طرز تهیه سس کچاپ خانگی

امروز بیشتر مواد غذایی که ما مصرف میکنیم دارای مواد نگهدارنده و افزودنی ها می باشد. مواد نگهدارنده با تخریب پوشش های سطحی معده زخم معده را به وجود می آورد که اگر به آن توجهی نشود ممکن است سرطان گوارش را ایجاد کند.
امروزه این مواد در بعضی از مواد غذایی ما وجود دارد و به خاطر نداشتن شکل خاص ظاهریش بدون اینکه ما متوجه شویم وارد دستگاه گوارشی ما می شود و در صورت استفاده مکرر آن فعالیت مخرب خود را پیشرفت می دهد.

البته در سسهاي گوجه فرنگي به علت كپك زدن سريع گوجه از مواد نگهدارنده ي بسياري استفاده مي شود كه بسيار ضرر دارد. بنابراین بهتر است همیشه به مقدار لازم هر موادی را که لازم داریم اعم از : سس، آبلیموی طبیعی و.... را در منزل و در داخل شیشه در بسته در جای مناسب نگهداری کنیم.

● مواد لازم
▪ گوجه فرنگی رسیده ۲۴ عدد
▪ پیاز زرد بزرگ یک عدد
▪ فلفل دلمه ای قرمز بزرگ یک عدد
▪ دانه کرفس یک و نیم قاشق مرباخوری
▪ دانه خردل یک قاشق مرباخوری
▪ فلفل شیرین یک قاشق مرباخوری
▪ دارچین یک چوب
▪ شکر قهوه ای یک لیوان
▪ نمک یک قاشق غذاخوری
▪ سرکه سیب یک و نیم لیوان
▪ پاپریکا (نوعی فلفل قرمز) یک قاشق غذاخوریسس قرمز کچاپ

  ● طرز تهیه
گوجه فرنگی را پوست کنید و پس از در آوردن قسمت های داخل، خرد کنید. پیاز را خرد کنید. دانه های فلفل دلمه ای را در بیاورید و خرد کنید. گوجه فرنگی، پیاز و فلفل دلمه ای را در ظرف مناسبی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا نرم شود. مواد را در مخلوط کن ریخته و به صورت پوره در بیاورید.

  پوره را مجدد در ظرف برگردانید و به مدت حدود یک ساعت روی حرارت بالا قرار دهید تا پوره غلیظ شود و به نصف مقدار اولیه کاهش پیدا کند. در پارچه ای تمیز دانه های کرفس، دانه های خردل، فلفل شیرین و چوب دارچین را قرار داده و سر آن را ببندید و سپس در پوره قرار دهید. در این مرحله شکر و نمک را نیز به مواد اولیه اضافه کنید.

  بگذارید مواد روی حرارت کم در حالی که مرتب هم می زنید به مدت ۲۵ دقیقه بپزد. سپس سرکه سیب و پاپریکا را اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا سس غلیظ شود. پارچه حاوی دانه های کرفس، خردل، فلفل شیرین و دارچین را از سس در آورید. برای استریل کردن شیشه سس، آن را در آب جوش قرار دهید تا داغ شود سپس سس را طوری بریزید که شیشه کاملا پر نشود و بین لبه شیشه و در جا باشد.

  سپس در آن را ببندید و به مدت ۱۰ دقیقه در آبی که به آرامی در حالت جوش است قرار دهید. پس از خنک شدن به آرامی در شیشه را فشار دهید. در صورتی که فرورفتگی در وسط آن ایجاد شد یعنی که درست وکیوم شده است در غیر این صورت شیشه را در یخچال قرار داده و فوری مصرف کنید. شیشه های خوب وکیوم شده را به مدت یک هفته در جای تاریک و خنک نگه دارید تا خوب جا بیفتد. این سس به مدت یک سال در مکان تاریک و خنک قابل نگهداری است. اما به محض باز شدن آن در یخچال قرار دهید.