تصاویر هنرمندان معترض به جنگ در غزه

در پی جنگ در غزه و کشته شدن کودکان و مردم بی گناه هنرمندان سینمای ایران نیز با انتشار متن یا عکس اعتراض نموده و خواسته اند  تا جنگ در غزه متوقف شود و نیز مسئولین جشنواره مقاومت نیزدراقدامی پسندیده اقدام به تهیه نامه ای که خطاب به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل میباشد وجمعی هنرمندان و سینماگران کشور آن را امضاء کرده اند تا اعتراض خود را به جنگ در غزه و کشته شدن مردم بی گناه اعلام نمایند.

بخش‌هایی از این نامه جشنواره مقاومت به شرح زیر است:
پوستر جشنواره مقاومت

جناب آقای بان کی مون

دبیر کل محترم سازمان ملل متحد

با سلام و احترام

قطعا جنابعالی نیز با ما هم عقیده هستید که گذشته سازمان ملل متحد و برخی مدیریت های اعمال شده بر آن، همیشه موجب سربلندی آن نبوده است و در دوره هایی که چشم بستن بر نسل کشی ها، تجاوزات، بی عدالتی، ظلم و بی قانونی بر ملل محروم در دستور کار حاکمان سازمان قرار داشته، هتک حیثیت این نهاد را باعث گردیده و هرگاه که برای حمایت از انسان و انسانیت و دفاع از مردم مظلوم و محروم جهان وارد عمل شده، اعتبار، حیثیت و آبرو را نه تنها برای مجموعه سازمان بلکه به ویژه برای مدیران آن به ارمغان آورده است.

اکنون جنابعالی مسئول حفظ آبرو و حیثیت این نهاد بین المللی هستید. با تورقی کوتاه و مرور بر اخبار و اظهار نظرهای بین المللی به راحتی می توانید دریابید که جهان در واکنش به ستم ، خشونت، خونریزی، بی عدالتی و پلشتی بیشمار ی که بر مردم مظلوم غزه می رود چه موضعی دارد.

مردم بی دفاع عراق و غزه ناجوانمردانه قتل عام می شوند، زنان و کودکان و سالخوردگان در این سرزمین ها برای اندک آرمیدنی به دنبال مأمن حقیری می گردند و تروریسیم در دنیا و به خصوص در شرایط کنونی در منطقه خاورمیانه ، آرامش را از همه ربوده است . آن هم در دورانی که شما دبیر کل سازمان ملل متحد هستید.

ما هنرمندان و سینماگران ایران به حکم وظیفه انسانی، ملی و تاریخی خود به پیروی از اعتقادات دینی و ارزشهای الهی، از شما که انسانی مؤثر در یک نهاد بین المللی هستید انتظار داریم که نقش تاریخی و تاریخ سازتان را در این برهه از زمان ایفا نمائید و با استفاده از تمامی ظرفیت ها و توانمندی های حقیقی و حقوقی خود گام مؤثری در جهت برقراری صلح و امنیت جهانی بردارید.

ما براین باوریم که هوشمندی و تدبیر جنابعالی می تواند نه تنها قلب و دیدگان کودکان، زنان و سالخوردگان بی پناه غزه و عراق را شاد گرداند، بلکه تحسین بشریت را هم نسبت به ورود شما برای پایان دادن به این مصیبت ها برانگیزد.

جناب آقای بان کی مون، قطعا دیر یا زود جنابعالی این مسئولیت را یرای استقرار در جایگاه های دیگر ترک می نمائید. امیدواریم در روز وداع وجدانی آسوده و دعای خیر بشریت بدرقه تان باشد.

هنرمندان و سینماگرانی که تاکنون در این اعتراض جمعی نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه همراه شدند به این ترتیب است:

ابراهیم حاتمی‌کیا، محمدمهدی عسگرپور، داریوش مهرجویی، سیدرضا میرکریمی، منوچهر شاهسواری، جمشید مشایخی، مجتبی راعی، نیکی کریمی، سیدغلامرضا موسوی، منوچهر محمدی، بهروز افخمی، محمدرضا شرف‌الدین، ابوالفضل جلیلی، سیدضیاءهاشمی، علیرضا داودنژاد، جواد نوروزبیگی، حبیب احمدزاده، پوران درخشنده، سیدجمال ساداتیان، هانیه توسلی، بابک حمیدیان، سعید راد، علیرضا امینی، مهدی جعفری، کامران ملکی و ....

 

الناز شاکردوست هنرمند سینمای ایران نیز با انتشارمتنی در زیر این عکس نوشت: در پی کشتار مردم در غزه ،الناز شاکر دوست بازیگر سینما با انتشار عکس زیر نوشت:” جنگ را در کل دنیا و غزه متوقف کنید!!! Stop the war in gaza and all around the world!!! “

الناز شاکردوست

نیکی کریمی نیز در متنی سخنان خود را درباره اتفاقات غزه اینگونه بیان می کند : نیکی کریمی با اظهار تأسف از کشتار بی‌رحمانه در غزه گفت: برایم عجیب است در عصر اینترنت و ارتباطات چنین فاجعه جهانی در حال وقوع است و هر کس هر کاری دلش بخواهد، انجام می‌دهد اما اتفاقی نمی‌افتد.

این بازیگر و کارگردان اظهار کرد: ماجرای فلسطین برای ما چیز جدیدی نیست و از زمانی که چشممان را باز کرده‌ایم درباره این کشتار بی‌رحمانه شنیده‌ایم. ما که سیاسی نیستیم و از جزئیات این موضوع سر در نمی آوریم. اما آن چیزی که به عنوان یک شهروند عادی متوجه هستم، عکس‌هایی است که از کشتار بی‌رحمانه بخصوص بچه‌ها در غزه می‌بینم که به نظر من یک فاجعه جهانی است.

نیکی کریمی با اشاره به مطالعه‌ای که اخیرا درباره حقوق بشر داشته است، گفت: مهمترین چیز، حق جان و مسکن است که حقوق طبیعی یک انسان محسوب می‌شود اما باید دید کسانی که به‌دنبال حقوق بشر هستند، الان چرا نیستند؟ و چرا کاری نمی‌کنند؟ شهروندان عادی در غزه کشته می‌شوند اما اتفاقی نمی‌افتد.

این بازیگر و کارگردان ادامه داد: سال‌های دور در زمان هیتلر جنایتی شد و دیدیم بعدا همه آن‌ها محاکمه و کشته شدند و هنوز درباره آن کشتار صحبت می‌شود، اما الان در سال ۲۰۱۴ با این همه رسانه عمومی و بازتابی که می‌شود، شاهد چنین کشتار وحشیانه‌ای هستیم و اتفاقی هم نمی‌افتد که تاسف‌آور است.

جمشید مشایخی نیز ضمن استقبال از طرح تهیه نامه جمعی هنرمندان و سینماگران کشور خطاب به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل که توسط جشنواره فیلم مقاومت صورت گفت : از آنجایی که هنرمندان واقعی قلبشان برای مردم می‌طپد، این وظیفه اصلی این قشر از جامعه است که نسبت به کشتار های بیرحمانه همنوعانشان واکنش نشان دهند و از این جنایات ابراز تاسف و بیداد کنند.

وی افزود: نه اینکه این مطلب منحصرا به اسرائیل بازگردد بلکه هر کشوری که مردم بی گناه را آماج حمله ها و خواسته های خود قرار دهد باید با ابراز تنفر عمومی رو به رو شود.

این هنرمند پیشکسوت خاطرنشان ساخت: تصور اینکه بچه های کوچک و مادران بی پناهشان مورد حمله این ارتش اهریمنی قرار گرفته اند آدم را دیوانه می کند و سکوت هنرمندان در این مسئله اصلا جایز نیست.

وی تاکید کرد: حمله عراق به کشور ما هم نمونه ای از رفتارهای اهریمنی بود که هنوز هم هنرمندان به نسبت عمق فاجعه در آن سال ها ساکت نشسته اند و آنچنان که باید و شاید فیلم و سریالی درباره اش نمی سازند.

وی خاطرنشان کرد: این روزها مردم ما نشسته اند و سریال های مبتذل ترکیه ای را تماشا می‌کنند و در مقابل سریالی هم از طرف ما ساخته نمی شود که مردم با حقایق و ارزش‌هایی که لازم است آشنا کند و همه چیز طوری پیش می رود که انگار فیلمسازان ما خودشان ترجیح می دهند که مردم پای سریال های غربی بنشینند.

مشایخی معتقد است : هنر کاری دلی است و به سیاست ربطی ندارد و اگر تظاهر را کنار بگذاریم و با قلبمان به سراغ ساخت آثار ارزشی و اعتقادی برویم قطعا مردم را جلب خواهیم کرد.

وی درباره آثار مورد علاقه اش در سینمای دفاع مقدس به خبرنگار ما گفت: وقتی اثری دلی باشد و از عمق وجود به سراغ حقیقت برود قطعا اثرگذار خواهد شد مانند فیلم‌های ابراهیم حاتمی کیا در صورتی که اگر فیلم هایی بخواهد خودش را مطرح کند فایده ای ندارد.

جمشید مشایخی پس از 4دهه حضور در سینمای ایران پرده از گلایه ای قدیمی برداشت و گفت: من طرحی دفاع مقدسی دارم که 6سال است منتظر اقدام و مجوز مانده و با هیچ حمایتی از سوی دولت مواجه نشده است.

وی در خلاصه ای از این طرح گفت : ماجرای پسری ثروتمند و شاعر است که بدون اجازه پدرش به جنگ می رود و وصیت می کند اعضای بدنش را اهدا کنند و در شب اول عملیات اتفاقاتی رخ می دهد که مسیر داستان را عوض می کند. 

گفتنی است که هنرمندان دیگری چون صابر ابر - اصغر فرهادی - یغما گلرویی - مهناز افشار - هانیه توسلی - نیوشا ضیغمی - روناک یونسی - بهرام رادان - رضا ثروتی - هنگامه قاضیانی - مهدی پاکدل و بسیاری از هنرمندان کشور با انتشار تصاویری از خود که بروی آن نوشته شده جنگ را متوفقف کنید اعتراضی اینگونه به جنگ غزه داشته اند ، در ضمن نیکی کریمی بازیگر مطرح سینمای ایران، تهمینه میلانی کارگردان سینما و لیلی گلستان مترجم نیز با انتشار متن‌هایی در روزنامه اعتماد، انتقاد خود را نسبت به وضعیت ایجاد شده برای مردمان غزه بیان کرده‌اند.

صفحه اینستاگرام بهرام رادان

شاید بهترین واکنش را بهرام رادان به این اتفاق داشته که با انتشار تصویری از پدری فلسطینی که در صفحه اینیستاگرم خود گذاشته است که این پدر بعد از 24 سال صاحب فرزندی شده بود ولی کودک بی گناه که با حملات رژیم اشغالگر به غزه جانش را از دست داده بود.

مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است