بیزینس جهاد روش جدید داعش

یک پایگاه خبری عرب زبان از روش جدید تأمین نیرو برای تروریست های داعش توسط دلالان مصری موسوم به " بیزینس جهاد " خبر داد. به گزارش قدس آنلاین به نقل از پایگاه اماراتی ارم، مبلغان مذهبی و دلالان در مصر در قبال دریافت مبالغ مالی هنگفت اقدام به جذب جوانان مصری و ارسال آنها به عراق و سوریه می کنند.

جامعه هدف گردانندگان بیزینس جهاد جوانان فقیر مصری  است. این دلال ها با وعده ازدواج مجانی با زنان به اصطلاح مجاهد داعش، حقوق بالای ماهانه، و کمک مالی به خانواده های این جوانان و قول چند برابر کردن مستمری خانواده های آنان در صورت کشته شدنشان، آنها را ترغیب به پیوستن به داعش می کنند.

منابع قبیله ای در صحرای سینا به این پایگاه گفته اند شیوخ سلفی جهادی تنها در استان شمال سینا موفق به جذب و ارسال بیش از 200 جوان شده اند. این افراد در مقابل هر جوانی که جذب و به سوریه و عراق قاچاق کنند مبلغ 10 هزار دلار دریافت می کنند. براساس گفته منابع مذکور، افراد جذب شده از طریق خاک ترکیه به مقصد می روند و برای این مقصود هماهنگی کاملی میان دلالان و دستگاه های اطلاعاتی در ترکیه وجود دارد.

تطمیع مالی همیشه یکی از روش های موفق جذب نیرو در سازمان های مسلح و تروریستی بین المللی مثل القاعده بوده است. جذب تعداد زیادی از جوانان مصری در اواخر دهه نود میلادی و اعزام آنها به افغانستان و آلبانی، مصر را به یکی از مراکز مورد اهتمام این گروه ها تبدیل کرده بود. به گفته این پایگاه اماراتی در حال حاضر و پس از تصمیم جهانی برای مبارزه با داعش، منافع دلالان و شیوخ سلفی بیزینس جهاد با خطر جدی مواجه شده است.