دیدنی های شهرستان بانه در استان کردستان

شهرستان بانه در شمال‌غربي استان كردستان در فاصلة 262 كيلومتري سنندج در مجاورت مرز عراق قرار گرفته است. بانه شهري كوهستاني است كه جنگلهاي اطراف آن زيبايي خاصي به اين شهر داده است متوسط ميزان بارندگي اين شهرستان حدود 750 ميليمتر در سال است و اين امر تأثير بسياري در سرسبزي و آبادي روستاها و تفرجگاه‌هاي اطراف آن دارد. نام بانه را از كلمة كردي«بان» به معني بام و بلندي و متأثر از ارتفاعات و نحوة استقرار و موقعيت شهر بانه مي‌دانند بعد از حمله اعراب وحاكميت اسلام طايفه‌اي به نام «اختيار ديني‌ها» حكومت رادر شهر بانه به دست گرفته وتا دوره زنديه در اين شهر حكومت نموده اند.

 شهر بانه چند بار دچار آتش سوزي‌هاي بزرگ شده است و دو بار جاي شهر عوض گرديده است كه آخرين بار بعد از جنگ جهاني دوم بوده. اكنون شهر بانه يكي از شهرهاي آباد كردستان است و به علت مجاورت با مرز عراق به يكي از كانونهاي تجاري استان تبديل شده است وجود پاساژها و مراكز خريد و تعداد رو به افزايش اين پاساژها در سايه امنيت حاكم بر منطقه موجب جذب بيشتر گردشگران از اقصي نقاط كشور به اين شهر زيبا شده است. قيمت بسيار ارزان كالا و خدمات به علاوه نرخ مناسب تسهيلات و امكانات ويژة مسافر مانند رستوران، مراكز اقامتي، (هتل و مهمانپذير) و طبيعت كوهستاني و جنگلي كه حاصل آن آب‌و هواي مطبوع و پاك كوهستاني است، شرايط لازم براي تبديل شدن شهر بانه به يكي از قطب‌هاي اصلي گردشگري غرب كشور مهيا نموده است.

مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري و اماكن ديدني شهرستان بانه:

1- پارك كوهستاني دوكانان و پيرمراد:

اين دو پارك در مجاورت هم و در دامنه كوه آربابا با چشم‌اندازي بسيار زيبا به شهر بانه قرار گرفته‌اند. زيارتگاه پيرمراد به عنوان جاذبة زيارتي كه مورد احترام مردم بانه است در داخل اين مجموعه قرار دارد. بيشتر مسافراني كه قصد استراحت در دامان طبيعت را دارند به علت وجود امكانات لازم در دامنة كوه زيباي آربابا در اين دو پارك كوهستاني توقف مي‌نمايند.

2- درياچه سد بانه:

اين درياچة كوچك به علت قرارگيري در مسير جاده سقز به بانه زيبائي خاصي به منطقه داده است به ويژه اينكه منظره زيباي آن از فراز گردنة خان نمايان مي‌گردد. اين درياچه به علت موقعيت ممتاز آن (10 كيلومتري شهر بانه) و پوشش جنگلي اطرافش يكي از مكانهاي عمده جذب و استراحت  گردشگران مي‌باشد.

3- تفرجگاه سورين

اين تفرجگاه در 12 كيلومتري جنوب شرقي بانه و در مسير جاده بانه به مريوان قرار گرفته است اين منطقه از لحاظ پوشش جنگلي پرتراكم‌ترين نقطه شهرستان بانه است كه در دو طرف جاده ارتفاعات را پوشانده و منظره زيبايي از كوه و جنگل را بوجود آورده است هم‌چنين مسجد قديمي و زيارتگاه سورين در اين تفرجگاه قرار دارد.

4- روستا و غار شوي

اين روستا به علت چشم‌انداز زيبا كوه جنگل و رودخانه، معماري ويژه و هم‌چنين قلعه و سد باستاني آن يكي از مقاصد گردشگران محسوب مي‌گردد در كنار اين روستا غار مشهوري قرار گرفته است كه طول آن 267 متر بوده و در انتهاي آن درياچه كوچكي وجود دارد.

 بازديد از اين غار در حال حاضر فقط با امكانات فني ميسر است و در آينده براي بازديد عموم آماده خواهد شد.

5- روستاي نجنه عليا

روستاي نجنه عليا يكي از روستاهاي هدف گردشگري مي‌باشد كه در فاصله 38 كيلومتري جاده بانه به سردشت در محيطي جنگلي و كوهستاني قرار گرفته است اهميت اين روستا به جز محيط طبيعي و بكر زيباي آن در فراواني چشمه‌سارها، وجود قرآن قديمي در مسجد تاريخي آن و مجتمع شيلات كوچكي در روستا است كه ماهي‌هاي آن طعم بسيار لذيذي داشته و در همان محل ارائه مي‌گردد.

6 - روستای بولحسن و پل مرزی سیدالشهدا

این روستا مابین بانه و سردشت قرار دارد و دروازه رفتن به نقطه صفر مرزی در منطقه ای بنام پل سیدالشهداست که محل گذر هزاران رزمنده در دوران جنگ تحمیلی بوده است . منطقهای که حداقل بیش از 5 عملیات بزرگ در آن مانند بیت المقدس 2 و نصر4 و بیت المقدس 6 وغیره انجام گرفته است .