طرز تهیه بیسکویت لیدی فینگر برای استفاده در تیرامیسو

این بیسکویت سبک و شیرین جنسی اسفنجی دارد و در برخی دسرها مخصوصاً تیرامیسو کاربرد دارد.

مناسب برای :بیش از 12 نفر

زمان آماده سازی : کمتر از 1 ساعت

این بیسکویت در اواخر قرن 15 به مناسبت ورود پادشاه فرانسه به منطقه ساویا Savoia ایتالیا تولید و نام‌گذاری شده‌است و به اندازه بزرگترین انگشت انسان می‌باشد. مواد لازم در این دستور پخت برای آماده‌نمودن حدود 40 بیسکوییت لیدی‌فینگر مناسب می‌باشد. هر بیسکوییت لیدی‌فینگر 25 کالری، 400 میلی‌گرم چربی و 18 میلی‌گرم کلسترول دارد. زمان لازم برای تهیه لیدی‌فینگر حدود30 دقیقه می‌باشد.

مواد لازم:

تخم‌مرغ

4 عدد

شکر

135 گرم یا پیمانه

آرد

110 گرم یا یک پیمانه سر خالی

بیکینگ پودر

2 گرم یا نصف قاشق چایخوری

 

طرز تهیه:

  1. فر را از قبل روی دمای 205 درجه سانتیگراد (400 درجه فارنهایت) تنظیم می‌کنیم تا گرم شود. دو ظرف مناسبِ فر در ابعاد 30 در 45 را با کاغذ‌ شیرینی‌پزی می‌پوشانیم. برای ریختن خمیر و فرم دادن خمیر، دهانه قیف مخصوص (قیف معمولاً از جنس متقالِ چرب بوده و خمیر را داخل آن می‌ریزند. سر آن فلزی است و می‌تواند جمع یا باز شود. با فشار دادن کیسه پر شده، خمیر به ابعادی که مورد نیاز می‌باشد از سر قیف بیرون می‌آید.) را از قبل به قطر 1.5 سانتیمتر تنظیم می‌کنیم.
  2. زرده و سفیده تخم‌مرغ‌ها را از هم جدا می‌کنیم. سفیده‌ها را درون یک کاسه ریخته و آن را با درجه‌تند همزن می‌زنیم تا سفید و نرم شود. به آرامی 2 قاشق شکر را می‌ریزیم و به هم زدن ادامه می‌دهیم تا اینکه سفت و براق شود. در کاسه بزرگی زرده را با باقیمانده شکر می‌زنیم. آن‌قدر می‌زنیم که غلیظ شود و کمی رنگ خود را از دست بدهد.
  3. آرد و بیکینگ پودر را روی یک کاغذ روغنی الک می‌کنیم. نصف سفیده تخم‌مرغ را داخل مخلوط زرده تخم‌مرغ می‌ریزیم. آرد و سپس باقیمانده سفیده تخم‍‌مرغ را نیز به مخلوطمان اضافه می‌کنیم و به هم می‌زنیم. حال مخلوط حاصل‌شده را داخل‌قیف ریخته و با فشار‌دادن قیف به اندازه مورد نظرمان ماده خام بیسکوییت‌ها را روی سینی فر، شکل می‌دهیم. سینی‌ها را داخل فر قرار می‌دهیم و می‌گذاریم تا برای 8 دقیقه بپزد.