آیا تا کنون نام سوزیانا را شنیده اید؟!

شاید کمتر کسی به جز مردم خونگرم جنوب درخصوص معنی کلمه سوزیانا اطلاعی داشته باشد. سوزیانا نام استان خوزستان در زمان هخامنشیان می باشد که آقای بهمن شیر این نام را برای کشتی تفریحی خویش در شهر خرمشهر انتخاب نموده است. مردم خوزستان شهرشان را در دوره باستان به نام انزان، سوسوتکا، انشان و سوزیانا می نامیدند.
آری  اینجا خرمشهر است، کنار ساحل رود بهمنشیر، شهری به وسعت تمام ایران و برابر تمامی ارزشهایی که شهیدان برای پایداری آن خون خویش را نثار کردند. در این شهر خونین، در هر کوی  و برزن آن آلاله های سرخ پرپر گردیده تا شهر برای بار دیگر رنگ سبز خرمی به خود گیرد.


شهری را که امروز آن را خرمشهر می نامند در منتهی الیه جنوب غربی کشور ایران در محل تلاقی رود کارون به اروند رود قرار دارد و از جمله شهرهای قدیمی است که در طول تاریخ حامل نام های متعددی بوده است. "خاراکس" قدیمی ترین نام این شهر می باشد که مورخین بنای آن را به اسکندر مقدونی نسبت می دهند. این شهر پس از اسکندر مقدونی ویران شد و به طور کلی از میان رفت چندی بعد در همان محل، شهری به نام "بیان" بنا شد که در حال حاضر، بیان نام روستایی است بر ساحل غربی رود کارون در دو کیلومتری انتهای این رود.

پیشنهاد می کنم چنانچه برای سفر از شهر خرمشهر گذر کردید حتما زمانی را هم برای دیدن مجتمع تفریحی سوزیانا اختصاص دهید. علاوه بر استفاده از امکانات تفریحی مجموعه می توانید هنگام غروب گردشی هم با کشتی روی آبهای رود بهمنشیر و استفاده از مناظر زیبا داشته باشید.

 

منبع: نون و آب