آخرین وضعیت جاده‌ها و تمهیدات ترافیکی

آخرین روز تعطیلات عید فطر در حالی آغاز شد که از بامداد امروز (جمعه) موج بازگشت از سفرهای تابستانی در جاده‌های کشور آغاز شده و پلیس راهنمایی و رانندگی و نیز دستگاه‌های امدادی و خدماتی حضور پررنگی در جاده‌های کشور دارند.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری ایسنا، پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با تشریح آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور از شهروندان خواست نسبت به مدیریت زمان بازگشت از سفر خود اقدام کنند و با توجه به حجم بی‌سابقه تردد در جاده‌های کشور نسبت به مدیریت زمان بازگشت از سفر خود اقدام کرده و در صورت امکان آنرا یک روز به تاخیر بیندازند تا از حجم خودروها کاسته شود.

سردار محمدرضا مهماندار، فرمانده پلیس راه کشور نیز با قدردانی از شهروندان به خاطر مدیریتشان در بازگشت از سفر، به خبرنگار، گفت: خوشبختانه در طول تعطیلات اخیر، تصادف جاده‌ای با تلفات بالا نداشتیم.

وی با بیان اینکه از زمان آغاز سفرهای تابستانی تاکنون تصادف با میزان تلفات بالا نداشتیم، گفت: نیروهای پلیس راه در تمامی جاده‌ها حضور دارند و نسبت به کنترل جاده‌ها، روانسازی ترافیک و برخورد با تخلفات حادثه ساز احتمالی اقدام خواهند کرد.

وی زمان آغاز بار ترافیکی را از ساعت چهار صبح امروز اعلام کرد و گفت: بیشترین بار ترافیکی در محورهای شمالی بوده است، به طوری که هم اکنون در اغلب محورهای ورودی به تهران از شمال کشور ترافیک سنگین و نیمه سنگین وجود دارد.

فرمانده پلیس راه کشور ، ترافیک محور هراز در ابتدای ورودی جاده از آمل به سمت تهران را بسیار سنگین اعلام کرد و گفت: در محور فیروزکوه محدوده شیرگاه نیز ترافیک سنگین گزارش شده است و محور چالوس به کرج نیز یک طرفه است.

محورهای مازندران دارای ببیشترین حجم ترافیک

سرهنگ محمد حسین حمیدی، رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا بیشترین تردد مسافران تابستانی در تعطیلات اخیر را به استان مازندران اعلام کرد و به ایسنا گفت:‌ در صورتی که شهروندان نسبت به مدیریت زمان بازگشت از سفرشان اقدام نکنند، ترافیک سنگین جاده‌ها تا روز یکشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

وی با بی‌سابقه خواندن حجم سفرهای تابستانی در این تعطیلات، گفت: رشد سفرها به حدی بود که مشابه آن را حتی در تعطیلات نوروز و ایام 14 و 15 خرداد که به نوعی پیک ترافیکی پلیس راه محسوب می‌شود نیز نداشتیم و می‌توان گفت که چنین حجمی از تردد در جاده‌های کشور بی سابقه بوده است.

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا با بیان اینکه موج بازگشت سفرها از روز گذشته آغاز شده، گفت: در حال حاضر در اکثر محورهای اصلی کشور بار ترافیکی پرحجمی گزارش شده است و بر این اساس ترافیک در محورهای اردبیل – آستارا پرحجم و روان، در محور رشت – قزوین محدوده رودبار و منجیل ترافیک پرحجم و سنگین گزارش شده است.

وی با بیان اینکه جاده قدیم رشت – قزوین به سمت تهران یکطرفه است، گفت: جاده چالوس نیز از ساعت دو بامداد امروز عملا یک طرفه شده و از ساعت 11 امروز نیز تمامی نقاط آن رسما یک طرفه است و در حال حاضر نیز ترافیک در این محور به ویژه در محدوده مرزن آباد نیمه سنگین گزارش شده و از محدوده دزبن به بعد علیرغم حجم بالای ترافیک، بار تردد روان است. حمیدی با بیان اینکه شاهد بار ترافیکی پرحجم در محدوده جنگل آمل در جاده هراز هستیم، گفت: این وضعیت در تونل یک و دو تکاور نیز وجود دارد.

به گفته رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا ترافیک در محور فیروزکوه نیز پرحجم اما روان گزارش شده است. وی ترافیک در محورهای قم، خراسان شمالی، خراسان رضوی و اصفهان را پرحجم اما روان اعلام کرد و گفت: ترافیک در محورهای اصفهان – تهران و اصفهان – شیراز نیز حجم بالایی دارد.

حمیدی با بیان اینکه در اکثر محورهای منتهی به مراکز استان‌ها به ویژه استان‌های ییلاقی نظیر چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد نیز حجم ترافیک بالاست، گفت: یکی از مشکلاتی که با آن روبرو هستیم عرض معبر جاده‌هاست به طوری که در برخی از جاده‌ها نظیر جاده‌های شمالی، جاده‌ای چهار بانده ناگهان به یک باند منتهی می‌شود که این موضوع سبب افزایش حجم ترافیک شده است.

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا با بیان اینکه خوشبختانه علیرغم سفرهای رفت، شهروندان مدیریت قابل توجهی در بازگشت از سفرهای تابستانی داشتند، گفت: پیش‌بینی ما این است که حجم ترافیک تا فردا به همین شکل ادامه داشته باشد اما اگر مسافران نسبت به مدیریت بازگشت از سفر خود اقدام نکنند، این وضعیت تا روز یکشنبه نیز وجود خواهد داشت و ممکن است مدت سفری به چندین برابر زمان طبیعی خود افزایش یابد.

وی با بیان اینکه حجم تردد خودروها در جاده‌های کشور بی‌سابقه بوده است، گفت: نیروهای پلیس راهنمایی و رانندگی در آماده باش هستند و تخلفات حادثه‌ساز با سیستم‌های نظارتی، پیشگیری و پیگیری می‌شود و در صورت هرگونه تخلف خاطیان بدانند که پلیس با آنان برخورد خواهد کرد. حمیدی وضعیت جوی در جاده‌های کشور را عادی اعلام کرد و گفت: تنها در ساعات ابتدایی بامداد امروز بارش باران در محورهای گدوک، سوادکوه و غیره در استان مازندران گزارش شد.

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از رانندگان خواست حتما در فواصل زمانی معین استراحت کرده و از رانندگی طولانی و مداوم پرهیز کنند.

وی همچنین اضافه کرد: تردد از شانه خاکی، سرعت و سبقت غیرمجاز، تردد در لاین مخالف و ... از خط قرمزهایی هستند که پلیس با آنها برخورد می‌کند و رانندگان نیز باید توجه داشته باشند که از انجام چنین تخلفاتی پرهیز کنند.

حمیدی با اعلام شماره تلفن 88255555 از رانندگان خواست به منظور اطلاع از آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور و نیز امدادرسانی به حوادث احتمالی با این شماره تماس بگیرند.