شربت هم در بالا توضیح داده شد که با مقدار مواد نام برده شده، می توانید تهیه نمایید.