خواص تخم کبک

تخم كبك به رنگ سفيد مايل به زرد با لكه های كوچك قهوه ای است اين لكه ها شكل و اندازه متنوع دارند. تخم اين پرنده بيضوی و دوكی شكل است و نوك تيز آن كاملاً مشخص می باشد. وزن تخم از 16 تا25 گرم است.

تخم كبك در مقايسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارد. تخم كبك به علت درصد پروتئين زیاد و درصد چربی کم مصارف فراوانی داشته و برای درمان بعضی از بيماريها مانند ضعف اعصاب ناراحتی های روانی و بيخوابی موثر است. به دلیل سريع الهضم بودن تخم کبک، از آن برای برطرف نمودن ضعف عمومی بدن، پرورش قوای فكری، تقويت قوای جنسی و تقويت دستگاه گوارش استفاده می شود. تخم کبک برای کودکان، مادران باردار و شیرده، افراد مسن و کسانی که نیاز به پروتئین با جذب بالا دارند بسیار مفید می باشد.

ترکیبات تخم کبک تقریباً شبیه تخم بلدرچین می باشد بنابراین از لحاظ فسفر، آهن، ويتامين B1(تيامين) ويتامين B2(ريبوفلاوين) بسیار غنی می باشد. وزن و اندازه تخم کبک حدود 1.5 برابر تخم بلدرچین و حدود یک سوم تخم مرغ می باشد.

تخم کبک به دلیل خصوصیات ژنتیکی کبک و شرایط پرورش بسیار خوش طعم، لذيذ و مقوی است. انواع اسيدهای آمينه كمياب كه در ساير منابع پروتئينی محدود می باشند، در تخم اين پرنده به وفور وجود دارد. به همين دليل پزشكان براي افراد مسن كه احتياج به ترميم سلولهای از دست رفته بافتهای خود دارند و برای حفظ و بازيابی سلامت و شادابی ایشان، مصرف تخم كبك را تجويز می نمايند. از طرف ديگر وجود عناصر معدنی كمياب و ويتامينهای مورد نیاز بدن در تخم اين پرنده آنرا به دارويی معجزه آسا برای درمان امراض صعب‌العلاجی همچون آسم، تشنج، فشار خون، ضعف اعصاب و يا حتی در ناراحتيهاي روانی و عقب افتادگيهای جسمی و همچنين بيخوابی تبديل كرده است. به هر حال تخم كبك برای كودكان رشد سريع و صحيح، برای نوجوانان هيجان و جنب و جوش، برای جوانان نشاط، برای ميانسالان تندرستی و اطمينان و براي كهنسالان سلامت مجدد و تمديد قوا و شادابی را به ارمغان می آورد.

تخم کبک از لحاظ ترکیبات بسیار متناسب با نیازهای بدن انسان بوده و مصرف چند عدد از آن در روز می تواند بیشتر احتیاجات غذایی بدن را تامین کند. برای استفاده از تخم کبک می توانید در وعده صبحانه خود 3 یا 4 عدد تخم کبک را بصورت آب پز و یا نیمرو بدون یا با روغن کم میل نمایید. این مقدار مصرف حداقل شما را حدود 5 ساعت سیر نگه داشته و تقریباً تمام نیازهای بدن شما را تامین می کند. مصرف بیش از اندازه تخم کبک همانند تخم مرغ می تواند مشکلاتی را برای بدن ایجاد نماید بنابراین می توانید از تخم کبک بصورت روزانه ولی در تعداد محدود بین 3تا5 عدد در روز استفاده نمایید. تخم کبک به دلیل اندازه نسبتاً کوچک آن حدود 6دقیقه آب پز می شود. بنابراین از آب پز کردن طولانی مدت آن خودداری نمایید. عدم وجود هر گونه مواد افزودنی غيرطبيعی و غيرمفيد همچون هورمونها و آنتی بيوتيكها كه جداً سلامت انسان را تهديد می كنند، دليل ديگری بر كيفيت طبيعی و مطلوب تخم كبك می باشد.