دارچین ادویه ای معجزه گر از مصرف آن دریغ نکنید

دارچین یکی از ادویه های معطر و پرطرفدار است که کاربرد زیادی در آشپزی و شیرینی پزی دارد.  دارچین این ادویه معجزه گر می تواند بدن را در موارد ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا گرم کند. با بروز نخستین علائم این بیماری ها، روی دارچین حساب ویژه ای باز کنید تا از بدن در برابر عفونت ها محافظت نمایید. البته برای تاثیر بهتر، دارچین را همراه با زنجبیل مصرف کنید. در صورت تمایل به استفاده از دمنوش، 2 تا 3 تکه چوب دارچین یا یک قاشق چایخوری پودر دارچین را در یک فنجان آب گرم دم کنید. برای طعم بهتر می توانید مقداری عسل یا شکر با توجه به ذائقه خود بیافزایید. یک فنجان دو تا سه بار در روز مفید است. پوست دارچین حاوی روغنی است که خواص ضدویروسی دارد. چند قطره از این روغن را می توان آب گرم ریخت و سر را بخور داد. همچنین می توان چند قطره در دستگاه بخور ریخت تا بخار حاصل مانع از پرخونی مجاری تنفسی شود.

دارچین و کمک به هضم بهتر غذا

دارچین به خاطر عطر فرح بخش، غدد بزاقی و مخاط گوارشی را تحریک کرده و هضم غذا را تسهیل می کند. خواص ضد اسپاسم دارچین این امکان را می دهد تا اسپاسم های دردناک معده و روده را تسکین دهد و ماده خوبی برای مقابله با سوءهاضمه، اسهال، حالت تهوع و استفراغ باشد. دارچین همچنین دفع گازهای معده و احساس نفخ را نیز بهبود می دهد. علاوه بر مصرف دمنوش، می توانید روغن دارچین را با کمی روغن گیاهی رقیق کرده و شکم را ماساژ دهید و یا یک تا دو قطره روغن آن را در یک قاشق عسل رقیق کرده و حداکثر 2 تا 3 بار در روز مصرف نمایید.

دارچین و تسکین دردهای عضلانی

روغن دارچین برای بهبود دردهای ماهیچه ای مؤثر است. این ادویه در ترکیب محصولاتی که برای تسکین عضلات تهیه می شود کاربرد دارد. چند قطره از روغن دارچین را با روغن گیاهی رقیق کرده و موضع دردناک را ماساژ دهید.

دیگر فواید دارچین بر سلامتی

- کنترل قند خون در موارد ابتلا به دیابت
- بهبود ناراحتی ها و تحلیل لثه و برطرف کننده بوی بد دهان به وسیله شستشو دهان
- تسکین جای نیش حشرات به شکل روغن رقیق شده با روغن گیاهی
- کاهش استرس و آرام شدن حالات عصبی توسط استنشاق روغن

احتیاط ها و موارد منع مصرف

- در صورت مصرف بیش از حد، دارچین می تواند مسمومیت زا باشد و تحریکات گوارشی را در پی داشته باشد.
- کاربرد دارویی دارچین در دوران بارداری منع مصرف دارد.
- روغن دارچین برای کودکان زیر شش سال مطلقا ممنوع است.
- روغن دارچین برای پوست بسیار زننده است. برای جلوگیری از هر آسیب و تحریکی باید با کمی روغن گیاهی رقیق شود.
- قبل از مصرف خوراکی روغن دارچین بهتر است با پزشک مشورت شود.