جنگل های پارک ملی گلستان در حال سوختن است

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: حدود 40 تا 50 هکتار از جنگل های ˈدیوار کجیˈ ارتفاعات پارک ملی گلستان در حال سوختن است. به گزارش ایرنا، ˈاسماعیل مهاجرˈ یکشنبه شب افزود: این حریق عمدی بوده و توسط شکارچیان غیرمجاز حادث شده است، زیرا محل آتش سوزی محل رفت و آمد مردم عادی و یا گردشگران نیست.
به گفته وی، هم اینک کار اطفای حریق توسط محیط بانان و نیروهای منابع طبیعی و همچنین نیروهای امدادی مردمی استان گلستان و خراسان شمالی در حال انجام است اما به دلیل سختی شرایط (تاریکی هوا و کوهستانی بودن منطقه) هنوز نتوانسته ایم آتش را مهار کنیم.  مهاجر افزود: در این شرایط هر چه زمان می گذرد آتش بیشتر زبانه می کشد و گسترده تر می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان ادامه داد: برای اطفای حریق، هماهنگی با وزارت کشور و مدیریت بحران جهت اعزام بالگردها در ساعات اولیه صبح امروز (دوشنبه) به محل آتش سوزی انجام شده است. به گفته وی، به دلیل وقوع حریق در ارتفاعات و قلل، اطفای آن با استفاده از خودرو، تراکتور و یا توسط نیروهای امدادی از طریق امکانات دستی امکان پذیر نیست.
پارک گلستان یا جنگل گلستان منطقهٔ حفاظت شده ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است. پارک گلستان، قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که 1350 گونهٔ گیاهی و 302 گونهٔ جانوری، از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود 900 کیلومتر مربع مساحت خود جای داده است. آتش سوزی در جنگل های ˈدیوار کجیˈ پارک ملی گلستان حدود ساعت 18 عصر یکشنبه در ارتفاعات مرکزی این پارک شروع شد. این ششمین آتش سوزی ظرف 2 ماه گذشته درجنگل گلستان است.
پارک ملی گلستان با افزون بر 90 هزار هکتار وسعت در شرق این استان و در حد فاصل استان های گلستان و خراسان شمالی قرار دارد.